W piątek wieczorem podczas gali wieńczącej Forum Gorzowski Archipelag Rozwoju poznaliśmy pierwszych laureatów nagrody gospodarczej „Nawigator biznesu MOF GW”.
- Wybieraliśmy spośród wielu bardzo ciekawych zgłoszeń - podkreślił prezydent Jacek Wójcicki, członek kapituły.
Konkurs „Nawigator Biznesu MOF GW” jest wyróżnieniem dla najbardziej korzystnych, innowacyjnych i przyjaznych środowisku działań inwestycyjnych prywatnych przedsiębiorców z terenu Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Gorzowa Wielkopolskiego (MOF). Dzięki połączeniu działań wspierających i promujących przedsiębiorczość, lokalni biznesmeni mają okazję poznać wzajemnie swoją pracę i jej efekty.
- Sąsiadujące gminy są w Polsce łączone na siłę czy w drodze referendum, a my w ramach miejskiego obszaru funkcjonalnego (MOF) chcemy i współpracujemy, bo to daje synergię, wymianę doświadczeń i w efekcie sukces – podkreślił prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki.
Laureaci
W kategorii Debiut oceniano firmy, które rozpoczęły działalność w ostatnich dwóch latach na terenie MOF i działają nieprzerwanie do dziś. To firmy, które stworzyły i wprowadziły z sukcesem na rynek lokalny, regionalny, krajowy czy zagraniczny nowy produkt lub usługę.
Laureatem została Pracownia Wikliny Remiza, mieszcząca się w Łupowie, która jest niewielką, rodzinną firmą z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem na rynku. Specjalizują się w tworzeniu pięknych, niepowtarzalnych wyrobów z wikliny.
W kategorii Innowator roku kandydaci byli oceniani pod względem stopnia innowacyjności wprowadzonych na przestrzeni ostatnich pięciu lat nowych lub znacząco udoskonalonych rozwiązań: technologicznych, produkcyjnych, usługowych, marketingowych, organizacyjnych. Rozwiązania te mogły być opracowane samodzielnie przez firmę lub wywodzić się z innych firm lub podmiotów.
Laureatem został Silcare, firma specjalizująca się w produkcji kosmetyków do pielęgnacji ciała, dłoni, stóp i włosów dla kobiet i mężczyzn, oraz profesjonalnych produktów światłoutwardzalnych. Na rynku obecna już od 14 lat, a wszystkie kosmetyki od pomysłu aż do produktu końcowego powstają w Polsce, w Gorzowie Wielkopolskim. Produkty firmy można znaleźć w całej Europie, Ameryce Północnej i Południowej oraz w Azji.
W kategorii Ambasador gospodarczy kandydaci byli oceniani pod względem wpływu na integrację lokalnego środowiska gospodarczego, aktywności w różnego rodzaju rankingach, z efektem zdobycia certyfikatów, wyróżnień, uznania w konkursach branżowych, czym aktywnie przyczyniają się do promocji obszaru w regionie i kraju, tworzenia „tradycji gospodarczych” w regionie, pozycji na rynku, wynikającej z długoletniej działalności i powiązaniami konkretnie z tą częścią województwa lubuskiego.
Laureatem został holding ZREMB Gorzów, firma z doświadczeniami zdobywanymi od 1955 roku, wytwarzająca m.in. konstrukcje stalowe suwnic, konstrukcje stalowe dla przemysłu, która oferuje szereg usług z zakresu obróbki skrawaniem oraz usługi cynkowania ogniowego.
W kategorii Biznes świadomy społecznie kandydaci byli oceniani pod względem przejrzystego i etycznego zachowania w kluczowych obszarach, takich jak: ład organizacyjny, prawa człowieka, relacje z pracownikami, środowisko naturalne, uczciwe praktyki rynkowe, relacje z konsumentami, zaangażowanie społeczne i rozwój społeczności lokalnej.
Laureatem została Piekarnia. Istnieje na rynku od 1997 r. Rodzinna firma, która oferuje podstawowe pieczywo oraz pieczywo specjalne i okolicznościowe wypieki.
W kategorii Firma z marką kandydaci byli oceniani pod względem zastosowania nowych, ciekawych form promocji, formy prezentacji w mediach i przestrzeni publicznej, powiązania produktu/usługi z lokalnością/cechami regionu, stopnia wykorzystania współczesnych narzędzi komunikacji oraz przykładania wagi do wysokich standardów dbałości o klienta i obsługi klienta.
Laureatem została spółka Budnex Deweloper, której przedmiotem działalności są roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków mieszkalnych i niemieszkalnych oraz wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi.
W skład kapituły przyznającej tytuły i wyróżnienia weszli: Jacek Wójcicki (prezydent Gorzowa), Krystyna Pławska (wójt Bogdańca), Paweł Tymszan (wójt Deszczna), Anna Mołodciak (wójt Kłodawy), Józef Ludniewski (wójt Santoka, Jerzy Korolewicz (prezes ZIP-H), Dariusz Kończal (GBS), Elżbieta Skorupska–Raczyńska (AJP), Patryk Broszko (przewodniczący Komisji Gospodarki i Rozwoju Rady Miasta) oraz Roman Błaszczak (przedstawiciel mediów).
Dariusz Wieczorek
Wydział Promocji i Informacji
Fot. Łukasz Kulczyński