Kobieta w ciąży musi wykonać szereg badań, które wykluczą choroby i pozwolą dziecku prawidłowo się rozwijać. Każda przyszła mama, powinna zadbać o to, aby wykonać wszystkie zalecane badania, zwłaszcza te najważniejsze, do których bez wątpienia należy badanie WR w ciąży.

Badanie WR w ciąży – konieczne i obowiązkowe

Dla lekarzy większość zlecanych badań jest codziennością, dlatego często nie tłumaczą swoim pacjentkom, dlaczego konkretne badania należy wykonać. Pacjentki, niestety często nieświadome zagrożenie, bagatelizują niektóre badania. Tymczasem, wszystkie badania na które kieruje ginekolog w czasie ciąży są bardzo istotne dla zdrowia dziecka i mamy. Badanie WR w ciąży nie jest badaniem skomplikowanym i można wykonać je bez wcześniejszego przygotowania. Jest to tylko zwykłe pobranie krwi, a przyszła mama powinna zgłosić się na badanie na czczo. Poniżej kilka ważnych faktów dotyczących badania.

Fakty o badaniu WR

  1. Badanie WR w ciąży jest badaniem obowiązkowym

    Będąc w ciąży, kobieta musi, a na pewno powinna wykonać szereg badań. Niektóre, z racji ważności i możliwości wielu powikłań, są badaniami obowiązkowymi. Jednym z nich jest badanie WR w ciąży. Co więcej, badanie to należy wykonać 2 razy w czasie trwania ciąży. Pierwszy raz ok. 9 tygodnia ciąży, a później ok. 30 tygodnia.

    Uwaga! Wynik negatywny oznacza, że nie doszło do zakażenia.

  2. Badanie WR w ciąży nie jest bolesne i nie trzeba się go obawiać

    Badanie nie wymaga od pacjentki żadnego specjalnego przygotowania. Jest to zwykłe badanie krwi. Pacjentka powinna zjawić się na nie na czczo. Pobierana jest krew z żyły łokciowej – standardowo. Jest to badanie, które zalicza się do testów niesfoistych. Oznacza to, że w surowicy krwi wykrywa się obecność przeciwciał, które mogą świadczyć albo po przebytej już infekcji, albo o zakażeniu kiłą.

  3. Badanie WR w ciąży może rozwiązać wiele możliwych problemów

    Niestety, kiła jest bardzo groźna. Może doprowadzić do:

    • Samoistnego poronienia,
    • Przedwczesnego porodu,
    • Obumarcia płodu,
    • Przedwczesnej śmierci noworodków,

    Dzieci, które zarażą się kiłą, mogą cierpieć na:

    • Głuchotę,
    • Zapalenie rogówki oka,
    • Pęcherzycę kiłową,
    • Powiększenie wątroby.

    Warto zdawać sobie sprawę, że jedno, szybkie i niemal bezbolesna badanie, a w razie konieczności leczenie, mogą wyeliminować wszystkie te problemy. Dlatego, jeżeli lekarz zleca badanie WR w ciąży, nie należy zastanawiać się nad jego wykonaniem.

  4. W leczeniu kiły czas odgrywa bardzo ważną rolę.

    Jeżeli kiła zostanie wykryta szybko, możliwe jest skuteczne jej leczenie. Jeżeli leki podawane są od 4 miesiąca ciąży, można być niemal pewnym, że dziecko przyjdzie na świat zdrowe. Im szybciej choroba jest zdiagnozowana, tym szanse sa znacznie większe na urodzenie dziecka w pełni zdrowego!

  5. Wynik badania należy zabrać ze sobą do szpitala

Przygotowując wszystkie dokumenty i najważniejsze rzeczy do porodu, nie powinno się zapominać o wynikach tego badania. Zwłaszcza ważne jest badanie robione później. Jeżeli kobieta wykonała tylko jedno badanie, powinna zabrać jego wyniki. Dzięki temu, lekarz odbierający poród będzie wiedział jak postępować i jak zająć się dzieckiem po porodzie.

UWAGA! Nie czekaj z badaniami WR w ciąży! Wykonanie badań w odpowiednim czasie może mieć ogromny wpływ na przebieg ciąży i zdrowie a nawet życie dziecka!

Ciąża jest czasem magicznym dla każdej kobiety. Wszystkie przyszłe mamy chcą, aby iść dziecko urodziło się zdrowe. Dlatego, tak ważne jest wykonywać zalecane badania, a w razie konieczności, przyjmować leki, ale wyłącznie te, które przepisze lekarz prowadzący ciążę. Zaniedbanie może doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń lub do utraty ciąży. Każda kobieta, chcąca, aby jej maluszek był pełen sił po urodzeniu, powinna zadbać o wykonanie badań zarówno tych obowiązkowych, jak i tych, które obowiązkowe nie są, ale są zalecane. Warto o takie zapytać swojego lekarza.

5 faktów o badaniu WR w ciąży