Przycinanie, grabienie, usuwanie pozostałych resztek roślin - nadchodzi wiosna, a wraz z nią porządki, które pomogą przygotować ogród do nowego sezonu. Trochę tych prac jest. Wydawać by się mogło, że znalezienie czasu sprawiać będzie problem. Dobra organizacja sprawi, że nadchodzącą wiosnę będzie można przywitać w efektywnie prezentującym się ogrodzie.
Rabaty i trawniki
Wiosenne porządki w ogrodzie na pewno należy zacząć od przeglądu rabat i trawników, pozbywając się starych pędów bylin. To, co zbyt mocno się rozkrzewiło, wpływając na ograniczenie przestrzeni dla innych roślin, należy przyciąć. Jeżeli będzie taka potrzeba, to warto zastanowić się nad tym, czy określone byliny nie powinny znaleźć nowego miejsca. Jeżeli tylko jest na to odpowiedni czas, od razu należy dokonać przesadzenia.
Całkiem możliwe, że trawnik będzie trzeba potraktować wertykulatorem, jaki pomaga pozbyć się darni, powodującej zgrubienia. Potem dopiero można całą powierzchnię pograbić specjalnymi grabiami o drucianych końcówkach. Ich zastosowanie sprawi, że ziemia zostanie pobudzona. Efektem tego będzie pięknie rosnący trawnik w przyszłości. Do ziemi będzie docierać nie tylko większa ilość wody, ale także promienie słoneczne, uważane za najlepszy, naturalny nawóz - nie tylko dla trawy.
Krzewy i drzewa
Koniec marca, początek kwietnia to okres, kiedy największe przymrozki już odpuszczają. To dobry moment na to, aby zacząć przycinać drzewa i krzewy. Tego typu proces wpływa na kondycję. Suche gałęzie, noszące oznaki chorobowe są regularnie usuwane, dzięki czemu pozostała część drzew/krzewów nie marnieje. Regularne przycinanie sprawia, że ich kształt jest ładniejszy.
Należy jednak pamiętać o tym, aby gałęzie przycinać za zgrubieniem gałęzi u nasady jej połączenia z pniem lub konarem. Jest to ważne, ponieważ powstała "rana" jest w ten sposób w stanie szybciej się zagoić. Trzeba także pomyśleć o usunięciu gałęzi, jakie rosną w kierunku korony drzew i te, jakie doprowadzają do wzajemnego zacieniania się.
Ważne jest również przycinanie żywopłotów. Jeżeli ich wielkość jest już ponad pożądany wymiar. Należy skrócić je o cały przyrost zeszłoroczny. Jeżeli nie, przyrost należy skrócić tylko o połowę. W ten sposób gałązki będą miały szansę na to, aby lepiej się rozkrzewiać w kolejnym sezonie.
Przegląd na ogrodzie
Nie trzeba wykonywać wszystkich wiosennych porządków jednego dnia. Nie starczy na to czasu. Jednak już od początku marca, w każdy weekend można planować prace, które będą w stanie przywrócić dawną świetność całej przestrzeni zielonej.
W jeden z takich weekendów warto znaleźć czas na przegląd ogrodu pod względem posiadanego wyposażenia. Mowa tu o meblach ogrodowych i innych dodatkach, jakie się posiada lub ktoś dopiero planuje ich zakup. Czy huśtawka ogrodowa nadal cieszy się dobrą kondycją? Kilka sezonów, ciągła ekspozycja na zmienne warunki atmosferyczne, mogło sprawić, że jej stan techniczny budzić może wątpliwości. Warto pomyśleć o wymianie, aby w pełni sezonu móc korzystać z jej wygody i komfortu. Podobnie jest, jeżeli chodzi o stelaż hamaka. Tego typu akcesoria ogrodowe można kupić bez problemu w różnych sklepach ogrodniczych, wraz z nadejściem wiosny.
Swoją uwagę należy skupić również na meblach ogrodowych. Te wykonane z solidnych materiałów (np. drewno, aluminium, technorattan) będzie można używać przez dobrych kilka sezonów. Należy jednak wyczyścić przed nadchodzącym sezonem - w szczególności, jeżeli przez okres zimowy były schowane. Meble drewniane warto pokryć dodatkową warstwą ochronną lakieru, wpływając tym samym na poprawę ich kondycji i wydłużenie okresu żywotności. Pozostałe nie wymagają takich zabiegów konserwacyjnych.
Jeżeli meble nie nadają się do użytku, należy je usunąć, zastępując kompletami, jakie można zakupić stacjonarnie lub online.