Jan Dekert był jednym z twórców Prawa o miastach, które było częścią konstytucji 3 maja – powiedział w audycji Słowem Niepodległa prof. Paweł Leszczyński z Polskiego Towarzystwa Historycznego.

W programie - zrealizowanym w Muzeum Lubuskiego im. Jana Dekerta w Gorzowie Wielkopolskim - wzięli udział również Jan Zalewski, kustosz muzeum, a także Jolanta Stępkowska, doradca ds. historii i WOS w Wojewódzkim Ośrodku Metodycznym w Gorzowie Wielkopolskim.
Polskie Radio 24, z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, proponuje swoim słuchaczom cykl cotygodniowych audycji pod hasłem Słowem Niepodległa. W ostatnią niedzielę zawitało do gorzowskiego Muzeum Lubuskiego.
Gorzów Wielkopolski po I wojnie światowej nie znalazł się jeszcze w granicach Polski, to nastąpiło dopiero w 1945 roku. Jednak na przestrzeni wieków istniały związki Ziemi Gorzowskiej z Rzeczpospolitą. Jak wyjaśniał w Polskim Radiu 24 prof. Paweł Leszczyński, historycznym spoiwem, łączącym region z Polską, był właśnie m.in. Jan Dekert, który pochodził z pobliskiego Bledzewa.
- Jan Dekert został patronem Muzeum Lubuskiego, ponieważ urodził się niedaleko stąd. Był on lokalnym "self-made manem", człowiekiem, który własną pracą doszedł do bardzo wysokiej funkcji, jaką było stanowisko prezydenta Warszawy (...). Dzięki zdobytemu wykształceniu, talentom, został - nie waham się użyć tego stwierdzenia - jednym z patronów polskiej samorządności terytorialnej"- mówił gość PR24.
Audycję można odsłuchać

tutaj

.
Dariusz Wieczorek
Wydział Promocji i Informacji
Fot. Archiwum UM

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją