Marzena Wieczorek i Stanisław Sinkowski – to do nich pofrunęły w piątek „Motyle”, czyli Nagrody Kulturalne Prezydenta Miasta Gorzowa Wielkopolskiego.
 
Podczas gali w Centrum Edukacji Artystycznej – Filharmonia Gorzowska uroczyście zainaugurowano sezon kulturalny 2019/2020. Oprawę artystyczną stanowił koncert inaugurujący VII Festiwal Muzyki Współczesnej im. Wojciecha Kilara.
 
Spośród zgłoszonych do tegorocznej Nagrody Kulturalnej Prezydenta Miasta Gorzowa Wlkp. dziewięciorga kandydatów kapituła wybrała czworo, następnie rekomendowała dwoje - Marzenę Wieczorek i Stanisława Sinkowskiego. Prezydent Jacek Wójcicki zdecydował o przyznaniu „Motyli” właśnie tym osobom.
 
– Serdecznie gratuluję laureatom i nominowanym. „Motyle” przyznajemy już od 20 lat. Jest to nasz ukłon w stronę ludzi kultury, za których pracę serdecznie dziękuję – powiedział Jacek Wójcicki.
 
Marzena Wieczorek - od 1995 roku aktorka Teatru im. J. Osterwy w Gorzowie.
 
Stworzyła wybitne kreacje aktorskie, w tym m.in. w spektaklu Trzy razy Piaf w reżyserii Artura Barcisia, który był oficjalnym wydarzeniem polskiej prezydencji w Unii Europejskiej. Zagrała w około 90 spektaklach dramatycznych, komediowych, muzycznych i bajkach. Brała udział w licznych projektach edukacyjnych gorzowskiego teatru. W 2008 roku była laureatką Pierścienia Melpomeny. Kreacja aktorska w monodramie Krzyk pozwoliła jej na uzyskanie wielu prestiżowych nagród na festiwalach i przeglądach teatralnych w Polsce. Zagrała w kilku filmach, m.in. Wiesława Saniewskiego Rozdarcie czy Marzeny Więcek Kolekcja sukienek. Za dokonania twórcze otrzymała od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Kilkakrotnie została wymieniona w Subiektywnym spisie aktorów teatralnych. Ostatnio w „Edycji dwudziestej siódmej” Jacka Sieradzkiego.
 
Kapituła zarekomendowała kandydaturę Marzeny Wieczorek za znaczące w skali kraju sukcesy artystyczne oraz wkład w rozwój kultury lokalnej, w tym budowanie prestiżu gorzowskiej sceny teatralnej. Zdaniem przewodniczącego Kapituły osoba pani Marzeny Wieczorek nobilituje nagrodę kulturalną ustanowioną przez miasto Gorzów Wlkp.
 
Stanisław Sinkowski jest kustoszem Muzeum Lubuskiego im. Jana Dekerta w Gorzowie Wlkp., od ponad 43 lat pracuje w Dziale Archeologii. Jego dokonania badawcze przyczyniły się do upowszechnienia wiedzy o osadnictwie, ze szczególnym uwzględnieniem kultury łużyckiej w Dolinie Dolnej Warty. Prace ratownicze wynikające z nadzorów nad prowadzonymi w mieście inwestycjami były przyczyną unikatowych odkryć, niemających odpowiednika w Europie. Wieloletnie badania Stanisława Sinkowskiego dostarczyły materiału źródłowego do poznania dziejów naszego miasta. Jego badania archeologiczne przeprowadzone w ostatnim czasie, po pożarze gorzowskiego kościoła katedralnego, zaowocowały zabezpieczeniem kilku tysięcy zabytków pochodzących z XIV – XIX wieku. Jest autorem kilkudziesięciu popularnonaukowych i naukowych opracowań, będących efektem jego działań archeologicznych.
 
Kapituła zarekomendowała do nagrody kandydaturę Stanisława Sinkowskiego za istotny wkład do badań nad kulturą materialną i duchową społeczności zamieszkujących tereny dolnowarciańskie, w tym Gorzowa. Za dorobek i działania, które przyczyniły się do wzrostu wiedzy mieszkańców miasta o lokalnej historii oraz stanowią istotny wkład w kulturę materialną.
 
 Inauguracja nowego sezonu kulturalnego jest okazja do podsumowania minionego roku. - Pod względem przedsięwzięć kulturalnych był to czas bardzo intensywny i atrakcyjny – uznał prezydent Wójcicki.
 
Miejskie Centrum Kultury świętowało swoje 25 lecie pod hasłem „dzieje się”! I nie sposób się z tym nie zgodzić, wspominając chociażby niezapomniane koncerty w ramach Muzycznej sceny MCK.
 
Poza Nocnym Szlakiem Kulturalnym, Dniami Gorzowa czy imprezą na zakończenie lata, ogromną popularnością cieszył się cykl koncertów Scena na scenie w Amfiteatrze. Podobnie jak stanowiące barwną wizytówkę naszego miasta Międzynarodowe Spotkania Orkiestr Dętych Alte Kameraden.
 
Działalność Miejskiego Ośrodka Sztuki w mijającym sezonie to oczywiście szereg wystaw, wydarzeń artystycznych, spotkań z artystami i krytykami. Dzięki nim mamy możliwość obcowania z najnowszymi trendami w sztuce współczesnej.
 
MOS to również zmodernizowane kino studyjne i Dyskusyjny Klub Filmowy Megaron, festiwale filmowe, pokazy specjalne, wykłady i dyskusje. Wszystko to w celu wykształcenia w widzach aktywnego i krytycznego podejścia do sztuki filmowej.
 
Warte podkreślenia jest zaangażowanie instytucji w czasie tegorocznych Dni Gorzowa. Projekt pn. Sztandary sąsiada to pomysł inspirowany znaną kolekcją prac Władysława Hasiora.
 
Centrum Edukacji Artystycznej – Filharmonia Gorzowska, to niewątpliwie miejsce, w którym każdy „znajdzie coś dla siebie”.  W repertuarze instytucji, oprócz koncertów symfonicznych, znajdują się także koncerty kameralne, czy też z cyklu light. To również, a może i przede wszystkim, edukacja młodych słuchaczy poprzez Muzyczne Raczkowanie, Filharmonię Juniora, koncerty familijne, czy Pikniki Chopinowskie.
 
Filharmonia kontynuuje także inicjatywę popularyzującą muzykę XX i XXI wieku – VII Festiwal Muzyki Współczesnej im. Wojciecha Kilara.
 
Jazz Club „Pod Filarami” jak co roku był miejscem, do którego tłumnie przybywali miłośnicy jazzu na najwyższym, światowym poziomie. Działalność edukacyjna dyrektora Bogusława Dziekańskiego to oczywiście Mała Akademia Jazzu, od lat kształtująca nowe pokolenia świadomych odbiorców muzyki. Ponad 30-letnią historię Akademii, opisali Wojciech Burszta i Andrzej Białkowski. Książka Jedzie Pan Jazz jest nie tylko podsumowaniem działalności Małej Akademii Jazzu, ale jest przede wszystkim opisem jej fenomenu, a promocja książki, która odbyła się 18 września br. w Warszawie była zdecydowanie wydarzeniem bezprecedensowym.
 
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publicznej to miejsce „żywych” spotkań z kulturą, licznych sesji i konferencji naukowych, spotkań autorskich, promocji książek, działalności wydawniczej, wystaw malarstwa, rysunku i fotografii. Bardzo ważne miejsce na mapie kulturalnej Gorzowa. 
 
Podczas tegorocznych Dni Gorzowa w Spichlerzu, Muzeum Lubuskiego im. Jana Dekerta, ponownie zagościł Gorzowski Nosorożec. Podobnie jak w ubiegłym roku mieliśmy przyjemność zaprosić zespół naukowców, który zajmuje się badaniem szkieletu nosorożca odnalezionego 3 lata temu, podczas budowy obwodnicy Gorzowa. Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się druga edycja Pikniku U Schroederów, kiedy to Muzeum Lubuskie ponownie przeniosło nas w czasie. Tym razem świętowaliśmy urodziny Matthiasa Lehmanna, prawnuka Gustawa Schroedera, dawnego mieszkańca willi przy ul. Warszawskiej.
 
Miniony sezon Teatru im. Juliusza Osterwy wypełniły jak zawsze pieczołowicie przygotowane spektakle, które dostarczały chwil radosnych, wzruszających, ale też takich, które skłoniły wielu spośród nas – widzów, do głębokiej refleksji. Aktualnie zakończono prace przy renowacji wnętrza Teatru, a pierwsze wydarzenia po remoncie odbyły się już w tym tygodniu.
 
Ubiegły rok obfitował w jubileusze. Poza 25-leciem MCK, Gorzowskie Towarzystwo Fotograficzne w tym roku obchodzi 65–lecie działalności. Zespół Artystyczny Buziaki wytańczył 40 lat, Święto Wileńszczyzny „Kaziuki” ma już lat 30, a Chór „Cantabile” 25. Przed nami jeszcze jeden ważny jubileusz w tym roku, 30–lecie Koła Związku Sybiraków w Gorzowie Wlkp. Obchody jubileuszu w formie uroczystej konferencji już 22 października w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej.
 
Inauguracja kolejnego sezonu kulturalnego to też najlepszy moment by spojrzeć w przyszłość. Co nas czeka?
 
- Już niebawem kolejne Gorzowskie Spotkania Teatralne. W czas Świąt wprowadzi nas Świąteczny Jarmark z Miejską Wigilią oraz Wigilia Narodów, w której trakcie do jednego stołu zasiądą przedstawiciele wielokulturowego Gorzowa, a już w przyszłym roku okrągłe jubileusze organizatora wigilii - Edwarda Dębickiego i jego Cygańskiego Teatru Muzycznego Terno.  W przyszłym roku swoje 75. urodziny obchodzić będzie Muzeum Lubuskie im. Jana Dekerta.
 
W nowy rok kalendarzowy wkroczymy obchodami Dnia Pamięci i Pojednania, wspólną inicjatywą władz samorządowych Gorzowa Wlkp. i mieszkańców dawnego Landsberga nad Wartą.
 
- Jestem przekonany, że w nadchodzącym sezonie nie zabraknie niesamowitych wrażeń podczas sztandarowych wydarzeń, takich jak Nocny Szlak Kulturalny, Międzynarodowy Festiwal Tańca, Romane Dyvesa, czy kolejnych Dni Gorzowa – wylicza prezydent Wójcicki i dodaje - przed nami inwestycje, które obejmą między innymi przebudowę nowej siedziby Miejskiego Centrum Kultury; modernizację w Miejskim Ośrodku Sztuki; remonty w klubach MCK i miejskich filiach bibliotecznych.
 
- W najbliższej przyszłości czeka nas również duże wyzwanie, jakim będzie aktualizacja kierunków polityki kulturalnej miasta. Przed nami złożony proces badań i formułowania strategii rozwoju kultury do roku 2030. Zadań wiele, ale też rąk do pracy na szczęście nie brakuje. Dlatego wiem, że mimo ambitnych zamierzeń nie powinienem martwić się o ich realizację, bo dzięki Państwa zaangażowaniu i współpracy nie może się nie udać - podsumował prezydent Gorzowa.
 

Ewa Iwańska
Wydział Promocji i Informacji
 
Ina Czaińska
​Wydział Kultury
 
Fot. Łukasz Kulczyński
 

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją