Bez tej wiedzy, nie wybierzesz odpowiedniego ekranu projekcyjnego

Decydując się na zakup projektora, wnosimy do swojego domu prawdziwe kinowe emocje. To szansa na to, aby poczuć się jak na prawdziwym seansie filmowym, natomiast wszystko to z poziomu swojej własnej kanapy.

Sam rzutnik może niestety nie wystarczyć, ponieważ bardzo ważnym elementem jest także ekran do projektora. Ten we współpracy z urządzeniem na pozwoli nam uzyskać lepszy efekt, niż projekcja obrazu na białej ścianie. Dowiedz się, na jakie parametry warto zwrócić szczególną uwagę.

Ekran projekcyjny, a jego proporcje

Kina domowe korzystają zwykle z technologii Full HD oraz 4K, kiedy to natywne proporcje zwykle wynoszą 16:9. Oznacza to, że takie same proporcje powinien posiadać nasz ekran. Szczegółowe informacje na ten temat z pewnością określa jednak producent naszego urządzenia, dlatego w przypadku wątpliwości zachęcamy do zapoznania się z instrukcją obsługi.

Odbijająca powierzchnia ekranu do projektora

W zależności od modelu, projektory charakteryzuje biała bądź szara powierzchnia projekcyjna. Wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości zupełnego wyciemienia, a z kolei ściany nie są w czerni lub ciemnych szarościach, zaleca się szarą powierzchnię. Wszystko z uwagi na to, że to rozwiązanie pozwala na lepsze pochłanianie światła z otoczenia, a tym samym będziemy mogli cieszyć się seansem nawet w środku dnia. W momencie, kiedy chcesz urządzić sobie kino domowe w osobnym pomieszczeniu, które możesz w pełni dostosować do wymaganych warunków, wówczas lepiej wybrać białą powierzchnię.

Wielkość ekranu do projektora

Wybierając to, jakiej wielkości ma być ekran, należy mieć na uwadze kilka ważnych aspektów. Najpierw pomyślmy, jaki ekran zmieści się w pomieszczeniu, a także w jakiej odległości od niego będą przebywać widzowie oraz sam rzutnik. Wiele zależy od tego, jakie możliwości ma projektor, a także jaką rozdzielczość posiada dany model projektora. W standardowych projektorach Full HD, powiększanie obrazu może być sporym błędem, dlatego w tym przypadku warto postawiać na mniejszy obraz, aczkolwiek w lepszej jakości.

Czarne ramki oraz pas rozbiegowy

Jeśli organizujemy sobie kino domowe, na pewno warto wziąć pod uwagę zarówno czarne ramki ekranu, jak i pas rozbiegowy. Mowa tutaj o czarnych pasach materiału, które widoczne są wokół ekranu, a także nad powierzchnią, która odbija światło. Dzięki nim, można skutecznie odciąć obraz od całego otoczenia, a wynikiem tego jest lepsze skupienie widzów na samej projekcji. Co więcej, zwiększeniu ulegnie też kontrast wyświetlanego obrazu.

Z kolei pas rozbiegowy to świetne wyjście, kiedy zależy nam na dowolnym wyborze wysokości położenia naszego ekranu, a to np. jego mniejsze bądź większe rozwinięcie. Wszystko po to, aby mieć jak najbardziej elastyczne możliwości pod względem konfiguracji całej projekcji.

Sposób montażu ekranów projekcyjnych

Należy zacząć od tego, iż ekrany do projektorów montuje się zarówno na ścianie, jak i na suficie. Nasz wybór powinien być w głównej mierze uzależniony od tego, w jakiej przestrzeni będzie funkcjonować nasze kino domowe. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, na jak dużą ingerencję w danym pokoju możemy sobie pozwolić. Ciekawym rozwiązaniem pod kątem aranżacyjnym są z pewnością te ekrany projekcyjne, które mogą chować się w podwieszanym suficie. W takiej sytuacji, kiedy projektor jest nieużywany, ekran dyskretnie chowa się poza zasięg naszego wzroku.

Sufitowe ekrany projekcyjne pozwalają na wykorzystanie ściany za projektorem tak, aby np. zaraz po zwinięciu ich, na ścianie powiesić obraz, fotografię, bądź jakikolwiek inny element wystroju. Z kolei w momencie, kiedy zdecydujemy się na ekran ścienny, wymagane będzie zachowanie wolnej przestrzeni. Bez względu na to, jaki ekran finalnie stanie się naszym ostatecznym wyborem, dodając do tego estetyczne kasety z pewnością zadbamy o dobrą prezentację nie tylko w momencie użytkowania, ale też w każdej chwili, kiedy projektor nie będzie włączony.