Ponad 14 tysięcy gorzowskich uczniów rozpoczęło w środę wakacje. To ponad dwa miesiące wolnego czasu, spędzanego w gronie najbliższych, znajomych i przyjaciół, w plenerze.  To wypoczynek, ale też ryzyko niebezpieczeństw.
 
By gorzowska młodzież wróciła we wrześniu do szkół cała i zdrowia, 11 czerwca w amfiteatrze odbyła się konferencja "Wakacje bez zagrożeń".
 
 
VII Konferencja Młodzieży „Wakacje bez zagrożeń” odbyła się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Gorzowa Wlkp. oraz Wojewody Lubuskiego. W tym roku hasłem przewodnim konferencji były słowa Winstona Churchilla: „Jeśli idziesz przez piekło, nie zatrzymuj się…”.
 
Wydarzenie to po raz kolejny zorganizowała niezależna radna Grażyna Wojciechowska, prezes Fundacji ,,Czysta Woda”, która dba o profilaktykę i w jej ramach służy pomocą w odnajdywaniu właściwych ścieżek i wyborów, przed którymi stoją młodzi ludzie. Celem tegorocznej konferencji było uświadamianie młodzieży potencjalnych zagrożeń związanych z wakacyjnym czasem.
 
 
Spotkanie rozpoczął Prezydenta Miasta Gorzowa Wlkp. Jacek Wójcicki, który powitał przybyłych gości oraz słuchaczy życząc wszystkim miłego odbioru i bezpiecznych wakacji. Poza tym głos zabrali Przewodniczący Rady Miasta Gorzowa Wlkp. Jan Kaczanowski, przedstawiciel Wojewody Lubuskiego Władysława Dajczaka oraz inspiratorka i organizatorka konferencji Grażyna Wojciechowska.
 
 
Imprezę poprowadzili Sylwia Beach i Daniel Zieliński, a jej moderatorem był Emil Błaszkowski.
 
Na konferencję zaproszono wielu znamienitych prelegentów, którzy poruszali ważne tematy poświęcone problematyce uzależnień (np. narkotyki, dopalacze, alkohol), przemocy i agresji w cyberprzestrzeni, a także hejtu i nienawiści wśród społeczeństwa. Jako pierwszy wystąpił lek. med. psychiatra Mariusz Król z prelekcją „Narkotyki, dopalacze, alkohol – pomyśl zanim weźmiesz”, zaś psycholog, psychoterapeuta poznawczo-behawioralny mgr Krzysztof Łowigus, zaprezentował temat uzależnień i zachęcał do korzystania z pomocy specjalistów. Na ważne pytanie dotyczące przyczyn hejtu i mowy nienawiści wśród dzieci, młodzieży i dorosłych, próbował odpowiedzieć mgr Emil Błaszkowski, specjalista ds. technologii informacyjno-komunikacyjnych w edukacji. Ciekawostki o testach na dopalacze zaprezentowali założyciele firmy Temptavit - panowie Jakub Pepliński i Mateusz Rosiński z Wrocławia.
 
 
Miłą niespodziankę uczestnikom konferencji sprawił lek. med. ortopeda Ireneusz Czerniec wjeżdżając na motocyklu, by uzmysłowić najczęstsze przyczyny urazów kończyn podczas wakacji. Praktycznych uwag na temat pierwszej pomocy przedmedycznej udzielali: dr Piotr Grochowski – prodziekan AWF Gorzów Wlkp. oraz dr hab. Piotr Żurek – pracownik naukowy AWF Gorzów Wlkp.
 
 
Wyjątkowym gościem spotkania był Krzysztof Rutkowski. Ten znany w Polsce detektyw niejednokrotnie w swojej pracy zetknął się z działalnością sekt, które uaktywniają się zwłaszcza podczas wakacji. Ciekawym aspektem jego wystąpienia było odwoływanie się do przykładów i wskazywanie zagrożeń czyhających na młodych ludzi ze strony różnych sekt.
 
Imprezę umilały występy uczniów gorzowskich szkół. Już na początku konferencji ze spektaklem muzyczno-słownym „Mamma Mia” wystąpili artyści z Zespołu Szkół nr 21, wywołując aplauz publiczności. Energetyczny pokaz dała grupa taneczna MIRAGE, specjalizującą się w tańcu sportowy Disco Dance czy Disco Freestyle z elementami akrobatyki. Niezapomnianych wrażeń dostarczył zespół muzyczny „Radioactive” z doskonałą wokalistką Aleksandrą Pieczkowską z II LO im. Marii Curie- Skłodowskiej w Gorzowie Wlkp. Na rockową nutę zagrał zespół z I LO im. Tadeusza Kościuszki w Gorzowie Wlkp., który urzekł publiczność brawurowym wykonaniem i bisował.
 
 
W drugiej części VII Konferencji Młodzieży „Wakacje bez zagrożeń” przygotowano dla jej uczestników pokaz akcji ratowniczej z rozcinaniem samochodu, gdzie w ruch poszyły nożyce i inne narzędzia. Zaprezentowano też sprzęt służb mundurowych i medycznych.
 
Pokazy odbyły się na placu Grunwaldzkim, a uświetnił je występ grupy tanecznej ,,ZUMBA FITNESS’’ prowadzonej przez instruktorkę Zumby Annę Patykiewicz.
 
Fotorelacja z konferencji tutaj. 
 
mgr Marzanna Cendrowska
mgr inż. Zuzanna Kuźmińska
 
Fot. Zbigniew Wójcik
 

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją