Gala wręczenia Nagród Kulturalnych Prezydenta Miasta, jak co roku, uświetniła Inaugurację Sezonu Kulturalnego. Uroczystość odbyła się w piątek (12 października) w Filharmonii Gorzowskiej.
 
W tym roku „Motyle”, czyli statuetki autorstwa Andrzeja Moskaluka, trafiły w ręce Anny Szymanek – Lange oraz Chóru Cantabile.
Anna Szymanek – Lange 
 
Artystka zadebiutowała w 1966 r. w Biurze Wystaw Artystycznych w Zielonej Górze, a od 1979 r. jest związana z Gorzowem. Uprawiała wiele dziedzin pozwalających odzwierciedlić jej twórczą wyobraźnię, takich jak rysunek, malarstwo akrylowe i na płótnie, ale tą najważniejszą była ceramika, w której tworzyła charakterystyczne, wymyślone fantastyczne istoty i formy.
 
Przez wiele lat była organizatorką artystycznych plenerów malarskich, dzięki którym powstały kolekcje malarskie, m.in.: Jerzego Dudy Gracza, Stanisława Mazusia, Franciszka Maśluszczaka. Była inicjatorką i przez blisko 20 lat kuratorką Galerii Pod Pocztową Trąbką.
Od niedawna w Muzeum Lubuskim – Spichlerz można podziwiać stałą wystawę prac Anny Szymanek.
 
Została uhonorowana Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, nadawanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W minionym roku obchodziła 80. rocznicę urodzin i 60. rocznicę pracy twórczej.
 
Chór Cantabile
 
Powstał 21 marca 1994 r. Jego tworzenie powierzono gorzowiance Jadwidze Kos.Na przestrzeni 25 lat swoją pasję muzyczną w chórze realizowało 140 osób. Zespół tworzy 38 śpiewaków amatorów, ludzi różnych pasji i profesji. Repertuar chóru, to blisko 300 utworów.
 
Chór na przestrzeni 25 lat działalności wyśpiewał 250 koncertów. Nagrał kilka płyt. Współpracuje z takimi polskimi kompozytorami jak Stanisław Szczyciński, Maciej Małecki   czy Jan Szopiński. Dzięki tej współpracy powstało oratorium „Chwalebna droga”, zbiór kolęd „Cicha noc”, czy „Missa brevis”. Brał udział w widowisku Janusza Stokłosy „Stokłosa i jego goście”. Koncertował we Włoszech, Belgii, Francji, Niemczech, Szwecji, na Litwie, Danii i Chorwacji.
 
Z koncertem „Gaude Mater Polonia” włączył się w obchody 1050–lecia Chrztu Polski. Otrzymał Honorowe Odznaki za Wybitne Zasługi dla Rozwoju Miasta oraz Zasłużony dla Kultury Polskiej.
 
W tym roku do Nagrody Kulturalnej Prezydenta Miasta Gorzowa Wlkp. zostało zgłoszonych 10 osób/zespołów, spośród których rozpatrywano osiem kandydatur. Byli to: aktorka Marzena Wieczorek, malarz Jerzy Zgorzałek, dziennikarka Izabela Patek, choreograf i kierownik artystyczny ZTL „Gorzowiacy” Bogdan Puścizna, choreograf i kierownik artystyczny ZTL „Mali Gorzowiacy” Maria Szupiluk oraz Studio Teatralne dla Dzieci i Młodzieży przy Teatrze im. J. Osterwy.
 
Prezydent Miasta przyznał nagrody dokonując wyboru pośród kandydatur rekomendowanych przez Kapitułę Nagrody Kulturalnej, w skład której powołał dziewięć osób, specjalistów z różnych dziedzin kultury i sztuki.
 
Galę poprowadzili gorzowska aktorka – Małgorzata Kocik oraz laureat ubiegłorocznego „Motyla” – Wojciech Kuska.
 
Oprawę artystyczną zapewnili ambasadorzy miasta Adam Bałdych i Przemysław Raminiak, którzy wystąpili w specjalnie przygotowanym na tę okazję repertuarze.
 
Wydział Kultury i Sportu
 
Fot. Bartłomiej Nowosielski

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją