Alternatywa dla własnego samochodu w czasie wakacji

W obecnych czasach mamy więcej możliwości jeśli chodzi o transport w czasie urlopu. Może to być nasze własne auto, komunikacja miejska czy wynajem samochodu na kilka dni. Ostatnia opcja już nie jest tak droga jak kiedyś i każdy może sobie na nią pozwolić. Taka opcja jest przydatna z różnych względów. Weźmy na przykład sytuację, że mieszkacie w Zakopanem i jedziecie na wakacje nad morze. Niektórzy może i lubią spędzać kilkanaście godzin za kółkiem, ale w moim przypadku wolałabym pojechać nad morze pociągiem i na miejscu wynająć samochód, którym będę mogła jeździć i odwiedzać miejsca, które zaplanowałam. Dzięki temu nie muszę się martwić i szukać informacji jak działa komunikacja miejska w miejscu, w którym wynajęłam nocleg oraz mogę z łatwością zwiedzić też inne okoliczne miejscowości.

Wypożyczalnia samochodów - co warto wiedzieć

Obecnie panuje dość duża konkurencja na rynku wynajmu samochodu na krótkie terminy. Dzięki temu wynajem samochodu nie wiąże się już ze zbyt dużymi kosztami i można z łatwością znaleźć, to co nam odpowiada. Co warto wiedzieć zanim zarezerwujesz samochód? Większość wypożyczalni posiada ograniczenie do wieku kierowcy. Kierowca w większości przypadków musi mieć skończone 21 lat i posiadać prawo jazdy co najmniej rok. W niektórych przypadkach naliczone są dodatkowe opłaty za każdy dzień wynajmu, jeśli kierowca ma mniej niż 25 lat. Stąd warto dokładnie planować na kogo wynająć samochód. Do korzystania z usługi trzeba posiadać oczywiście prawo jazdy i drugi dokument tożsamości potwierdzający twoje dane. Płatność za wynajem najczęściej wykonuje się za pomocą karty płatniczej. Przed rezerwacją należy zwrócić także uwagę czy wypożyczalnia pobiera kaucję. Zdarza się to i może nas narazić na chwilowe większe koszty (kaucja jest zwracana jeśli nie ma uszkodzeń samochodu). Jeśli nie chcemy płacić kaucji, to można spróbować znaleźć wypożyczalnię, która nie wymaga takiej opłaty. Pod linkiem znajdziecie jedną z ciekawszych propozycji takiej wypożyczalni. Co jeszcze warto wiedzieć, aby obniżyć koszty? Otóż warto tak zaplanować wycieczkę, żeby auto zaparkować w tym samym miejscu, w którym go odbierałeś. Czasami opłata za różne miejsca odbioru i oddania auta sięgają kilkaset złotych. Dlatego warto to przemyśleć. Oczywiście jeśli planujemy objazdówkę po kilku miejscowościach, to chyba nadal się opłaca oddać auto w innym miejscu. Auto można odebrać w różnych miejscach jak dworzec, lotnisko czy hotel. W przypadku odbioru auta z lotniska mogą być naliczone opłaty lotniskowe, ale często taka opcja i tak wychodzi taniej niż odbiór w centrum miasta.

Co w przypadku wypadku czy stłuczki?

Większość wypożyczalni oferuje swoje własne ubezpieczenie. Często firmy posiadają dwa różne warianty: podstawowe i rozszerzone. Warunki można sprawdzić w regulaminie. Jeśli jednak zdarzy się wypadek, który unieruchomi twój samochód, to można starać się o samochód zastępczy z oc sprawcy hdi. Trzeba pamiętać, że wypożyczalnia nie jest związana z konkretnym ubezpieczycielem żadną umową czy kontraktem.

Jeszcze jedna ważna rzecz

Zanim ostatecznie zdecydujecie się na jakaś wypożyczalnię to sprawdźcie politykę co do ilości paliwa w baku przy oddaniu samochodu. Czasami należy oddać samochód z ilością paliwa, jakim się otrzymało (wtedy należy spisać sobie tą ilość gdzieś zanim wyjedziecie z parkingu, aby nie zapomnieć.) W innych przypadkach (jak w wypożyczalni o której wspomniałam wyżej) należy oddać samochód z pełnym bakiem paliwa.