Dobry Wieczór Gorzów – spotkania z kulturą łemkowską

Dodano: 16 sierpnia 2022

20 sierpnia / sobota / Stary Rynek / wstęp wolny

Zapraszamy w sobotę na Dobry Wieczór Gorzów. Tym razem spotkania z kulturą łemkowską. Zobaczymy trzy koncerty zespołów: Burjan, Rusin Cendes Orchestra oraz Zespołu Pieśni i Tańca „Kyczera”.

Burjan jest to polsko-łemkowski zespół folkowy powstały w 2008 roku z inicjatywy Marka Rotko. Inspiracją zespołu jest głównie muzyka łemkowska przez wzgląd na korzenie jego członków — Beskid Niski, gdzie przeplatają się ze sobą kultury Łemków, Pogórzan, Słowaków, Ukraińców, Żydów i kilku innych mniejszości. W repertuarze grupy słyszymy łemkowskie, polskie, ukraińskie, serbskie, a nawet czeskie utwory ludowe w aranżacjach podkreślających słowiański klimat i czasem łagodnie, czasem skocznie prowadzących przez wszystkie te kultury, odnajdując w nich wspólne źródła.

Rusin Cendes Orchestra wykonuje pieśni ludowe ze wschodniej Słowacji w akustycznych aranżacjach. Składa się z sześciu młodych muzyków z Bańskiej Bystrzycy, wykształconych jako muzycy klasyczni i oddanych muzyce ludowej Słowacji Środkowej i mniejszości ruskiej. Ich Akustyczne brzmienie charakteryzuje się mocnym męskim i żeńskim wokalem, bliźniaczymi skrzypcami, gitarami, cymbałami i kontrabasem w nowoczesnych aranżacjach pieśni ludowych ze Słowacji. Muzyka zespołu była emitowana w Hiszpani w programie radiowym Mundofonias, w Australii w radiu Global Village.

Łemkowski Zespół Pieśni i Tańca „Kyczera” powstał w 1991 r. (działa jako niezależne stowarzyszenie społeczno-kulturalne). Członkami „Kyczery” są młodzi Łemkowie z różnych miejscowości Dolnego Śląska. Do tej pory przez szeregi Zespołu przewinęło się ponad pół tysiąca młodych ludzi. W chwili obecnej w różnych formach jego aktywności uczestniczy blisko 100 osób. Podstawową formą aktywności stowarzyszenia „Kyczera” jest działalność artystyczna. Zespół jako jeden z nielicznych propaguje folklor łemkowski. W swoim repertuarze posiada zarówno formy tradycyjne, np. obrzędy „Wesele łemkowskie” (zachodnia Łemkowszczyzna), „Sobitky” (wioski łemkowskie z doliny Ropy), czy inscenizację „Fedory” (Bińczarowa i Florynka), jak również stylizowane, np. wiązanki tańców łemkowskich z Komańczy, Bednarki, Polan k. Dukli, Nowej Wsi k. Krynicy. Program Zespołu niemal w całości jest programem autorskim, opartym na własnych materiałach etnograficznych, zgromadzonych podczas badań terenowych oraz kwerend archiwalno-muzealnych i bibliotecznych. Zespół prezentuje się w strojach łemkowskich, które zrekonstruował na podstawie zgromadzonych oryginalnych elementów ubioru z Jaworek, Leluchowa, Nowej Wsi, Boguszy, Świątkowej Małej, Polan i Komańczy. Zespół dał do tej pory około 1200 koncertów. Prezentował się na wielu prestiżowych festiwalach, m.in. w Meksyku, Chinach, Indonezji, Gruzji, Indiach, Peru, Francji, Ukrainie, Rosji, Izraelu, Portugalii, Czechach. Za swoje prezentacje był nagradzany m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem, Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu, Festiwalu „Ukraiński Śpiew w Świecie” w Kijowie, Ogólnopolskim Festiwalu Zespołów Artystycznych Wsi Polskiej w Kielcach, Festiwalu „Ziemia i Pieśń” w Szprotawie, Festiwalu „Music World” we włoskim Fivizzano. Zespół wielokrotnie nagrywał dla radia i telewizji, ma na swoim koncie trzy płyty: „Cne mi sia za Tobom”, „Za horamy, za lisamy” oraz „Lemko, ja sy Lemko”