Kredyt dla singla – na jakich warunkach?

Nie jest tajemnicą, że banki chętniej przyznają wysokie kredyty małżeństwom (a przynajmniej dwóm osobom deklarującym wspólnie możliwość spłaty) niż singlom. Osoby zgłaszające się po kredyt w pojedynkę muszą spełnić szereg wymagań zanim analityk lub algorytm uzna je za wiarygodne i wydolne finansowo. Banki dostrzegły jednak konieczność otwarcia się na singli, którzy stanowią coraz większą część społeczeństwa i zaczynają tworzyć produkty dostosowane specjalnie do ich potrzeb i możliwości. Poniżej przedstawiamy warunki, jakie musi spełniać singiel, aby otrzymać kredyt hipoteczny.

Deweloperzy w Gorzowie Wielkopolskim – w związku z ogromnym popytem na nieruchomości – budują coraz więcej inwestycji. Zakup lokali najczęściej finansowany jest z wykorzystaniem środków pochodzących z kredytu hipotecznego. Również osoby samotne decydują się na zaciągnięcie kredytu. Jak ustalana jest zdolność kredytowa dla singla?

Zdolność kredytowa singla

Wiarygodność kredytowa singli automatycznie jest oceniana gorzej niż małżeństw, w których jeden z nich może zarabiać na spłatę rat nawet w przypadku, gdy małżonek zachoruje lub straci pracę. Singiel, nawet jeśli może liczyć na przyjaciół i rodzinę, w oczach banku jest zdany sam na siebie i stanowi pewne ryzyko. Aby nadrobić tę niedogodność, powinien zadbać o kilka podstawowych spraw takich jak:

  • Dochody i forma zatrudnienia. Dla banku liczy się nie tylko wysokość comiesięcznych dochodów, ale i ich regularność oraz forma zatrudnienia. Premiowana jest umowa o pracę. Inne umowy cywilnoprawne lub własna działalność gospodarcza zmniejszają szansę na pozytywne rozpatrzenie wniosku o kredyt, ale nie uniemożliwiają jego otrzymania.
  • Szanowany pracodawca. Zatrudnienie w renomowanej firmie o ustalonej pozycji na rynku jest znacznie bardziej cenione niż praca w niewielkiej firmie o nieunormowanej pozycji na rynku.
  • Miejsce zamieszkania. Mieszkańcy większych miast mają zwykle większe szanse na otrzymanie pozytywnej decyzji kredytowej.
  • Niskie miesięczne wydatki i stałe zobowiązania finansowe. Przede wszystkim warto pamiętać, że nie należy ukrywać żadnych wydatków oraz zobowiązań finansowych, ponieważ wszelkie tego typu próby dyskwalifikują potencjalnego kredytobiorcę. Przed złożeniem wniosku o kredyt, warto jednak zmniejszyć je na tyle, na ile jest to możliwe.
  • Dobra historia kredytowa. Historia spłaconych kredytów (zwłaszcza tych o wysokich miesięcznych ratach) zdecydowanie działa na naszą korzyść, gdyż dla banku jest to informacja o stałości i regularności naszych zarobków.

Jak uzyskać pozytywną decyzję kredytową?

Singiel starający się o kredyt powinien mieć minimum 18 lat oraz posiadać obywatelstwo polskie. Oficjalny adres zamieszkania musi być na terenie kraju – najlepiej w dużym mieście. Coraz częściej mówi się, że wymagana jest także polisa na życie, która zabezpiecza interesy banku na wypadek nieszczęśliwych wypadków w życiu spłacającego. Jeśli singiel nie jest w stanie spełnić wszystkich tych warunków, zawsze może spróbować poszukać współkredytobiorcy, którym może być przyjaciel, partner lub członek rodziny. Współkredytobiorca nie musi być automatycznie współwłaścicielem nieruchomości lub jakichkolwiek innych dóbr, na które zaciągany jest kredyt. Tego typu system wsparcia jest zawsze mile widziany i w znaczny sposób zwiększa szanse na otrzymanie pozytywnej decyzji kredytowej.