Setki gorzowian przeszło w piątek sprzed kościoła przy ulicy Czereśniowej do Parku 750-lecia, w marszu pamięci – już po raz piąty oddano w ten sposób hołd Żołnierzom Wyklętym.
 
Pod pomnikiem rotmistrza Witolda Pileckiego na skwerze przy Łaźni Miejskiej złożono wiązanki kwiatów.
 
 
W parku, przy obelisku upamiętniającym żołnierzy wyklętych, odegrano hymn i wciągnięto flagę państwową na maszt. Wysłuchano apelu poległych, oddano salwę honorową.
 
 
- Oddajemy dziś hołd wszystkim Żołnierzom Niezłomnym, którzy pozostali do końca wierni Ojczyźnie i złożonej przysiędze. Pomordowanym, torturowanym, szykanowanym przez komunistyczny reżim żołnierzom podziemia za ich patriotyzm, daninę krwi, męstwo, odwagę i honor – przypomniał sekretarz miasta Eugeniusz Kurzawski.
 
Sekretarz miasta w imieniu prezydenta Gorzowa Wielkopolskiego podziękował za liczny udział gorzowian w uroczystości. - Cieszy, że jest z nami gorzowska młodzież, która ma możliwość spełnić swój obowiązek wobec tych, którzy zasługują na naszą wieczną pamięć – powiedział Kurzawski.
 
Pod siedzibą Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego odbyła się akcja krwiodawstwa „SpoKREWnienie służbą”, która odbywa się corocznie 1 marca, w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych.  
 
Wieczorem w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej odbył się pokaz filmu „Wyklęty”, w reżyserii Konrada Łęckiego.
 
1 marca przypada Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, ustanowiony przez Sejm w 2011 r. z inicjatywy prezydenta Lecha Kaczyńskiego. 1 marca jest datą symboliczną, która historycznie nawiązuje do 1 marca 1951 r. Tego dnia w więzieniu na warszawskim Mokotowie wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach niepodległościowego i antykomunistycznego podziemia.
 
Dariusz Wieczorek
Wydział Promocji i Informacji
 
Fot. Bartłomiej Nowosielski

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją


Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.