Szkoła Podstawowa nr 10 w Gorzowie Wlkp. z Oddziałami Integracyjnymi im. T. Kościuszki od 2000 r. działa na arenie współpracy międzynarodowej, obecnie dzięki udziałowi w projekcie Erasmus Plus.
Projekt, który szkoła właśnie rozpoczęła zatytułowany „Let me bloom, let me shine” (w tłumaczeniu „Pozwólcie mi rozkwitnąć, pozwólcie mi zabłysnąć”) skierowany jest do uczniów i nauczycieli europejskich szkół z Polski (Szkoły Podstawowej nr 10 w Gorzowie Wlkp.), dwóch szkół z Turcji z pięknej nadmorskiej miejscowości Izmir, szkoły z Włoch z Alatrii koło Rzymu oraz szkoły z hiszpańskiego kurortu Malaga. Koordynatorem projektu jest SP10, pozostałe szkoły pełnią funkcję partnerów, a językiem komunikacji jest język angielski.
TARGI GARDENIA
Projekt daje szansę pięciu szkołom na wspólną pracę, gdzie poprzez założenie i prowadzenie klasowych ogrodów, działania wokół tematu ogrodu, uczniowie i nauczyciele zwiększą swoją wiedzę i zainteresowanie ogrodnictwem, a poprzez wymianę uczniowską i wyjazdy do zagranicznych szkół, będą kształtować umiejętności komunikacji ustnej i pisemnej w języku angielskim, a także rozszerzą swoje horyzonty na europejskie dziedzictwo kulturowe krajów zaangażowanych w projekt.
WYSTĘP ARTYSTYCZNY - APEL NA POWITANIE GOŚCIPraca na projektem, dzielenie się wiedzą, doświadczeniem oraz umiejętnościami przyczyni się do kształtowania postaw prospołecznych i nawiązania przyjaźni, oraz stworzy płaszczyznę do odniesienia sukcesu każdego dziecka, ucznia SP10 i każdego jej nauczyciela.
W lutym Szkoła Podstawowa nr 10 gościła dzieci i nauczycieli z Turcji, Włoch i Hiszpanii. Zagraniczni uczniowie zamieszkali w domach swoich polskich rówieśników, uczniów SP 10.
W czasie wizyty nauczyciele pokazywali warzywa i owoce uprawiane w Polsce, ich walory zdrowotne. Kółko teatralne przygotowało przedstawienie w języku angielskim „Marty Marsjanek” o wadze zdrowego odżywiania. W szkole odbywały się również warsztaty, gdzie uczniowie razem z zagranicznymi gośćmi ozdabiali ekologiczne torby z motywami kwiatów, warzyw i owoców, a także tworzyli kwiaty metodą origami, powstał efektowny mural poświęcony projektowi. Nauczyciele z innych krajów poznali metody pracy z dziećmi o specjalnych potrzebach edukacyjnych, z wykorzystaniem metody Dennisona (gimnastyka mózgu) oraz piłek Edubal.
Wszyscy uczestnicy projektu wybrali się na spacer po Gorzowie, gdzie goście zobaczyli najciekawsze miejsca i poznali również historię naszego miasta.
SPACER PO GORZOWIE
Uczestnicy projektu odwiedzili Ogród Dendrologiczny w Przelewicach, Ośrodek Azyl w Mironicach, a także wzięli udział w poznańskich Międzynarodowych Targach Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Gardenia 2019.
WARSZTATY W PRZELEWICACH
To dla naszych uczniów było pierwsze, europejskie doświadczenie – to słowa na koniec od zagranicznych gości, które można przeczytać w księdze pamiątkowej Szkoły Podstawowej nr 10. – Przekonaliśmy się, że Polacy są naprawdę gościnni, jesteśmy wzruszeni, że traktowali nasze dzieci jak swoje.
KWIATKI POSADZONE NA TARGACH
Nauczyciele i rodzice na każdym kroku udowadniali nam, że wierzą w przyjaźń i współpracę, które zacierają wszelkie granice. Nieważne, z jakiego jesteś kraju, jaki masz kolor skóry. Dzięki naszemu projektowi przekonaliśmy się, że wszędzie można spotkać dobrych ludzi, którzy zadają kłam stereotypom.
Szkoła Podstawowa nr 10
Fot. Bartosz Dowhan
TORT NA POŻEGNANIA
BAL OGRODNIKA
WARSZTATY W MIRONICACH - SAŁATKA OWOCOWA
WYJAZD GOŚCI
POWITANIE GOŚCI - APEL

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją