Polacy są coraz bardziej przekonani do korzyści płynących z zainstalowania fotowoltaiki. Z roku na rok więcej z nas montuje instalacje pozwalające na korzystanie z tego ekologicznego i taniego prądu, pochodzące ze Słońca. Każdy kto ma własny dom lub obiekty firmowe, powinien dołączyć do tej grupy, ponieważ to się po prostu opłaca. Choć na początku należy trochę zainwestować, to po sześciu lub siedmiu latach można cieszyć się praktycznie darmową energią elektryczną.

Systemy bezobsługowe

Dzisiejsze systemy fotowoltaiczne są praktycznie bezobsługowe i działają nie tylko wówczas, gdy świeci słońce. Są bardzo wydajne również przy zachmurzonym niebie. W każdej z tych sytuacji prąd produkuje się sam i jest automatycznie rozprowadzany w domowej lub firmowej instalacji. Fotowoltaika pozwala nie tylko na natychmiastowe korzystanie z własnego prądu. Kiedy wyprodukuje się go zbyt dużo, to istnieje możliwość sprzedania go do sieci poprzez firmy energetyczne. I ten proces także przebiega bez ingerencji człowieka. Współcześnie montowane instalacje do pozyskiwania prądu ze Słońca gwarantują również długotrwałe bezawaryjne działanie trwające co najmniej 25 lat. Gdy tymczasem obliczenia specjalistów wskazują, że na przykład liczącą 5 osób rodzina, która mieszka w 140-metrowym domu, po założeniu fotowoltaiki potrzebuje około 6 lub 7 lat na to, aby w całości spłacić to, co zainwestowali. I potem mieć już tylko prąd zupełnie za darmo. A gdy w tym okresie ceny tego rodzaju energii będą się zwiększać, to czas ten będzie jeszcze krótszy.

Ochrona środowiska

Tak krótki okres wyjścia „na zero” możliwy jest między innymi dzięki wielu programom i dotacjom, które czynią założenie fotowoltaiki tańszym niż kiedyś. Każda dobra firma zajmująca się montażem paneli pomoże w uzyskaniu takiego dofinansowania. Jedną z popularniejszych form pomocy montującym fotowoltaikę jest rządowy program „Mój prąd” przeznaczony do instalacji o mocy od 2 do 10 kW. Pieniądze z tej puli można dostać tylko na nowe systemy założone po 23 lipca 2019 roku i ubiegać się o nie można tylko po całkowitym zakończeniu inwestycji.

Ochrona środowiska dzięki fotowoltaice

Panele fotowoltaiczne są nie tylko źródłem taniego prądu. Ich kolejną i równie ważna zaletą jest także to, że ci którzy je montują przyczyniają się do ochrony środowiska. Dzięki swoim inwestycjom wpływają na zmniejszenie wykorzystywania konwencjonalnych źródeł energii. I również z tego powodu – oczywiście poza aspektem ekonomicznym - panele fotowoltaiczne to również dobre rozwiązanie dla przedsiębiorców, ponieważ widoczna w firmie fotowoltaika wpłynie też pozytywnie na wizerunek firmy, która będzie postrzegana jako ta, która dba o środowisko naturalne. A to dla niektórych potencjalnych klientów czy inwestorów może mieć duże znaczenie.

Pakiet dla przedsiębiorcy

Warto również wspomnieć, iż w lipcu 2019 roku rząd przyjął pakiet, który pozwala podłączyć przedsiębiorcy swoją fotowoltaikę do sieci elektroenergetycznej. Dzięki temu niewykorzystany przez niego prąd jest tam magazynowany i może z niego skorzystać, gdy brakuje mu własnego. Za taką usługę koncerny energetyczne pobierają zwykle od 20 do 30 procent prowizji.