Blisko 17 tysięcy uczniów rozpocznie naukę w gorzowskich szkołach, w roku szkolnym 2018/2019. Jego uroczysta inauguracja odbędzie się w poniedziałek, 3 września w Gorzowskiej Filharmonii, o godzinie 12.00. Uczniów po dwumiesięcznym wypoczynku powita prezydent Jacek Wójcicki.
Kończą się wakacje, a uczniowie powracają do szkolnych ławek. Do nauki w rozpoczynającym się właśnie roku szkolnym w Gorzowie przystąpi 16 925 tys. uczniów. Ponad 10 tys. z nich to uczniowie szkół podstawowych. Przez ostatni rok naukę kontynuować będzie 990 gimnazjalistów, w czterech placówkach - Gimnazjum nr 19 (ZS nr 12) Spokojna 57, 19 Gimnazjum nr 12 (ZS nr 12) Śląska 20, 20 Gimnazjum nr 4 Grobla 68a oraz 21 Gimnazjum Sportowe nr 2 (ZSTiO) Czereśniowa 4e.
W szkołach ponadgimnazjalnych uczyć sięW szkołach ponadgimnazjalnych uczyć się będzie 5885 nastolatków. Swoją przygodę w 28 miejskich przedszkolach rozpocznie także 4153 przedszkolaków. W mieście funkcjonuje 17 podstawówek, 4 gimnazja oraz 16 szkół ponadgimnazjalnych.
W tym roku na przeprowadzenie prac remontowych w placówkach oświatowych Miasto przeznaczyło 1 mln zł. Remontowane były m.in. place zabaw, sanitariaty, sale dydaktyczne, ciągi komunikacyjne, dachy, systemy grzewcze, instalacje elektryczne i wodno-kanalizacyjne oraz wymieniana stolarka.
Nowy rok szkolny to także nowe wyzwania w kwestii dostosowania szkół do nowych przepisów, dyktowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. M.in. do 1 marca przyszłego roku dyrektorzy placówek oświatowych muszą zapewnić uczniom dostęp do indywidualnych szafek na korytarzach. Gorzowskie szkoły starannie przygotowują się na takie rozwiązanie. - Z informacji przekazanych przez dyrektorów szkół wynika, że obecnie 4 tys. uczniów ma dostęp do indywidualnych szafek. Brakuje blisko 5 tys. szafek – mówi Renata Pliżga, dyrektor Wydziału Edukacji. W roku szkolnym 2018/2019 nie ma zagrożenia, że miejsc zabraknie. Jednak we wrześniu 2019 roku do szkół ponadpodstawowych trafi podwojony rocznik, tj. absolwenci III klas gimnazjum oraz absolwenci ośmioletnich szkół podstawowych. - We współpracy z dyrektorami szkół, w których warunki lokalowe są niewystarczające, opracowaliśmy plan zwiększenia liczby pomieszczeń dydaktycznych. Najczęściej będzie to adaptacja pomieszczeń dotychczas niewykorzystanych lub korzystanie z dodatkowych pomieszczeń w sąsiedniej, bliskiej lokalizacji – dodaje dyrektor Renata Pliżga.
Karolina Machnicka
Wydział Promocji i Informacji
Fot. Daniel Adamski, Bartłomiej Nowosielski