Kresoviana 2023 – XXIX Spotkania Wykonawców Piosenki Kresowej im. Piotra Frankowa

Dodano: 22 marca 2023
 
Grafika wpisu Kresoviana 2023 – XXIX Spotkania Wykonawców Piosenki Kresowej im. Piotra Frankowa

Organizatorzy festiwalu „KRESOVIANA 2023” po raz dwudziesty dziewiąty zapraszają do udziału w Spotkaniach Wykonawców Piosenki Kresowej.

Celem imprezy jest prezentacja piosenek związanych z Kresami Wschodnimi Rzeczypospolitej. Mimo upływu wielu lat od utraty Kresów, popularność piosenek lwowskich, wileńskich czy z Polesia nie maleje.

Ekspatriowani z Kresów po II wojnie światowej Polacy przywieźli do swoich nowych siedzib piękną muzykę i piosenki, które dowodzą przywiązania do rodzinnych stron. Budzą nostalgię, sentyment, są cząstką kultury narodowej, potwierdzają historyczny związek utraconych ziem z macierzą. Twórcami wielu z tych piosenek byli znani w Polsce autorzy, m.in.: Emanuel Schlechter, Henryk Wars, Marian Hemar, Wiktor Budzyński, Zbigniew Lipczyński, Józef Bielawski, Juliusz Gabl, Józef Polit, Anna Fisherówna. Po II wojnie światowej piosenki o kolorycie kresowym tworzyli na emigracji: Feliks Konarski, Marian Hemar, Wiktor Budzyński, Kazimierz Abratowski, Czesław Halski, Alfred Schutz, Tadeusz Seredyński i inni.

Do najbardziej lubianych wykonawców tamtych lat należy zaliczyć: Zofię Terne, Władę Majewską, Renatę Bogdańską, Mirę Grelichowską, Szczepka i Tońka (ze słynnych programów radiowych „Na wesołej Lwowskiej Fali” i filmu), a także Stefanię Zielińską i Lubę Miszkiewiczówną.

W kraju po wojnie, ze względów politycznych, pieśni kresowe nie były publicznie wykonywane. Jedynie w czasie imprez rodzinnych i koleżeńskich w środowiskach Kresowian śpiewano znane piosenki: „Tylko we Lwowie”, „Lwów jest jeden na świecie” czy „Marsz lwowskich dzieci” – pieśń, która opiewała bohaterską walkę Polaków w 1918 roku o zachowanie polskości Lwowa.

Od schyłku lat osiemdziesiątych poprzedniego wieku w zmieniających się realiach politycznych nastąpił wzrost zainteresowania Polaków utraconymi Kresami Wschodnimi, w tym także muzyką i piosenką. Do grona pierwszych wykonawców piosenki kresowej w tym okresie zaliczyć należy: Zbigniewa Kurtycza, Barbarę Dunin, Jerzego Michotka, wrocławski „Kalambur”, piękny program Wojciecha hr. Dzieduszyckiego „Dymek z papierosa”, bytomską „Pacałychę” z Danutą Skalską oraz liczne kapele, chóry, zespoły wokalno – instrumentalne z Przemyśla, Wrocławia, Brzegu, Rzeszowa, Węglińca i inne.

W ostatnim dwudziestoleciu do grona wybitnych twórców piosenki kresowej zaliczyć należy m.in.: Jerzego Masiora, Jerzego Michotka, Kazimierza Wesołowskiego, Aleksandra Porzuczka i innych.

Gorzowskie Spotkania „Kresoviana” nawiązują do ogólnopolskich festiwali piosenki kresowej w Mrągowie, Lesznie, Nowym Sączu, Brzegu, Węglińcu, a także do innych imprez organizowanych przez oddziały TMLiKPW. Mamy nadzieję, że „Kresoviana” umożliwia muzykom i kierownikom zespołów wymianę doświadczeń i pomysłów w zakresie pracy artystycznej z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi.

REGULAMIN
KARTA ZGŁOSZENIA

27 maja 2023, godz. 11:00
Scena Letnia Teatru im. Juliusza Osterwy, ul. Teatralna 9
Wstęp wolny.