UM Gorzów Wielkopolski: MOF Gorzów razem do przyszłości!
Rakieta i jej cztery silniki Gorzów we współpracy z Kłodawą, Bogdańcem Deszcznem i Santokiem zbudują dobrą przyszłość swoich mieszkańców. Napędem są i będą wszystkie mechanizmy gospodarcze, społeczne i ekonomiczne, ale wyłącznie w stanie permanentnej współpracy.
Wiemy już gdzie i jak współpracować, teraz nadamy temu odpowiedni kierunek - o potencjale, a także możliwościach przyspieszenia w gospodarce i innych dziedzinach, w ramach współpracy MOF Gorzów, rozmawiano w piątek 21 września br. podczas spotkania ekspertów w Filharmonii Gorzowskiej.
Główny wniosek po spotkaniu brzmi: Gorzów ma potencjał, by spełnić wszystkie potrzeby swoich mieszkańców! Ten potencjał trzeba jedynie odpowiednio zaprogramować i nadać mu dobry kierunek. A to można zrobić jedynie w oparciu o współpracę w ramach Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego. Forum Gorzowski Archipelag Rozwoju” to początek tej drogi.
Nowy początek utrwalamy i nadajemy kierunek współpracy
21 września dla Gorzowa, Santoka, Bogdańca, Kłodawy i Deszczna to bardzo ważny dzień. To czas, kiedy padły deklaracje i wnioski na temat kierunków i sposobu rozwoju Gorzowa jako miasta, wyłącznie i tylko w oparciu o współpracę z gminami sąsiednimi w ramach Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego. Ta współpraca już trwa, ale w oparciu o treści forum Gorzowski Archipelag Rozwoju” będzie można ją usprawnić, polepszyć i nadać wspólny kierunek.
Panel ekspercki MOF Gorzów to siła
- MOF Gorzów to ciekawy przykład na wzajemne wsparcie i przenikanie się dużych i małych podmiotów. Dotyczy to ogólnej idei współpracy, jak i wzajemnego przenikania się zasobów dużych, średnich i małych przedsiębiorstw - podkreślił otwierający dyskusję podczas forum prof. dr hab. Jerzy Hausner.
- Granice administracyjne miasta to nie są granice żadnych procesów. To wyłącznie umowny element, który musi istnieć, choćby na mapie, czy w dokumentach, ale tylko tam. Bo musimy umieć współpracować ponad granicami - mówił prof. J. Hausner.
Miasta i gminy to organizmy, które dysponują różnymi zasobami: wodą, powietrzem, ale także przemysłem i rolnictwem. By dobrze rozwijać swój biznes, trzeba umieć korzystać z potencjału innych. Na przykład takie miasto jak Gorzów samodzielnie nie zaspokoi samo swoich potrzeb żywieniowych, musi wesprzeć się na gminach ościennych i tak się tutaj w Gorzowie dzieje zaznaczył profesor Hausner.
Prezydent Jacek Wójciki otwierając forum zaczął od cytatu o Gorzowie, napisanego przez osobę, która przyjechała do miasta z innego rejonu Polski. Po roku jej postrzeganie Gorzowa było powiązane z infrastrukturą okolic; Kłodawy, Bogdańca, Deszczna, czy też Santoka. To gminy ościenne są dla Gorzowa warunkiem stanowiącym o jego atrakcyjności, zarówno dla zwykłego mieszkańca, turysty czy też potencjalnego przedsiębiorcy. Dlatego - zaapelował prezydent. Nie silmy się, by istnieć i działać samodzielnie. Znaleźliśmy sposób na idealną współpracę. To MOF zakończył prezydent Jacek Wójcicki.
Kolejne części i dyskusje w ramach forum nawiązywały do stylów zarządzania projektami, zespołami i możliwościami rozwijania potencjału w oparciu o współpracę i kapitał ludzki. W sesjach eksperckich wzięli udział polscy przedsiębiorcy z wieloletnim stażem i sukcesami w swojej branży. Opowiadali o mechanizmach, które decyzją o rozwoju przedsiębiorstw i samorządów. Wśród prelegentów byli m. in.:
Piotr Voelkel założyciel grupy kapitałowej VOX,
Jan Letkiewicz partner zarządzający, Grand Thornton,
Monika Kulik członek zarządu Forum Odpowiedzialnego Biznesu,
Jarosław Chołodecki prezes Stowarzyszenia Smolna,
Wojciech Przybylski redaktor naczelny Visegrad,
dr Krzysztof Nowakowski rektor Collegium da Vinci.
W sumie do Gorzowa przyjechało ponad 20 ekspertów z różnych dziedzin: naukowców, przedsiębiorców, lobbystów i analityków biznesu. Wszyscy zgodnie przyznali, że model współpracy oparty na archipelagu jest najlepszy dla MOF Gorzów.
Duży może więcej współpraca w ramach MOF
- Nasza współpraca z gminami trwa. Dziś w ramach dyskusji, wymiany myśli i poglądów chcemy nadać kierunek tej współpracy. Nie musimy się łączyć na siłę. My budujemy naszą relację, w ramach MOF, w oparciu o zaufanie i partnerstwo, zwłaszcza podczas realizacji wspólnych przedsięwzięć uważa prezydent Jacek Wójcicki.
Miasto Gorzów i gminy sąsiadujące mają już doświadczenie ścisłej współpracy podczas realizacji wspólnego projektu wodno-kanalizacyjnego. To projekt za ponad 300 mln złotych, zrealizowany wyłącznie nakładem wspólnych sił.
MOF Gorzów: diagnoza i wspólne cele na przyszłość
W ramach forum, w Filharmonii Gorzowskiej, poza sesjami eksperckimi, odbyły się spotkania tematyczne w gronie osób związanych z poszczególnymi polami tematycznymi:
- Infrastruktura i rozwój;
- Działalność wytwórcza i usługi;
- Jakość życia i społeczeństwo;
- Edukacja i szkolnictwo;
W czasie dyskusji panelowych, eksperci próbowali zdiagnozować potrzeby i wyznaczyć cele na najbliższą przyszłość w ramach współpracy Gorzowskiego Archipelagu. Wśród głównych potrzeb wymieniono m.in.: konieczność redefinicji współpracy miasta z gminami, wspólnego planowania przestrzennego, przyciągnięcia nowych biznesów i nowych mieszkańców, budowania wspólnej tożsamości MOF-u, zapewnienie rodzinom sfer relaksu i wypoczynku w oparciu o wspólny potencjał. Eksperci podkreślali również potrzebę zbudowania silnego rynku edukacyjnego w oparciu o szkolnictwo zawodowe oraz jeszcze intensywniejszą wymianę doświadczeń w strefie biznesu, spraw społecznych i organizacji pozarządowych.
- Mierzymy się rzeczywistością, jesteśmy w trakcie przemian, pędzimy do przodu, stąd przejściowe problemy i pewien dyskomfort mieszkańców. Te remonty to jednak zaspakajanie podstawowych potrzeb i musimy przez nie przebrnąć, aby było lepiej stwierdził prezydent Wójcicki.
- Podstawowym kryterium miasta powinna być jego funkcjonalność. Musicie myśleć co z Gorzowem nie tylko dziś, ale za pięć, dziesięć i dwadzieścia lat uważa prof. Hausner.
Gorzów jest trampoliną do kariery, ale może też być doskonałą bazą do rozwijania swojego potencjału. Tu nie ma sprzeczności; niech młodzi wyjeżdżają, ale niech nie zapominają o swoim mieście, a tym co zostaną dajcie szansę na rozwój i karierę. Społeczeństwo starzeje się; skupcie się na seniorach. Nie wykształcicie kardiologów, ale już pielęgniarki i rehabilitantów tak i to powinna być szansa na rozwój Gorzowa radził były wicepremier.
Wydział Promocji i Informacji
Fot. Bartłomiej Nowosielski
Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją
Urząd Miasta Gorzowa Wielkopolskiego,
gorzow.pl/PL/3235/5926/MOF_Gorzow_-_razem_do_przyszlosci/k/
Autor: krystian