W sobotę 7 grudnia br. w Gorzowie Wlkp. odbędzie się XIII Wigilia Kultur i Narodów. Podczas spotkania pod hasłem „Wielość w Jedności” przy świątecznym stole spotkają się przedstawiciele mniejszości narodowych i etnicznych. Wydarzenie to stało się w Gorzowie „znakiem” nadchodzących świąt Bożego Narodzenia i symbolem integracji mieszkańców regionu o różnych korzeniach.
W tym roku udział w wigilijnym spotkaniu zapowiedzieli m.in.: Łemkowie, Górale Bukowińscy, Poleszucy , Ukraińcy, Lwowiacy, Wilniucy, przedstawiciele społeczności żydowskiej. Gospodarzami będą Romowie, którzy w 2007 r. zapoczątkowali tę tradycję.
Jak zawsze wigilijne spotkanie poprowadzi niezastąpiony Stanisław Jaskółka, znawca wielu kultur i góral z pochodzenia. Corocznie Wigilia Kultur i Narodów upływa w ciepłej, rodzinne atmosferze. Tradycyjnie, podczas spotkania nie zabraknie wspólnego śpiewania kolęd, ludowej muzyki i tańca oraz prezentacji obrzędów. Na stołach znajdą się tradycyjne potrawy świąteczne, a wielu z gości będzie w tradycyjnych strojach. Będzie oczywiście dzielenie się opłatkiem i składanie świątecznych życzeń. Spotkanie będzie miało charakter wielopokoleniowy, przy stołach zasiądzie starszyzna ich dzieci i wnuki.
"Naszą powinnością jest kultywowanie tradycji przodków, a ci przyjechali na te ziemie z różnych zakątków. W ten sposób pokazujemy, że bogactwem naszej społeczności jest wielokulturowość, która nie powinna nas dzielić, lecz wzbogacać i łączyć".
Po II wojnie światowej na Ziemi Lubuskiej osiedlili się mieszkańcy z różnych części II Rzeczpospolitej. Do samego Gorzowa pierwsi dotarli Wielkopolanie, po nich przybyli Polacy żyjący wcześniej na wschodnich rubieżach Rzeczpospolitej nazywanych Kresami Wschodnimi. Wigilia odbędzie się w sali widowiskowej Miejskiego Centrum Kultury "Zawarcie". Rozpocznie się w sobotę, 07 grudnia br. o godz.15.00 (wstęp wolny).
Pomysłodawcami i organizatorami tego wydarzenia jest Stowarzyszenie Twórców i Przyjaciół Kultury Cygańskiej im. Papuszy w Gorzowie Wlkp., które wspiera Miejskie Centrum Kultury.
Ewa Dębicka
Fot. Daniel Adamski

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją