Politycy, samorządowcy, przedstawiciele świata biznesu, nauki i kultury dyskutowali w piątek w bibliotece Herberta o projekcie nowej strategii rozwoju województwa lubuskiego.
- Wierzę, że ta strategia będzie zgodna z oczekiwaniami wszystkich Lubuszan i że będzie spójna dla całego regionu – powiedział prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki.
- Dla Gorzowa najważniejsze, aby w strategii znalazła się modernizacja drogi krajowej DK 22, czyli m.in. obwodnice Dobiegniewa, Strzelec Krajeńskich, północna obwodnica Gorzowa oraz obwodnice Krzeszyc i Słońska – podkreślił prezydent.
- Będziemy też walczyć o port multimodalny oraz o pieniądze na fotowoltaikę, bo chcemy by miasto było niskoemisyjne i samowystarczalne energetycznie – dodał.
Port multimodalny to miejsce przeładunku towarów z transportu kołowego na wodny, rzeczny. – Wydawało się, że to pomysł odległy, ale mamy informację, że gdy Odra i Warta będą żeglowne, taki port ma szanse powstać w Gorzowie – powiedział Jacek Wójcicki.
Projekt strategii rozwoju województwa do 2030 r. przygotował zarząd województwa. Dokument diagnozuje obecną sytuację regionu i wyznacza cele na najbliższe 10 lat.
– Chcemy, by województwo lubuskie w 2030 r. było zieloną krainą inteligentnych technologii z wysokim poziomem życia mieszkańców, regionem otwartego i wielokulturowego społeczeństwa, regionem spójnym przestrzennie, wewnętrznie i zewnętrznie skomunikowanym sieciami transportowymi i teleinformatycznymi – powiedziała marszałek województwa.
- Chcemy być regionem, w którym dwa największe miasta – Zielona Góra i Gorzów, wraz z obszarami funkcjonalnymi – współpracują ze sobą, rozwijają się dynamicznie i równomiernie, gdzie średnie i mniejsze miasta wzmacniają swoją rolę lokalnych i ponadlokalnych ośrodków rozwoju – dodała Elżbieta Anna Polak.
Projekt strategii oraz formularz zgłaszania uwag znajdują się
tutaj
.Swoje pomysły i uwagi do projektu strategii można zgłaszać do 31 stycznia br.
Dariusz Wieczorek
Wydział Promocji i Informacji
Fot. Jan Wojtanowski