Firmy coraz częściej zlecają wykonanie pewnych zadań innym podmiotom gospodarczym, które dysponują odpowiednim sprzętem, programami czy kapitałem ludzkim. Bardzo popularne stało się prowadzenie księgowości i spraw kadrowych przed podmioty zewnętrzne, wiele firm korzysta również z outsourcingu usług rekrutacyjnych. Tymczasem okazuje się, że podmiot zewnętrzny może również zająć się realizacją zadań związanych z produkcją. Na czym polega usługowy model produkcji?
Usługa czy towar?
W outsourcingu zwykle chodzi o to, aby firma zewnętrzna wykonała dla przedsiębiorcy swego rodzaju usługę - na przykład wspominane wyżej prowadzenie spraw księgowych. Tymczasem produkcja kontraktowa działa w nieco inny sposób, bowiem jest połączeniem dostarczania usługi i towaru. Przedsiębiorca może bowiem powierzyć innemu podmiotowi gospodarczemu wyprodukowanie pewnej ilości leku czy innego rodzaju specyfiku, który następnie zostanie do niego dostarczony. Oznacza to, że z jednej strony kontraktowaniu polega usługa, jaką jest produkcja, z drugiej zaś towar, który przedsiębiorca będzie mógł wprowadzić do sprzedaży. W modelu produkcji kontraktowej zazwyczaj wytwarzane są leki, suplementy diety czy kosmetyki. Firmą, która zajmuje się produkowaniem na zlecenie, jest Curtis Health Caps - działa ona na rynku farmaceutycznym już od trzech dekad, dzięki czemu może pochwalić się bogatym doświadczeniem w dostarczaniu klientom innowacyjnych rozwiązań i najwyższej jakości produktów.
Produkcja kontraktowa - zakres współpracy
Zakres współpracy w modelu produkcji kontraktowej zawsze ustalany jest indywidualnie, zgodnie z oczekiwaniami i potrzebami konkretnego klienta. Faktem jest, iż niektórzy posiadają gotową koncepcję produktu, który chcą wprowadzić na rynek, a więc zależy im wyłącznie na wyprodukowaniu specyfiku. Tymczasem wielu przedsiębiorców korzysta z pomocy ekspertów, którzy zajmują się doborem składników preparatu w taki sposób, aby z jednej strony był on skuteczny, z drugiej zaś nie szkodził. Firma zewnętrzna może zająć się również pakowaniem wyrobów oraz ich etykietowaniem. Warto mieć na uwadze, że wprowadzenie do obrotu rynkowego leku czy suplementu diety wymaga spełnienia pewnych norm prawnych. Powszechnie mówi się, że o ile leki podlegają obostrzeniom prawnym, o tyle suplementy diety już nie. Tymczasem nie jest to prawdą, bowiem suplementy również muszą spełniać pewne standardy. Firma, która zajmuje się produkcją tego rodzaju specyfików, musi przestrzegać wszelkich norm, jakie zostały na nie nałożone.
Usługowy model produkcji - dlaczego jest tak popularny?
Zakontraktowanie produkcji pozwala przedsiębiorcy nie tylko ograniczać koszty czy korzystać z wiedzy i doświadczenia najlepszych specjalistów, ale przede wszystkim daje możliwość skupienia się na reklamowaniu i dystrybuowaniu produktów. Są to czynności, które pochłaniają bardzo dużo czasu, a dodatkowo wymagają dużych nakładów pracy i zaangażowania. Mając na uwadze fakt, iż produkcję powierzono profesjonalistom, można skupić się na tym, co w sprzedaży produktów leczniczych czy kosmetyków staje się obecnie coraz ważniejsze - na efektywnej reklamie.