Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński odznaczył 67 policjantów z całego kraju medalami imienia podkomisarza Policji Andrzeja Struja. Wyróżnionych zostało również pięciu lubuskich stróży prawa – młodszy aspirant Magdalena Kleist, starszy sierżant Jakub Pendrak, starszy sierżant Dawid Pawlik oraz dwóch funkcjonariuszy wydziału do walki z przestępczością narkotykową. Ci policjanci narażali swoje życie, nie wahając się podać potrzebującym pomocnej dłoni.
W czwartek (28 lipca) w siedzibie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji odbyła się wyjątkowa uroczystość. Tego dnia wręczono medale imienia podkomisarza Policji Andrzeja Struja, które przyznawane są za szczególne, bohaterskie postawy ratowania życia ludzkiego. Odznaczenia wręczył wyróżnionym Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński. Minister powiedział do wyróżnionych: „Jestem pełen podziwu i wielkiego uznania dla waszej odwagi, dla waszej ofiarności, zimnej krwi, profesjonalizmu i tych niezwykłych skutków w postaci wielu istnień ludzkich, które uratowaliście.” Minister podziękował odznaczonym za ich heroiczną postawę i poświęcenie: „Ile trzeba odwagi, żeby wskoczyć do płonącego budynku słysząc wezwanie o pomoc, wynosząc na rękach osoby niepełnosprawne czy dzieci. Każdy moment zawahania, minuta czekania oznaczałaby dla tych ludzi śmierć. Dzięki Wam, dzięki Waszej postawie, nasi obywatele czują się bezpieczni. Tak naprawdę to w ich imieniu składam Wam wielkie podziękowania za Waszą piękną postawę”. Słowami uznania zwrócił się do funkcjonariuszy również Komendant Główny Policji generalny inspektor Jarosław Szymczyk: „Ogromnie się cieszę, że w ramach obchodów 103. rocznicy powołania Policji Państwowej, możemy spotkać się z niezwykłymi ludźmi noszącymi policyjne mundury, którzy z całą pewnością są bohaterami naszych czasów”.
Medal ten mogą otrzymać policjanci, którzy podjęli się poza służbą ratowania życia, zdrowia ludzkiego albo mienia z narażeniem własnego życia lub zdrowia albo w czasie służby podjęli się ratowania życia ludzkiego ze szczególnym narażeniem własnego życia lub zdrowia. Jest nadawany na wniosek Komendanta Głównego Policji albo z inicjatywy Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Podkomisarz Andrzej Struj zginął od ciosów nożem, po tym jak 10 lutego 2010 roku podczas urlopu interweniował wobec chuliganów, którzy niszczyli tramwaj. Policjant służył w formacji od 15 lat. Pracował w wydziale wywiadowczo-patrolowym Komendy Stołecznej Policji. Pośmiertnie został awansowany na stopień podkomisarza Policji, odznaczony przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Zasługi za Dzielność oraz przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Złotą Odznaką „Zasłużony Policjant”.
Wśród 67 policjantów z całego kraju, wyróżnionych zostało także pięciu lubuskich policjantów. Byli to:
- młodszy aspirant Magdalena Kleist (Komenda Wojewódzka Policji w Gorzowie Wielkopolskim) – policjantka, która w czerwcu, będąc poza służbą, uratowała tonącego mężczyznę, który wskoczył do Warty. Z nadbrzeża wskoczyła do rzeki, dopłynęła do mężczyzny i holowała go do brzegu. W pomoc włączył się również ratownik medyczny, z którego pomocą wydobyto tonącego na brzeg. Dzięki temu jego życie zostało uratowane. Więcej:
POLICJANTKA WSKOCZYŁA DO RZEKI, BY RATOWAĆ CZŁOWIEKA
- starszy sierżant Jakub Pendrak (Komenda Powiatowa Policji w Międzyrzeczu) – policjant w październiku, będąc poza służbą, pomógł mężczyźnie, który spadł kilka metrów z górskiego szlaku wprost w strome, kamieniste urwisko. Dzięki pełnej determinacji policjanta i profesjonalnemu działaniu oraz wzorowej postawie będących na miejscu świadków wypadku cała sytuacja zakończyła się szczęśliwie dla poszkodowanego mężczyzny. Więcej:
MĘŻCZYZNA WPADŁ W URWISKO NA GÓRSKIM SZLAKU - Z POMOCĄ RUSZYŁ POLICJANT NA URLOPIE
- starszy sierżant Dawid Pawlik (Komenda Powiatowa Policji w Żaganiu) – policjant w grudniu ubiegłego roku wskoczył do rzeki Bóbr i uratował tonącego mężczyznę, który chciał targnąć się na swoje życie. Szybka reakcja policjanta i profesjonalne działania ratownicze wspólnie z innym policjantem pozwoliły wyciągnąć mężczyznę z wody i przekazać pod opiekę medyków.
- dwóch funkcjonariuszy wydziału do walki z przestępczością narkotykową (Komenda Miejska Policji w Zielonej Górze) – policjanci w styczniu uratowali z palącej się kamienicy mężczyznę oraz ewakuowali pozostałych mieszkańców budynku. Dzięki temu, że policjanci byli w pobliżu oraz podjęli zdecydowane działania zdarzenie nie zakończyło się jeszcze większym dramatem. Więcej:
POLICJANCI RATOWALI MIESZKAŃCÓW PALĄCEJ SIĘ KAMIENICY
komisarz Maciej Kimet
Komenda Wojewódzka Policji w Gorzowie Wielkopolskim
Źródło: Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji