W nawiązaniu do pojawiających się w sieci wielu różnych informacji dotyczących asysty Policji przy transporcie stada, uprzejmie przedstawiamy stanowisko Lubuskiej Policji:

Lubuscy policjanci zgodnie z art.10 ust. 1 w związku z ust. 4 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny wykonawczy (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 676 z późn. zm.) realizowali na polecenie sądu, a także z mocy samej ustawy, pomoc przy transporcie 173 sztuk bydła z Ciecierzyc w gminie Deszczno. Pomoc została zrealizowana na wniosek organu umocowanego do reprezentowania Skarbu Państwa w zakresie wykonania prawomocnego postanowienia Sądu Rejonowego w Gorzowie Wlkp. II Wydział Karny sygn. akt VII K 419/18 z dnia 17 lipca 2019 roku, w którym Tenże Sąd orzekł przepadek wskazanych zwierząt na rzecz Skarbu Państwa.

Z pojawiających się w sieci informacji wynika, że są osoby, które podważają zasadność orzeczonego przez Sąd przepadku zwierząt. Jednocześnie uznają działania Policji dotyczące pomocy przy transporcie na rzecz organu wyznaczonego do wykonania przepadku za bezpodstawne.

Pragniemy wyraźnie zakomunikować, że podnoszone przez te osoby argumenty zostały wzięte pod uwagę przez Lubuską Policję. Dlatego funkcjonariusze, aby mieć przekonanie i pewność, że działania przez nich podejmowane przy eskortowaniu transportu są zgodne z przepisami prawa, wielokrotnie zwracali się do Sądu z prośbą o wzięcie pod uwagę kontrowersji poruszanych przez zgłaszających.

W odpowiedziach Sądu z dnia 16 oraz 29 stycznia 2020 roku Sąd jednoznacznie wskazuje, że wykonanie, przez Biuro Ochrony Zwierząt w Zielonej Górze, orzeczenia Sądu o przepadku wymaga interwencji Policji - przy realizacji zadań nałożonych na to Biuro - jako organu wykonującego prawomocne orzeczenie sądowe. Powyższe zaś znajduje oparcie w przepisach powołanej na wstępie ustawy. Należy także wskazać, że Policja udzielając pomocy w trybie art. 10 ust. 4 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny wykonawczy nie posiada legitymacji prawnej do kwestionowania zgodności z prawem czynności podejmowanych przez organ reprezentujący Skarb Państwa. Pomoc udzielana przy tego rodzaju czynnościach ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom czynności oraz porządku podczas jej realizacji.

Mając powyższe na względzie działania Lubuskiej Policji nie powinny budzić zastrzeżeń, a zarzuty należy uznać za nieuzasadnione.

Opracował: nadkom. Marcin Maludy

Rzecznik Prasowy KWP w Gorzowie Wlkp.