UM Gorzów Wielkopolski: Euroregion to duże wsparcie rozwoju i... 17-06-2019

2 min czytania

12 czerwca br. w biurze Euroregionu Pro Europa Viadrina w Gorzowie Wielkopolskim odbyło się wspólne posiedzenie niemieckiego i polskiego zarządu euroregionu.

Kilka godzin wcześniej, na walnym zebraniu, spotkali się członkowie Stowarzyszenia Gmin Polskich Euroregionu Pro Europa Viadrina.

Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregionu zrzesza dwadzieścia osiem gmin i trzy powiaty. Tworzą one polską część Euroregionu Pro Europa Viadrina. Stowarzyszenie wspiera partnerstwo i współpracę polsko-niemiecką, która przyczynia się do zrównoważonego rozwoju pogranicza.

Podczas posiedzenia przedstawiono informację na temat Programu Współpracy INTERREG V A Brandenburgia-Polska 2014-2020. Omówiono również stan realizacji i doświadczenia płynące
z realizowanych wspólnie projektów (Fundusz Małych Projektów, Dialog, Coaching).

- Podsumowujemy rok u siebie i spotykamy się z naszymi niemieckimi partnerami powiedział Jacek Wójcicki, przewodniczący Zarządu Stowarzyszenia Gmin Polskich Euroregionu Pro Europa Viadrina, prezydent Gorzowa. Chcemy nakreślić plan działania na kolejne lata, na kolejną unijną perspektywę. I porozmawiać o realnej współpracy dodał.

Podczas wspólnego posiedzenia zarządów dyskutowano o najistotniejszych w najbliższym czasie kwestiach - aktualizacji Koncepcji rozwoju i działania Euroregionu Pro Europa Viadrina, zarządzaniu Funduszem Małych Projektów w nowej perspektywie finansowej w kontekście Projektu rozporządzenia INTERREG na lata 2021-2027. Wszystkie te elementy zdecydują o znaczeniu euroregionu, określą jego rolę i zadania w nowym okresie programowania po 2020 roku.

- Skala naszej współpracy jest ogromna uznałKrzysztof Szydłak, dyrektor Biura Stowarzyszenia Gmin Polskich Euroregionu Pro Europa Viadrina. - W ubiegłym roku wpłynęło do euroregionu 155 projektów małych projektów, zatwierdziliśmy do finansowania 150. Było też 40 projektów finansowanych z polsko niemieckiej wymiany młodzieży. I przede wszystkim 10 dużych projektów infrastrukturalnych, jak remonty dróg czy budowa mariny w Santoku. To duże wsparcie rozwoju infrastrukturalnego regionu i społecznej aktywności mieszkańców dodał**.**

Uczestnicy wspólnego spotkania rozmawiali również o poparciu memorandum dotyczącego nauczania języków krajów sąsiednich w polsko-niemieckich i czesko-polskich regionach przygranicznych.

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

Urząd Miasta Gorzowa Wielkopolskiego,

gorzow.pl/PL/3235/7248/Euroregion_to_duze_wsparcie_rozwoju_i_spolecznej_aktywnosci/k/

Autor: krystian