Nagroda Co-Action Award, przyznana po raz pierwszy w ramach projektu „Zawodowy w Gorzowie”, powędrowała do gorzowskiej Elektrociepłowni.
W Filharmonii Gorzowskiej w środę (27 lutego) odbyła się gala, podsumowująca dotychczasową współpracę gorzowskich przedsiębiorców ze szkołami zawodowymi w mieście.
- Innowacyjność kształcenia zawodowego w Gorzowie zostanie zwieńczona otwarciem CEZiB-u. Tymczasem możemy się pochwalić modernizacją i tworzeniem nowoczesnych pracowni zawodowych. Dzięki codziennej współpracy z przedsiębiorcami i pod ich dyktando wyposażamy pracownie, np. automatyki, hydrauliki, sterowników programowalnych, mechatroniki samochodowej – dodał.
Projekt „Zawodowcy w Gorzowie” realizowany jest od września 2016 roku. To innowacyjny projekt dla wszystkich uczniów i nauczycieli kształcenia zawodowego. Projekt łączy lokalnych przedsiębiorców, nauczycieli zawodu oraz uczniów gorzowskich szkół zawodowych.
„Zawodowcy w Gorzowie” to kilkanaście tysięcy uczniów, blisko pół tysiąca nauczycieli kształcenia zawodowego i ogólnego w 12 zespołach szkół oraz 42 zawody w 12 branżach. To warsztaty tematyczne z udziałem pracodawców: fryzjerskie, logistyczne, mechatroniczne, instalatorskie, informatyczne i wiele innych. To kursy dla osób, które wybierają się na studia, w tym koła naukowe Akademii im. Jakuba z Paradyża, realizowane z pracodawcami. Dla tych, którzy chcą wejść w świat biznesu, jest cykl warsztatów typu start-up, fashion, computer graphic.
„Zawodowcy w Gorzowie” to także staże, praktyki i wizyty studyjne w zakładach pracy, spotkania z doradcą zawodowym oraz wyposażenie pracowni zawodowych adekwatnie do rzeczywistych warunków pracy.
Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego w zakresie Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Gorzowa Wlkp. Dofinansowanie unijne wynosi ponad 14,8 mln zł, z budżetu Miasta przeznaczono na realizację programu kolejne ponad 780 tys. zł.
I chociaż projekt „Zawodowcy w Gorzowie” kierowany jest do uczniów zawodowych szkół ponadgimnazjalnych, pod koniec ubiegłego roku ogłoszony został konkurs FRAKTALE, który edukację zawodową miał promować również wśród najmłodszych. Jego cel to rozwijanie zainteresowania naukami przyrodniczymi, matematyką, techniką oraz informatyką, rozwijanie umiejętności techniczno – poznawczych.
Partnerami Miasta w realizacji tego przedsięwzięcia była Zachodnia Izba Przemysłowo-Handlowa, Gorzowski Ośrodek Technologiczny oraz Wojewódzki Ośrodek Metodyczny. Przez kilkanaście tygodni młodzież przygotowywała eksperymenty przyrodnicze. Zwycięskie okazały się projekty zespołów ze szkół podstawowych nr 1 i 6. Nagroda to warsztaty w GOT.
Ważnym punktem gali podsumowującej kolejny rok projektu był pokaz umiejętności zawodowych, przygotowanych przez uczniów 11 szkół zawodowych w Gorzowie. Pokaz był zorganizowany w formie „Talent Show”, oceniany przez publiczność w internetowym głosowaniu.
Ten plebiscyt zwyciężył zespół z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących, drugie miejsce zajęła drużyna „Ekonomika”, trzecie z „Odzieżówki”. W nagrodę młodzież wygrała dla swoich szkół projektory multimedialne, ufundowane przez partnerów projektu.
Galeria zdjęć
tutaj
.Dariusz Wieczorek
Wydział Promocji i Informacji
Fot. Bartłomiej Nowosielski