Według Ministerstwa Finansów w Polsce funkcjonuje ok. 1,2 mln podmiotów, które muszą ewidencjonować sprzedaż towarów i usług za pomocą kasy fiskalnej. Część z nich ma obowiązek wymienić starą kasę fiskalną na kasę nowego typu – online. Z uwagi na pandemię koronawirusa Ministerstwo Finansów ustaliło nowy harmonogram wymiany. Sprawdź, od kiedy będziesz musiał korzystać z kasy online!
Zmiany w zakresie wprowadzania kas fiskalnych online
To właśnie pandemia koronawirusa i spowodowane nią straty ekonomiczne są głównymi powodami, dla których Ministerstwo Finansów zdecydowało się na nowy harmonogram wprowadzania kas fiskalnych online. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów w sprawie przedłużenia terminów prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii obowiązują dwa nowe terminy – 1 stycznia 2021 r. i 1 lipca 2021 r.
Od 1 stycznia 2021 r. w kasy fiskalne online muszą zaopatrzyć się przedsiębiorcy, którzy świadczą następujące usługi:
- związane z wyżywieniem w placówkach stacjonarnych (również tych działających tylko sezonowo),
- w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania,
- sprzedaży węgla i brykietu oraz podobnych paliw stałych wytwarzanych z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu przeznaczonych do celów opałowych.
Druga grupa przedsiębiorców ma obowiązek rozpocząć ewidencjonowanie sprzedaży przy wykorzystaniu kasy online od 1 lipca 2021 r. Więcej czasu na wybór i instalację kasy fiskalnej online mają przedsiębiorcy oferujący usługi:
- fryzjerskie, kosmetyczne i kosmetologiczne,
- budowlane,
- w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów,
- prawnicze,
- związane z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej – wyłącznie w zakresie wstępu.
Powyżej wymienieni przedsiębiorcy nie są pierwszymi, którzy mają obowiązek stosować kasy fiskalne online – od 1 stycznia 2020 r. takie urządzenia są już w punktach sprzedaży paliw i firmach oferujących naprawy pojazdów oraz wulkanizację.
Gdzie kupić kasę fiskalną online – lista punktów
Wymóg wymiany kasy z papierowym czy elektronicznym zapisem kopii na kasę online oznacza konieczność znalezienia sprzedawcy takich urządzeń. W Gorzowie i okolicach sprzedaż kas online prowadzi firma SAS. Aby zamówić kasę fiskalną online, wystarczy skontaktować się z przedstawicielem firmy, dzwoniąc na jeden z poniższych numerów:
- kasy online Gorzów – 95 732 06 93,
- kasy online Międzyrzecz, Skwierzyna, Międzychód – 95 712 50 75,
- kasy online Sulęcin, Słubice, Kostrzyn nad Odrą – 95 712 50 76,
- kasy online Strzelce Kraj., Drezdenko, Dobiegniew – 95 712 50 77,
- kasy online Myślibórz, Barlinek – 95 712 50 78.
Przedstawiciel firmy SAS pomoże w wyborze kasy fiskalnej online, uwzględniając specyfikę prowadzonego przez klienta biznesu. Firma zapewnia też instalację kasy i jej serwis.
W jakim celu wprowadzane są kasy online?
Ministerstwo Finansów uzasadnia decyzję o wprowadzeniu kas online walką z szarą strefą. Kasy nowego typu, które łączą się z Centralnym Repozytorium Kas mają być kolejnym, po Jednolitym Pliku Kontrolnym, narzędziem uszczelniającym system podatkowy w Polsce.
Wdrożenie kas fiskalnych online ma też być korzystne dla przedsiębiorców. Z jednej strony nie będą oni musieli gromadzić np. papierowych kopii paragonów i raportów, z drugiej zaś zmniejszy się skala wyrywkowych kontroli przeprowadzanych przez służby skarbowe.