To jedne z najbardziej popularnych uszczelek stosowanych obecnie w przemyśle. Uszczelki kołnierzowe, ponieważ to właśnie o nich mowa, używane są w różnych sieciach, instalacjach, a także w maszynach, gdzie koniecznie jest uzyskanie właściwego połączenia. Co dokładnie warto wiedzieć o uszczelnieniach kołnierzowych? Zapraszamy do sprawdzenia!

Połączenie dwóch komponentów, przez które przepływa medium, powinno cechować się maksymalną szczelnością. Aby ją uzyskać, wykorzystuje się uszczelki różnych typów. Wśród nich dostępne są też uszczelki kołnierzowe, które wykorzystywane są najczęściej.

Dzisiaj uszczelki kołnierzowe, czyli przeznaczane do kołnierzy stosuje się w wielu gałęziach przemysłu, między innymi w przemyśle farmaceutycznym, chemicznym, spożywczym, petrochemicznym, a także w wielu innych instalacjach i sieciach.

Tego typu uszczelnienia dostarcza wiele firm, w tym między innymi firma Becker Uszczelnienia Polska z Łodzi, która swoją ofertę prezentuje na stronie.

Czym zatem są uszczelnienia kołnierzowe? Z jakich materiałów są wytwarzane? Jakie ich warianty możemy znaleźć w sprzedaży? Sprawdź teraz!

Uszczelki kołnierzowe – co to?

Uszczelkami kołnierzowymi nazywa się uszczelki, które służą do uszczelniania połączeń kołnierzy.

W technice kołnierzami nazywa się występy otaczające obwód instalacji, które pozwalają na połączenie ze sobą dwóch elementów w przypadku kołnierzy złącznych albo też oparcie ich na sobie dla kołnierzy oporowych.

Najczęściej zatem uszczelnienia techniczne tego typu stosowane są w różnych instalacjach oraz w sieciach, przez które przepływają media, na przykład może być to woda, gazy, chemikalia różnych typów.

Pod względem swojego wyglądu uszczelki kołnierzowe to uszczelki płaskie, które mogą występować w różnych kształtach oraz wielkościach dopasowanych do miejsca montażu.

Uszczelki kołnierzowe – podstawowe informacje o uszczelkach kołnierzowych

Z czego wykonuje się uszczelki kołnierzowe?

Uszczelnienie takie jak uszczelka kołnierzowa może być wykonane z różnych typów materiałów, które dobiera się indywidualnie do miejsca montażu.

Najczęściej spotykane są uszczelki kołnierzowe gumowe, które mogą być wykonane z różnych mieszanek gumowych, na przykład SBR, NBR, NRL, EPDM. Stosuje się także uszczelnienia z silikonu, PTFE material ten określany jest także jako teflon, ePTFE, czyli ekspandowanego PTFE, specjalnych płyt uszczelkarskich.

Przykładowo, gdy należy zastosować uszczelki wysokotemperaturowe, najczęściej stosuje się PTFE albo e-PTFE. Materiały te wykazują także wysoką odporność na czynniki chemiczne różnych typów.

Uszczelki kołnierzowe dostarczane są w różnych rozmiarach do wyboru. Oznaczane są one przede wszystkim przez swoją średnicę.

Średnice uszczelek kołnierzowych oznaczane są terminem DN (ang. Diameter Nominal), który odnosi się do ich średnicy nominalnej zgodnie z normą EN ISO 6708.

Różne średnice uszczelek kołnierzowych:

  • uszczelka kołnierzowa DN 40

  • uszczelka kołnierzowa DN 50

  • uszczelka kołnierzowa DN 65

  • uszczelka kołnierzowa DN 125

  • uszczelka kołnierzowa DN 150

  • uszczelka kołnierzowa DN 200

Oczywiście, jeśli chodzi o uszczelki kołnierzowe wymiary mogą być także inne. Szeroka gama produktów pozwala na ich indywidualne dopasowanie do miejsca montażu.

Warto przy tym wskazać, że uszczelka tego rodzaju może być wykonana także na indywidualne zamówienie, jeśli klient nie potrafi znaleźć odpowiedniego rozmiaru wśród standardowego asortymentu producentów.

Gdzie można kupić uszczelki kołnierzowe?

Obecnie uszczelki kołnierzowe można znaleźć w asortymencie wielu sklepów. Zakupimy w nich uszczelki uznanych marek, na przykład uszczelki Gylon od marki Garlock, uszczelki Reinz. Własną sprzedaż prowadzą także producenci uszczelek.

Gdy chodzi o uszczelki kołnierzowe cennik zależny jest głównie od wykorzystanego materiału oraz od wielkości uszczelki.