W sobotę, 28 listopada 2020 r. w Bibliotece Herberta odbył się festiwal literacki pn. „Warto czytać nad Wartą”. Tegoroczna, druga edycja festiwalu miała bezprecedensowy charakter. Z powodu panującej pandemii i związanych z nią obostrzeń, które wykluczyły udział publiczności, wydarzenie było transmitowane na żywo, wprost z gorzowskiej książnicy na bibliotecznych kanałach YouTube i Facebook.
W ramach festiwalu przygotowano spotkania literackie i czytelnicze dla szerokiej grupy odbiorców. Pierwsze dwa wydarzenia dedykowane były najmłodszym.
Sambor Dudziński – muzyk i kompozytor, wystąpił z koncertem piosenek dla dzieci inspirowanych potrzebami jego własnych maluchów związanych z ich budzeniem i usypianiem. Usłyszeliśmy więc rozbudzanki – utwory energiczne, taneczne, zachęcające do wspólnej zabawy i interakcji oraz wyciszające, relaksujące, otwierające wyobraźnię i zachęcające do wymyślania własnych bajek kołysanki.
Drugą propozycją skierowaną do dzieci był spektakl pt. „Śpiewowice”, na treść którego złożyły się utwory wybitnych polskich poetów: Jana Brzechwy, Stanisława Jachowicza i Juliana Tuwima. Te wspaniałe teksty, w interpretacji Ewy Konstancji Bułhak – aktorki Teatru Narodowego miały zachęcić młodego widza do sięgnięcia po książkę, uśmiechnięcia się do siebie nawzajem, ruszenia głową i uświadomienia sobie, że słowo, dźwięk i wyobraźnia, mogą być niesamowitą podróżą.
Kolejne festiwalowe wydarzenia były skierowane do starszej widowni. Głównym bohaterem tej części festiwalu był Leopold Tyrmand – legendarny pisarz, dziennikarz i publicysta, jeden z czołowych prekursorów jazzu w Polsce. Pretekstem do przypomnienia sylwetki i twórczości tej niezwykle barwnej postaci w dziejach polskiej literatury i kultury była obchodzona w maju br. setna rocznica urodzin autora kultowych książek „Zły” i „Dziennik 1954”.
„Kolorowy szary PRL” – taką nazwę nosiło spotkanie z autorami książek biograficznych o Leopoldzie Tyrmandzie – Agatą Tuszyńską (Tyrmandowie. Romans amerykański) i Mariuszem Urbankiem (Zły. Tyrmand), z którymi rozmawiał Michał Ogórek.
Dominika Ostałowska – aktorka Teatru Studio, w montażu poetycko-muzycznym pt. „Zapomnienie” zaprezentowała wiersze Bolesława Leśmiana, a na fortepianie zagrał Igor Przebindowski – kompozytor muzyki do występu.
Kolejnym punktem wieczoru było spotkanie autorskie Agaty Tuszyńskiej tym razem poświęcone jej najnowszej książce pt. „Mama zawsze wraca” o poruszającej historii dziewczynki ukrywanej przez wiele miesięcy na terenie warszawskiego getta. Spotkanie moderował Michał Ogórek, a obszerne fragmenty powieści przeczytała Dominika Ostałowska.
Punktem kulminacyjnym festiwalu było czytanie legendarnego „Dziennika 1954” Leopolda Tyrmanda przez Zbigniewa Zamachowskiego – aktora Teatru Narodowego.
Całości wydarzenia towarzyszyła wystawa pt. „Jazz Tyrmnanda”, którą można oglądać do końca stycznia 2021 r w holu biblioteki.
Realizację festiwalu „Warto czytać nad Wartą” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.