Termomodernizacja budynku mieszkalnego

Każdy remont czy budowa domu powinny być przeprowadzone w sposób staranny z wykorzystaniem materiałów najwyższej jakości, aby móc cieszyć się efektami na długie lata. Wykorzystanie materiałów złej jakości i zatrudnienie fachowców mniej wykwalifikowanych może spowodować w przyszłości potrzebę wykonywania ciągłych poprawek i remontów. Co niesie ze sobą dodatkowe koszty, często większe niż te, które mogliśmy ponieść w trakcie budowy domu. Źle wykonana hydroizolacja fundamentów może spowodować pojawienie się w budynku wilgoci. Niewłaściwie wykonana izolacja przeciwwilgociowa fundamentów przy użyciu materiałów złej jakości może powodować, że na ścianie pojawią się wykwity solne. Właściwa izolacja ścian fundamentowych spowoduje, że unikniemy pojawienia się pleśni i grzybów na ścianie. Mogą być one źródłem problemów z drogami oddechowymi lub alergii u mieszkańców domu. Niezwykle ważna jest też izolacja fundamentów w starym domu. Obecnie mamy do dyspozycji nowoczesne materiały, dzięki którym izolacja starych fundamentów nie będzie wyzwaniem dla pracownika budowlanego. Niewłaściwie wykonana izolacja przeciwwilgociowa nie zabezpieczy budynku przed wilgocią w odpowiedni sposób, dlatego powinna być wykonana zarówno izolacja pionowa jak i izolacja pozioma. Izolacja pozioma fundamentów jak i izolacja pionowa ścian fundamentowych wraz z termomodernizacją muszą być wykonane z najwyższą starannością i dokładnością.

Dlaczego należy przeprowadzać termomodernizację budynku?

Dobrze wykonana termomodernizacja z wykorzystaniem materiału odpowiedniej jakości pozwala cieszyć się komfortem mieszkania na długie lata. Materiał którego najczęściej używa się do termomodernizacji jest styropian. Jest on mało podatny na zawilgocenie i stanowi bardzo dobrą barierę dla pary wodnej. Poza tym można go w łatwy sposób modyfikować. Do termomodernizacji można również wykorzystać fasadową wełnę mineralną. Jest ona cięższa od styropianu, ale i bardziej elastyczna. Należy również odpowiednio zabezpieczyć ją przed opadami, ponieważ jest nasiąkliwa. Ocieplenie ścian można wykonać metodą lekką mokrą w której to styropian i wełna przyklejane są do ściany. W tej metodzie bardzo ważny jest materiał jakiego użyjemy. Metoda ocieplania lekka sucha różni się tym, że izolacji nie nakłada się bezpośrednio do ściany. Metoda ta polega na mocowanie do powierzchni ściany profili stalowych lub rusztu z drewna. Dopełnieniem jest wełna mineralna.

Rodzaje tynków cienkowarstwowych

  1. Tynki akrylowe są dość tanie i łatwo się je nakłada. Są również dostępne w wielu marketach budowlanych. Cechują się tym, że są odporne na wodę i można je w łatwy sposób zmywać. Posiadają również dużą gamę kolorystyczną. Jednak szybko może się na nich pojawić zielony nalot.

  2. Tynki silikonowe są droższe, ale również bardziej trwałe i odporne na wodę i zabrudzenia.

  3. Tynki silikatowe są najbardziej odporne, ponieważ grzyby i porosty nie osiadają na nich w łatwy i szybki sposób.

Izolacje przeciwwilgociowe jak i termomodernizacja chronią budynek na wiele lat przed nadmierną wilgocią lub zimnem. Szczególnie ważna jest hydroizolacja piwnicy, jeżeli budynek położony w pobliżu zbiorników wodnych. Izolacja piwnicy czy izolacja fundamentów w starym budownictwie nie powinny być pominięte podczas wykonania remontu. Jeżeli chcemy mieć odpowiednio przygotowane fundamenty- izolacja i termomodernizacja muszą być wykonane starannie i dokładnie. Izolacja murów fundamentów powinna być wykonana przez profesjonalną ekipę budowlaną.