Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Gorzów Wielkopolski

Zbliża się dzień Wszystkich Świętych i choć w tym roku towarzyszą mu wyjątkowe okoliczności, to miejskie służby dołożą starań, by dojazd na cmentarz odbył się sprawnie i bezpiecznie.
 
Jednocześnie, w trosce o zdrowie mieszkańców apelujemy, by rozłożyć je w czasie i nie kumulować odwiedzin 1 listopada.
 
Organizacja ruchu w okresie przedświątecznym i 1 listopada została zaprojektowana tak, aby zminimalizować utrudnienia w ruchu, usprawnić funkcjonowanie komunikacji publicznej oraz poprawić bezpieczeństwo.
 
Zakres działań obejmuje organizację ruchu, miejsc parkingowych, handlu w pobliżu cmentarza oraz funkcjonowania komunikacji miejskiej MZK. Pierwsze zmiany zaczną obowiązywać w najbliższą środę, 28 października br.
 
TYMCZASOWA ORGANIZACJI RUCHU DROGOWEGO
 
1. ZMIANY PRZY BRAMIE ,,B” CMENTARZA KOMUNALNEGO PRZY UL. ŻWIROWEJ
 
Od 28.10. (środa) – 03.11. (wtorek) włącznie w związku ze zwiększoną częstotliwością kursowania autobusów zmianie ulegnie organizacja ruchu na pętli autobusowej przy bramie „B”. Pierwszy segment parkingu, z którego korzystają autobusy, udostępniony będzie tylko dla autobusów MZK. Ponadto na wyjeździe z parkingu i pętli wprowadzone zostanie oznakowanie nadające pierwszeństwo przejazdu dla autobusów wyjeżdżających z pętli.
 
2. ULICA ŻWIROWA
 
Wjazd w ulicę Żwirową od skrzyżowania z ulicą Kosynierów Gdyńskich i Roosevelta zostanie zamknięty dla ruchu kołowego w dniu 01.11 (niedziela), w godz. 7.00 do 20.00. Dodatkowo w zależności od natężenia ruchu i zajętych miejsc parkingowych przy ul. Żwirowej, zamknięcia wjazdu można spodziewać się w dniach 30.10. (piątek) do 31.10. (sobota). O zamknięciu ulicy będzie decydować Policja.
 
Ograniczenia wjazdu nie dotyczą pojazdów uprzywilejowanych, autobusów MZK oraz taksówek (tylko poj. osobowe), dowożących osoby niepełnosprawne. O ruchu pozostałych pojazdów decydować będą funkcjonariusze Policji. Od piątku (30.10.) Policja będzie monitorować ruch na ul. Żwirowej i parkingach przy cmentarzu. W przypadku zbyt dużego obciążenia, wjazd będzie czasowo zamykany. Ograniczenia wjazdu w dniach 30.10. – 1.11. spodziewać należy się również na drogach bocznych dochodzących do ul. Żwirowej – ul. Błotnej, Owocowej, Zagłoby i Świerkowej.
 
Dojazd w dniu 01.11. (niedziela) do parkingu dla samochodów osobowych przy bramie „B” cmentarza możliwy będzie wyłącznie od strony Chwalęcic. W pozostałych dniach uzależniony od natężenia ruchu.
 
 
3. SKRZYŻOWANIE ULIC KOSYNIERÓW GDYŃSKICH – ROOSEVELTA – ŻWIROWEJ
 
Od czwartku (29 października) w obrębie skrzyżowania ulic Kosynierów Gdyńskich - Roosevelta - Żwirowej pojawi się oznakowanie, informujące o zmienionej organizacji. W okresie największego natężenia ruchu, na skrzyżowaniu wyłączona zostanie sygnalizacja świetlna, a ruchem pojazdów kierować będą funkcjonariusze policji.
 
W dniach 30.10. (piątek) – 1.11. (niedziela) uruchomiony zostanie dodatkowy przystanek autobusowy na prawym pasie ul. Kosynierów Gdyńskich bezpośrednio za skrzyżowaniem z ul. Słowiańską. Pojazdy jadące w kierunku centrum będą miały możliwość wyminięcia autobusów stojących na przystanku lewym pasem ruchu.
 
Zalecamy. by w najbliższym weekend w miarę możliwości omijać przedmiotowe skrzyżowania i korzystać z tras alternatywnych.
 
 
4. PARKOWANIE W DNIACH 30.10. - 01.11.
 
Jak co roku, na czas świąteczny dla kierowców udostępnione zostaną dodatkowe miejsca do parkowania w pobliżu cmentarza komunalnego przy ul. Żwirowej:
- możliwe będzie parkowanie na prawym pasie jezdni ul. Słowiańskiej (w kierunku Ronda Słowiańskiego) na odcinku od drugiego wyjazdu ze „Słowianki‘’ do Ronda Słowiańskiego.
- od 30.10. do 01.11. udostępnione będą parkingi przy PWiK na ul. Kosynierów Gdyńskich, oraz parking przy Markecie „Products”,
- zaparkować będzie można na starej nitce ul. Słowiańskiej (odcinek jednokierunkowy przy PWiK).
 
Dostępne będą również istniejące parkingi przy cmentarzu, które funkcjonować będą w następujący sposób:
·      Parking przy bramie „A” przeznaczony będzie w dniach 31.10. - 01.11. dla osób niepełnosprawnych, a część południowa parkingu wyznaczona zostaje dla postoju taksówek.
·      Parking przy bramie „B” dostępny będzie dla wszystkich mieszkańców z wyłączeniem ostatniego segmentu przeznaczonego pod handel i pierwszego wydzielonego dla MZK.
Wzorem roku ubiegłego nie będzie możliwe parkowanie na placu cyrkowym w parku Słowiańskim.
 
5. FUNKCJONOWANIE KOMUNIKACJI MZK
 
Od środy 28 października zmienią się rozkłady linii autobusowych 105, 111, 132, dowożące pasażerów na cmentarz.
 
W sobotę i niedzielę (31 października i 1 listopada) uruchomione zostaną dwie linie specjalne: linia specjalna C - na trasie: ul. Kos. Gdyńskich „Krzywoustego” – ul. Żwirowa „Cmentarz Komunalny” oraz linia specjalna D na trasie: Jagiełły „Jagiełły” – Wybickiego – Łokietka – Kos. Gdyńskich – Matejki – Marcinkowskiego – Staszica – Fredry – Słowiańska „Słowiańska”. Powrót: Słowiańska „Rondo Szczecińskie” – Fredry – Staszica – Marcinkowskiego – Matejki – Kos. Gdyńskich – Łokietka – Wybickiego – Jagiełły „Jagiełły’’. Dla linii ,,D” nie obowiązuje przystanek „Słowianka” obsługiwany przez linię 123 w kierunku TPV.
 
Linia D dowiezie pasażerów do kładki przy ulicy Słowiańskiej, skąd schodami będzie można dotrzeć do nowej części cmentarza.
 
Obie linie kurują w sobotę, 31 października w godz. 9.00 – ok. 16.30 z częstotliwością co 20 minut, w niedziela, 1 listopada, w godz. 7.00 – 9.00 z częstotliwością co 20 minut oraz w godz. 9.00 – 16.30 z częstotliwością co 10 minut.
 
Linia 105 – kursuje na trasie: Osiedle Staszica – Cmentarz Komunalny – w okresie 28.10. – 03.11. ze zwiększoną częstotliwością.
 
Linia 111 – kursuje na trasie: Śląska – Cmentarz Komunalny- Chwalęcice. 28.10. - 03.11. zostanie zwiększona częstotliwość kursowania autobusów.
 
Linia 132 – kursuje na trasie: Osiedle Górczyn – Cmentarz Komunalny – w okresie 28.10. -   03.11. linia kursuje ze zwiększoną częstotliwością.
 
Dnia 1 listopada przejazd liniami obsługującymi Cmentarz Komunalny przy ul. Żwirowej, czyli 105, 111, 132 oraz „C” i „D” będzie bezpłatny.
 
Od czwartku, 30.10. (po godz. 17) do niedzieli 1.11. wyznaczony zostanie dodatkowy przystanek autobusowy przy ul. Kosynierów Gdyńskich za skrzyżowaniem z ul. Słowiańską.
 
W dniach 31.10. oraz 1.11. zostanie uruchomiony dodatkowy specjalny przystanek „Słowiańska/Cmentarz’,’ w kierunku pętli „Słowiańska”, na wysokości kładki dla pieszych nad ul. Słowiańską.
 
6. HANDEL W REJONIE CMENTARZA
 
Handel przy cmentarzu organizuje Gorzowski Rynek Hurtowy. W dniach 28.10 - 01.11. na parkingu dla osób niepełnosprawnych przy bramie „A” zostanie wyłączonych 10 miejsc parkingowych dla samochodów dostawczych oraz kupców.
 
7. INFORMACJE DODATKOWE
 
W dniach od 31.10. do 01.11. nie będzie możliwości wjazdu na teren cmentarza. W dniach od 30.10. do 02.11. na terenie cmentarza pojawią się dodatkowe toalety.
 
Miejski Inżynier Ruchu
Wydział Promocji i Informacji
 
Fot. Archiwum UM
 
 

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją