Japońska czy szkocka whisky? Które trunki są smaczniejsze? Sprawdzamy!

Szkocka whisky jest obecnie jedną z najczęściej wybieranych wersji tego ciekawego i popularnego alkoholu. Są jednak takie osoby, które szczególnie upodobały sobie propozycje pochodzące z Kraju Kwitnącej Wiśni. Czym charakteryzuje się whisky ze Szkocji i z Japonii? Sprawdźmy!

Szkocka whisky single malt

Do produkcji większości whisky, niezależnie od kraju, używa się najwyższej jakości składników i dokładnie przemyślanych procesów produkcji, często o długiej tradycji. Whisky, które powstają na obszarze Szkocji muszą być wytwarzane według konkretnie ustalonych reguł, które opisują specjalnie sporządzone dokumenty prawne. Znajduje się w nich na przykład zapis, że wszystkie szkockie whisky muszą być poddane dojrzewaniu w dębowych beczkach przez okres minimum trzech lat.

Whisky dzielimy na kilka kategorii: mamy single malty, blended malty, destylaty typu blended grain oraz single grain. Ta pierwsza grupa, single malty, uznawana jest powszechnie za opcję o najbardziej złożonym i bogatym smaku oraz zapachu. Single malty produkuje się na bazie zacieru, w skład którego wchodzi tylko i wyłącznie słód jęczmienny; wytwarza się je na drodze destylacji alembikowej. Do mieszanki nie dodaje się innych zbóż.

Szkocka whisky

Szkocka whisky

Prawdziwa szkocka whisky

Single malty to bez dwóch zdań te najbardziej prestiżowe propozycje, które wybierają doświadczeni koneserzy. Blended malty są z kolei uznawane za opcje komercyjne i łatwo dostępne, które pije się także z różnego rodzaju dodatkami – na przykład z colą. Mają one szansę zadowolić każdego, a przy tym są bardzo przystępne, jeśli mówimy o budżecie.

Szkocką whisky produkuje się w różnych regionach, a każdy z nich słynie z innego typu profilu smakowego. Na przykład, region o nazwie Speyside znany jest przede wszystkim z ekspresji słodkich, deserowych i łatwiej pijalnych a obszar wyspy Islay to dom dla smaków mocno torfowych, w których odczujemy mocną dymność. O tych charakterystykach warto pamiętać, wybierając trunek zgodny z naszymi preferencjami.

Oryginalna szkocka whisky

Single malty warto pić na czysto, tak, aby ujawniły się przed nami wszystkie smakowe i aromatyczne detale. Ewentualnie, napój można delikatnie rozcieńczyć z niewielką ilością wody, aby zmniejszyć jego intensywność. Trzeba jednak pamiętać, aby w takim wypadku koniecznie postawić na niegazowaną wodę o niskiej zawartości minerałów, w pokojowej temperaturze. Napój podajemy w przeznaczonych do tego kieliszkach do whisky o kształcie tulipana.

Blendy spokojnie można pić na przykład z popularną colą i kilkoma kostkami lodu. To także doskonała baza na różnego rodzaju drinki na bazie szkockiej whisky (np. z Krest.pl). Klasykiem będzie tutaj na przykład klasyczny drink Whisky Sour, do którego dodajemy sok z cytryny, syrop z cukru trzcinowego i lód.

Drink na bazie japońskiej whisky

Drink na bazie japońskiej whisky

Japońska whisky

Whisky z Japonii to nieco bardziej niszowa część rynku; wciąż jednak zdobywa coraz większą popularność. Te destylaty potrafią oferować wyjątkowy profil smakowy, między innymi dzięki użyciu beczek z japońskiego dębu. Jest to opcja, która bez wątpienia pozwoli nam rozwijać umiejętności degustacyjne oraz wiedzę dotyczącą tego alkoholu; nie każdy wie, że Japonia jest drugim na świecie producentem whisky.

Podsumowując, zarówno Szkocja, jak i Japonia mają bardzo wiele do zaoferowania, jeśli mówimy o whisky. Szkockie propozycje to dobra baza dla początkujących, klasyka i długa tradycja, a także szeroki wybór profili smakowych. Japońskie ekspresje to z kolei dobra okazja na rozwój, coraz bardziej innowacyjne techniki produkcji i niepowtarzalność smaków.