UM Gorzów Wielkopolski: Miejskie inwestycje infrastrukturalne... 07-09-2018

2 min czytania

W trakcie prac budowlanych na ulicy Sikorskiego, w jej wschodniej części tuż przy magistracie, odkopano fragment średniowiecznych murów, prawdopodobnie reliktów Bramy Santockiej.

Realizacja drogowych inwestycji to raj dla archeologów. - W związku z tym, że Gorzów jest bardzo ubogi w zabytki, to każde takie odkrycie niesie za sobą ducha tego średniowiecznego miasta - mówi Stanisław Sinkowski , kierownik Działu Archeologii Muzeum Lubuskiego.

Brama Santocka powstała w XIV wieku. Była wejściem do średniowiecznego miasta Landsberg. -Jest to konstrukcja, która była wyjątkowo mocno rozbudowana pod względem architektonicznym. Było tak dlatego, że znajdowała się na wschodnim krańcu miasta, od której to strony mieszkańcy Landsberga obawiali się zagrożenia mówi Stanisław Sinkowski. Nie wiadomo jeszcze jak długo potrwają prace. - W tej chwili pojawiły się całkiem nowe odkrycia, których nie przewidywaliśmy. To może s

fosa
powodować, że będziemy potrzebować więcej czasu. Zdajemy sobie sprawę z aspektu uciążliwości inwestycji, ale z drugiej strony mamy świadomość, że to odkrycie powinniśmy bardzo skrupulatnie przeanalizować i udokumentować, bo przez wiele lat już nikt nie będzie miał takiej możliwości dodaje Stanisław Sinkowski.

Pod odkrywanymi reliktami średniowiecznej zabudowy natrafiono na pradziejowe nawarstwienia kulturowe, wstępnie interpretowane jako pozostałości po osadzie kultury łużyckiej. Osada ta istniała w tej części miasta około 3. tysięcy lat temu.

Brama Santocka, strzegąca niegdyś miasta od wschodu, to jeden z cenniejszych elementów związanych z Gorzowem. Historycy spodziewają się, że eksplorowanie terenu przyniesie jeszcze więcej podobnych odkryć. - Wchodzimy do miasta od strony wschodniej Bramą Santocką i zaczynamy wędrówkę w mieście średniowiecznym w kierunku Bramy Młyńskiej. Po drodze mamy także strefę średniowiecznego kościoła mariackiego, przy którym znajdował się cmentarz i domniemamy kościół św. Jana mówi Stanisław Sinkowski.

wykop

Tego typu odkrycia nie pozostają bez znaczenia dla terminowości ukończenia inwestycji. To bardzo ważne odkrycie. Z jednej strony cieszymy się, bo to wzbogaci z pewnością naszą wiedzę o mieście, o jego historii. Z drugiej strony patrzymy też z niepokojem, bo trwa ważna inwestycja w centrum Gorzowa. Ale mam nadzieję, że badania archeologów i prace budowlane jak najmniej będą ze sobą kolidować, choć nie da się tego do końca uniknąć mówi prezydent Jacek Wójcicki.

Wydział Promocji i Informacji

wykop

wykop

wykop

wykop

wykop

wykopy

brama

wykopy

wykop

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

Urząd Miasta Gorzowa Wielkopolskiego,

gorzow.pl/PL/3235/5867/Miejskie_inwestycje_infrastrukturalne_odkrywaja_historie/k/

Autor: krystian