30 stycznia po raz kolejny świętowaliśmy Dzień Pamięci i Pojednania. To wspólna inicjatywa władz miasta i mieszkańców dawnego Landsberga, której ideą jest kultywowanie przyjaźni dawnych i obecnych mieszkańców miasta.
Zabrzmiał Dzwon Pokoju, ufundowany przez byłych mieszkańców Landsberga z okazji 750-lecia miasta. - Niech dźwięk naszego dzwonu obwieści miastu i światu, iż kierujemy się mądrością naszych przodków, którzy powtarzali; „zgoda buduje, niezgoda rujnuje” – powiedziała wiceprezydent Małgorzata Domagała.
Zgodnie z wieloletnią już tradycją pierwszym akcentem Dnia było złożenie kwiatów przez delegacje zaproszonych gości i władze miasta w lapidarium w parku Kopernika, na cmentarzu wojskowym i komunalnym. Na tym ostatnim znajduję się ossarium ze szczątkami 2,7 tys. landsberczyków.
W południe na placu Grunwaldzkim odbyła się główna część obchodów. - Chciałabym wszystkich tu zgromadzonych zapewnić, iż władze miasta robią i będą robić wszystko, aby udowodnić, iż polsko-niemieckie pojednanie jest możliwe, a Gorzów może być tego modelowym przykładem – podkreśliła pani wiceprezydent.
W Muzeum Lubuskim otwarto stałą wystawę pt. „Sztuka francuska XVIII i XIX wieku. Porcelana, miniatury i obrazy z kolekcji Carli Müller”.

Carla Müller urodziła się w 1940 r. w Landsbergu, zmarła przed rokiem. Dzieciństwo spędziła w willi Gustava Schroedera – obecnej siedzibie Muzeum Lubuskiego. Wystawa przypomina jej sylwetkę i pokazuje zgromadzony przez nią przez wiele lat niezwykły i niepowtarzalny zbiór, który przekazała w darze Muzeum Lubuskiemu w czerwcu 2017 r. Ważną ideą Carli Müller było pokazanie tych dzieł sztuki francuskiej jak najszerszej publiczności, w jej rodzinnym domu.

Tegoroczne obchody Dnia Pamięci i Pojednania zakończyło „Slajdowisko Pamięci – w landsberskim domu” – prezentacja regionalisty Roberta Piotrowskiego zdjęć przedstawiających wnętrza domów niemieckich mieszkańców miasta.


Polska historia Landsbergu nazwanego przez jego nowych mieszkańców Gorzowem Wielkopolskim ma początek 30 stycznia 1945 r. Tego dnia miasto opuścili Niemcy, a wkroczyli do niego żołnierze Armii Czerwonej. Pierwsze obchody Dnia Pamięci i Pojednania miały miejsce 30 stycznia 1995 r. Odbyło się wówczas wspólne nabożeństwo ekumeniczne z udziałem polskich i niemieckich mieszkańców miasta nad Wartą.
Więcej zdjęć można oglądać

TUTAJ

.

Dariusz Wieczorek
Wydział Promocji i Informacji

Fot. Daniel Adamski
30_Stycznia_Dzien_Pamieci - DA - 06
30_Stycznia_Dzien_Pamieci - DA - 31
30_Stycznia_Dzien_Pamieci - DA - 43
30_Stycznia_Dzien_Pamieci - DA - 12
30_Stycznia_Dzien_Pamieci - DA - 35
30_Stycznia_Dzien_Pamieci - DA - 16

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją