W czwartek po raz 25 obchodziliśmy Dzień Pamięci i Pojednania. To wyjątkowe święto jest efektem wspólnej inicjatywy władz samorządowych Gorzowa Wlkp. i mieszkańców dawnego Landsberga nad Wartą. Przyświeca mu idea przyjaźni dawnych i obecnych mieszkańców Miasta.
 
Każdego roku 30 stycznia to dzień, w którym istotna jest przede wszystkim pamięć o wspólnym dziedzictwie, ale także i pojednanie, uczące spojrzenia w przeszłość z refleksją, z optymizmem, pomimo trudnych doświadczeń.
 
Landsberg i jego dzieje to dla Gorzowa jeden z fundamentów istnienia. W mieście codziennie mijamy wiele miejsc, które są dla współczesnych mieszkańców świadkami życia jego dawnych mieszkańców, są to w szczególności pozostałe po landsberskich fabrykantach wille i inne miejsca, których byli fundatorami.
 
 
Obchody Dnia Pamięci i Pojednania rozpoczynane są każdego roku od symbolicznego, wspólnego złożenia kwiatów przez byłych mieszkańców Landsberga i władze Gorzowa przy kamieniu pamiątkowym w parku Kopernika, na cmentarzu wojennym oraz przy ossarium na cmentarzu komunalnym.
 
 
W południe władze miasta, zaproszeni goście i mieszkańcy spotkali się na placu Grunwaldzkim. „Niech radość miasta będzie, / Pokój jego pierwszym dźwiękiem” - te słowa, w dwóch językach zostały zapisane przy Dzwonie Pokoju – symbolu pojednania i przyjaźni, ufundowanym przez byłych mieszkańców Landsberga. Wspólne uderzenie w dzwon jest corocznie punktem kulminacyjnym obchodów tego uroczystego Dnia.
 
 
 
W Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Zbigniewa Herberta odbyło się spotkanie Gorzów / Landsberg, zachować pamięć - kształtować przyszłość, 25 lat Dnia Pamięci i Pojednania.
 
Podczas spotkania wysłuchano wykładów poświęconych osobie Maxa Bahra, wybitnego mieszkańca Landsberga. Otwarta została wystawa fotograficzna – 25 lat Dnia Pamięci i Pojednania, która przedstawia najważniejsze momenty w historii obchodów tego szczególnego święta.
 
Odchody Dnia zakończył koncert kameralny pt. „Tańce nieoczywiste” w Centrum Edukacji Artystycznej – Filharmonii Gorzowskiej.
 
Wydział Kultury
Wydział Promocji i Informacji
 
Fot. Jan Wojtanowski, Bartłomiej Nowosielski

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją