To co było już zapowiadane przez lubuskich policjantów, ma odzwierciedlenie w codziennej służbie. Funkcjonariusze prowadzą więcej kontroli trzeźwości kierujących. Od kilku lat spadała liczba nietrzeźwych za kierownicą. Aż do 2019 roku, kiedy na drogach było ich więcej. Podobnie jak zdarzeń z udziałem kierowców po alkoholu. Dlatego policyjnych kontroli należy spodziewać się częściej, by z dróg eliminowani byli najbardziej niebezpieczni kierujący.
Lubuska policja bez jakiejkolwiek tolerancji dla drogowych przestępców. Jazda pod wpływem alkoholu czy narkotyków to śmiertelne zagrożenia nie tylko dla kierowcy, ale także dla innych uczestników ruchu drogowego. Zaburzenie świadomości, brak kontroli nad pojazdem może doprowadzić do tragicznych wypadków. W 2019 roku liczba nietrzeźwych kierowców w województwie lubuskim wyniosła 2917. To niemal o 300 więcej niż w roku poprzednim. Dlatego lubuscy policjanci kontroli trzeźwości prowadzą zdecydowanie więcej. Wszystko po to, by nie było zdarzeń z udziałem nietrzeźwych. A tych niestety na przestrzeni kilku lat jest więcej niemal dwukrotnie(26 w 2015 roku, 52 w 2019 roku).
W działania na drogach angażowani są nie tylko policjanci ruchu drogowego. Funkcjonariusze w białych czapkach wraz ze swoimi kolegami z innych pionów masowo prowadzą kontrole w wielu miejscach. Sprawdzenie trzeźwości trwa tylko kilka chwil, a może wyeliminować potencjalnych sprawców wypadków, których konsekwencje są bardzo poważne.
Policjanci zapowiadali, że kontroli będzie zdecydowanie więcej. W rozmowach z kierowcami słychać zrozumienie dla takich działań. Nikt nie akceptuje tego, aby pijani kierowcy jeździli po drogach i powodowali poważne zagrożenie dla innych jej użytkowników. Nietrzeźwi za kierownicą musza liczyć się ze zdecydowaną reakcja policji. Na taką jazdę nie ma przyzwolenia.
podkom. Grzegorz Jaroszewicz
foto. sierż. szt. Mateusz Sławek
Zespół Prasowy
KWP w Gorzowie Wlkp.