Niskie temperatury to ogromne zagrożenie dla życia bezdomnych, którzy próbują przetrwać ten trudny dla nich czas. Gorzowscy policjanci wraz z innymi instytucjami kontrolują miejsca, w których takie osoby mogą przebywać. Funkcjonariusze namawiają ich do skorzystania z noclegowni, w których mogą się schronić. Nie są to jednak łatwe rozmowy.
Pomoc bezdomnym to jeden z priorytetów pracy policjantów w okresie jesienno-zimowym. Funkcjonariusze znają miejsca, w których takie osoby organizują swoje życie. Policjanci wraz z pracownikami Gorzowskiego Centrum Pomocy Rodzinie, Caritasu i Ośrodka Pomocy Osobom Nietrzeźwym odwiedzają bezdomnych, by nie tylko sprawdzić jak sobie radzą, ale przede wszystkim namawiać do skorzystania z noclegowni. Takie rozmowy nie są jednak łatwe. Bezdomni często nie chcą zmienić stylu swojego życia, a wśród swoich potrzeb wymieniają jedynie ciepłą kołdrę.
Bezdomni na nocleg wybierają miejsca niebezpieczne takie jak pustostany przeznaczone do rozbiórki. Nie zwracają uwagi na swoje bezpieczeństwo, a jedynie chcą znaleźć miejsce z dala od innych osób. Nocują w altanach, w których się dogrzewają i narażają na pożar. Miejsc przebywania osób bezdomnych jest sporo, dlatego policjanci regularnie je odwiedzają wspólnie z innymi instytucjami. Funkcjonariusze podczas codziennej służby reagują na osoby, które narażone są na wychłodzenie organizmu. Każdy kto widzi sytuację, w której życie innej osoby jest zagrożone wychłodzeniem, powinien poinformować o tym policjantów wybierając w telefonie numer alarmowy 112.
komisarz Grzegorz Jaroszewicz
Komenda Miejska Policji w Gorzowie Wielkopolskim
Film video
Pobierz plik video
(format mp4 - rozmiar 21 MB)