Gorzów ponownie włącza się do rywalizacji „Rowerowa Stolica Polski”. Od wtorku, 1 września każdy kilometr pokonany na rowerze może przybliżyć nasze miasto do tytułu Rowerowej Stolicy Polski. Prezydent miasta Jacek Wójcicki, który sam jest aktywnym rowerzystą, podczas konferencji prasowej zachęcał mieszkańców, by zjednoczyli się w obliczu tego wyzwania.
Warto przesiąść się na rower w Gorzowie
- To nasza kolejna szansa, by wyróżnić się na mapie Polski, a o tym, że na to zasługujemy jestem przekonany - podkreślał prezydent Jacek Wójcicki. Z każdą oddawaną w mieście inwestycją budujemy kolejne kilometry ścieżek rowerowych, a zatem infrastruktura jest gotowa, teraz tylko dobre chęci i aktywność mieszkańców są kluczowe dla powodzenia projektu - dodał prezydent. Przed rokiem Gorzowianie pokazali, że są rowerzystami z pasją i w liczbie ponad tysiąca uczestników włączyli się w rywalizację. Zajęliśmy III miejsce w ogólnopolskiej rywalizacji. Mam nadzieję, że nasze działania na rzecz rozwoju infrastruktury rowerowej są doceniane przez mieszkańców, dzięki czemu we wrześniu chętnie przesiądą się na rowery i wezmą udział w rywalizacji o Puchar Rowerowej Stolicy Polski oraz że dzięki tej akcji na dłużej pozostaną wierni dwóm kółkom. W Gorzowie obecnie mamy ponad 57 kilometrów ścieżek i dróg rowerowych.
Idea kampanii „Rowerowa Stolica Polski”
Celem projektu Rowerowa Stolica Polski jest przede wszystkim: propagowanie aktywnego wypoczynku, promocja turystyki rowerowej, promocja jazdy rowerem, jako alternatywnego środka transportu, wdrażanie idei smart city w miastach. U podstaw organizacji przedsięwzięcia leży chęć stworzenia projektu na kształt Europejskiej Rywalizacji Rowerowej (ECC), która była organizowana przez Włochów i została zawieszona w 2018r. Organizatorem Rywalizacji jest Miasto Bydgoszcz. Pierwsza edycja rywalizacji została przeprowadzona w terminie 1-30 września 2019 roku.
Jak kręcić kilometry dla Gorzowa?
Zasady rywalizacji są proste: rowerzyści pobierają specjalnie stworzoną na potrzeby rywalizacji darmową aplikację, która rejestruje trasy i ich długości. Uczestnik sam decyduje, dla którego z miast „kręci kilometry”. Rywalizację wygra miasto, które w przeliczeniu na 1 mieszkańca zbierze najwięcej kilometrów. W przypadku wygranej trzy razy z rzędu, puchar zostanie na stałe w posiadaniu zwycięzcy. Liczba miast zwiększyła się z 23 w 2019 do 40 w tym roku.
Poza główną konkurencją, w której mieszkańcy będą zbierać kilometry dla Gorzowa Wielkopolskiego, możliwa będzie wewnętrzna rywalizacja w grupie, ale także pomiędzy grupami np. szkołami, zakładami pracy czy znajomymi. Stwarza to doskonałe warunki do zdrowej, sportowej rywalizacji w duchu zasad fair play. Do Rywalizacji dołączyło już czternaście grup m.in.: Faurecia Gorzów Bike Team, Lubuski Urząd Wojewódzki, parkrun Gorzów, Szkoła Podstawowa nr 2 im. Szarych Szeregów, czy Urząd Miasta. Dla najlepszej grupy, a także dla trzech najlepszych szkół przygotowane są specjalne statuetki, które rozdamy na zakończenie całej rywalizacji.
Dzięki udziałowi w akcji, każde miasto po zakończeniu rywalizacji, otrzyma od organizatora szczegółowe statystyki o jej uczestnikach oraz tzw. „mapę ciepła”, która w sposób szczegółowy pokaże jakimi drogami, ścieżkami oraz szlakami poruszali się uczestnicy rywalizacji. Ułatwi to odpowiednie planowanie nowych ścieżek oraz małej infrastruktury rowerowej w mieście.
Jak zainstalować aplikację?
Aby dołączyć do rywalizacji, należy z Google Play lub App Store pobrać darmową aplikację „Rowerowa Stolica Polski”, zarejestrować się i co ważne dołączyć do Rywalizacji, a następnie wybrać Gorzów Wielkopolski jako miasto dla którego chcemy zbierać kilometry. Na koniec pozostaje nam tylko rozpocząć trening i wyjeździć jak najwięcej kilometrów. Liczba przejechanych przez gorzowian kilometrów będzie sumowana, a później podzielona przez liczbę mieszkańców miasta według danych GUSu. Oznacza to, że jeden punkt dla Gorzowa to 123 km. Dla porównania Nowa Sól na jedne punkt potrzebuje 37 km, zaś Bydgoszcz potrzebuje ich już ponad 500. Zbieranie kilometrów nie ogranicza się terytorialnie oznacza to, że będąc w Zielonej Górze, Warszawie, czy Nowym Jorku będzie można zbierać punkty dla Gorzowa Wielkopolskiego. W zeszłym roku gorzowianie kręcili kilometry w Niemczech, Danii, Bośni czy Szwajcarii.
Zastosowano sporo rozwiązań, które eliminują błędy w aplikacji, które uczestniczy pamiętają z ubiegłego roku. Aplikacja została ulepszona i przetestowana w czasie letniego treningu. Dziś nie powinna sprawiać problemów, o ile użytkownik zastosuje się do wszystkich wytycznych zawartych w aplikacji.
Jedziemy również po coś – nagrody
Wspólnie z partnerami „Smaczną Dietą” oraz spółka INNEKO przygotowaliśmy ciekawe nagrody dla zwycięzców rywalizacji oraz jej uczestników. Dla ośmiu kobiet i ośmiu mężczyzn, którzy przejadą najwięcej kilometrów dla Gorzowa ufundowaliśmy specjalne rowerowe koszulki. Dla każdego uczestnika który przejedzie dla naszego miasta co najmniej 250, 500 lub 1000 kilometrów przygotowaliśmy specjalnie dedykowane medale, zaś wszystkim pozostałym mieszkańcom wręczymy gadżety związane z Rowerową Stolica Polski.
Aby otrzymać pamiątkowy medal należy przejechać odpowiednią liczbę kilometrów. Co ważne jedna osoba może zdobyć jeden medal, który będzie przyznawany na koniec całej rywalizacji. Za przejechanie co najmniej 1000 kilometrów będzie to złoty medal, za 500 kilometrów srebrny, za 250 kilometrów brązowy. Przygotowane przez nas gadżety w postaci widocznych tutaj bidonów i kominów będziemy rozdawać w pierwszym tygodniu trwania akcji pojawiając się w różnych częściach Gorzowa Wielkopolskiego. Bidon lub komin otrzyma każdy kto przyjedzie do nas z zainstalowaną aplikacją i zarejestrowaną co najmniej 3 kilometrową trasą. Liczba gadżetów jest ograniczona. Oczywiście będziemy również pomagać w instalacji aplikacji lub przy zmianie ustawień, tak żeby telefon mógł rejestrować przejazdy.
Z INNEKO w rowerową podróż po Gorzowie
Rower to również pasja prezesa Inneko, Łukasza Marcinkiewicza, który zdecydował o wsparciu gorzowskiej rywalizacji. - Jako INNEKO bardzo mocno chcemy wspierać wszelkie akcje mogące przyczynić się do tego, aby ograniczyć występowanie noise pollution czy smog pollution, które wbrew pozorom mogą okazać się cięższymi do wyeliminowania zanieczyszczeniami. Dlatego też wspólnie przy okazji Dnia bez Samochodu przypadającego 22 września br. planujemy wydanie poradnika rowerowego dla mieszkańców, w którym znajdą się podstawowe informacje dotyczące poruszania się
rowerem – zaznaczył orezes Marcinkiewicz. Będzie to niezbędnik dla każdego rowerzysty, który odpowie na wiele pytań zadawanych przez rowerzystów m.in. jak prawidłowo poruszać się rowerem, w co powinien być wyposażony rower, kiedy można jeździć po chodniku, czy karta rowerowa dla dziecka jest konieczna, jak zadbać o bezpieczeństwo w ruchu ogólnym. Oprócz tego typu informacji pojawią się w nim szczegóły dotyczące samej infrastruktury rowerowej, czyli jak rozróżnić poszczególne rodzaje dróg rowerowych, czym jest sierżant rowerowy i śluza rowerowa. Poradnik ten ma przede wszystkim przybliżyć „rowerowy świat”, który tak naprawdę nigdy nie został szczegółowo opisany, a przez nas zostanie przybliżony naszym mieszkańcom, tak by byli wyedukowanymi, świadomymi rowerzystami.
Dawid Kuraszkiewicz, Marta Liberkowska
Wydział Sportu
Wydział Promocji i Informacji
UM Gorzowa Wlkp.
Fot. Bartłomiej Nowosielski