Wielkimi krokami zbliża się 31. edycja Międzynarodowych Spotkań Zespołów Cygańskich Romane Dyvesa 2019. Po dwóch ostatnich edycjach na nadwarciańskich błoniach, cygański folklor powraca do gorzowskiego amfiteatru.
Podczas tegorocznego wydarzenia, które odbędzie się 8 czerwca o godzinie 20.00 na scenie wystąpi zespół The Gipsy Band z Francji, Russka Roma z Rosji, Trupa Modern z Rumunii, Teatr Romathan ze Słowacji, Dikanda z Polski oraz Błażej Król, Rafał Brzozowski i gospodarz festiwalu Cygański Teatr Muzyczny TERNO. Gościnnie z zespołem TERNO wystąpi Salwin Merstein-Siwak "Jimmy", który jest laureatem ostatniej edycji programu "Śpiewajmy razem", emitowanego na antenie telewizji POLSAT. Z kolei taniec cygański zaprezentuje tancerka z Japonii, Yoko Ishikawa.
Koncert galowy będzie transmitowany NA ŻYWO na antenie TVP 2. Transmisja rozpocznie się o godzinie 21.20 i potrwa do godziny 23.10.
W tym roku impreza jest biletowana. Bilety można nabyć w Miejskim Centrum Kultury, Info Kiosku w Galerii Askana, na a-bilet oraz w kasie amfiteatru w dniu koncertu. Ceny biletów: normalny 20 zł, ulgowy 10 zł, dzieci do lat 12 wstęp wolny. Jednym z wydarzeń, które poprzedzi 31. Międzynarodowe Spotkania Zespołów Cygańskich Romane Dyvesa będzie Cygański Wieczór Filmowy - "Romani Rad".
23 maja (czwartek) o godzinie 18.00 w Miejskim Centrum Kultury przy ul. Drzymały w Gorzowie zostaną wyświetlone filmy dokumentalne, poetycko-muzyczne, dotyczące obyczajów kultury cygańskiej oraz wspomnień z odległych dramatycznych czasów wojny i romantycznego pełnego wolności życia taborowego. Romane Dyvesa zapraszają na projekcje filmów "Zapomniane tabory" (scenariusz i reżyseria dr hab. Marian Grzegorz Gerlich, Bartosz Boruta, Władysław Kwiatkowski) oraz "Choć raz zobacz, jak się kręcą tylne koła wozu" (opowieści i muzyka Edwarda Dębickiego, scenariusz i reżyseria Piotr Wójcik). Wstęp na Cygański Wieczór Filmowy - "Romani Rad" jest bezpłatny.
Międzynarodowe Spotkania Zespołów Cygańskich Romane Dyvesa to najstarsza tego typu impreza na świecie, odbywająca się w Gorzowie nieprzerwanie od 1989 roku z inicjatywy i pod kierownictwem Edwarda Dębickiego - kompozytora, wirtuoza akordeonu, założyciela i szefa Cygańskiego Teatru Muzycznego TERNO.
Organizatorem imprezy jest Stowarzyszenie Twórców i Przyjaciół Kultury Cygańskiej im. Bronisławy Wajs-Papuszy w Gorzowie, a głównym mecenasem miasto Gorzów.
Fot. Archiwum Zespołu "Terno"
Na zdjęciu zespół Russka Roma z Rosji.

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją