Na Starym Rynku odbyły się uroczystości upamiętniające wydarzenia gorzowskiego sierpnia 1982 roku. Na skwerze przy dawnym Empiku odsłonięto tablicę z nową, oficjalną nazwą tej części miasta.
 
- Dziś po raz kolejny wielkimi literami wpisujemy to wydarzenie do gorzowskiej księgi historii, oddajemy szacunek bohaterom tamtych dni, tym znanym i tym tysiącom nieznanych, tym anonimowym, którzy stawili opór. Wspomniany skwer to od dziś ich miejsce – powiedział prezydent Jacek Wójcicki.
 
31. sierpnia 1982 roku to ważna data w historii Gorzowa; odbyła się największa opozycyjna demonstracja na terenie powojennej Ziemi Lubuskiej. Pięć tysięcy mieszkańców Gorzowa protestowało przeciwko stanowi wojennemu. W wyniku starć z milicją wiele osób zostało rannych, jeszcze więcej trafiło do aresztu.
 
Uroczystości rozpoczęła Msza Św. z asystą wojskową, którą odprawił ks. bp Tadeusz Lityński. - Ten plac katedralny przy Białym Krzyżu i sama katedra stała się miejscem nie tylko modlitwy, ale także manifestacji, wołania o wolność, wołania o pokój, wołania o prawa człowieka i za to wielu gorzowian poniosło też ofiarę – powiedział ks. biskup Tadeusz Lityński.
 
 
Po Mszy Św. odbył się uroczysty apel z ceremoniałem wojskowym, odśpiewano hymn państwowy, odczytano Apel Pamięci oraz wystrzelono salwę honorową. Pod Białym Krzyżem „Solidarności” złożono kwiaty.
 
 
 
- Obchody 37 rocznicy największej demonstracji politycznej w historii Ziemi Lubuskiej to ważne, budujące tożsamość miasta wydarzenie. Gorzowski protest sierpnia 1982 roku gromadzący blisko 5 tys. osób występujących przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego i komunistycznej władzy wpisuje się w dziedzictwo walki o wolną i suwerenną Polskę – napisał premier Mateusz Morawiecki w liście do gorzowian odczytanym przez Elżbietę Rafalską, poseł do Parlamentu Europejskiego.
 
 
- Są w miastach takie miejsca, gdzie bije ich tętno, gdzie bije ich puls, puls jego mieszkańców. Miejsca, które stają się symbolami historycznych wydarzeń. Takim miejscem w naszym Gorzowie jest skwer niedaleko katedry. Jeśli myśleć, że katedra jest sercem Gorzowa, to pobliski skwer jest przedsionkiem tego serca – powiedział prezydent Jacek Wójcicki.
 
- Takie wydarzenia, niebywałe zaangażowanie ludzi, ich odwaga, powinny na stałe zapisać się na kartach historii. Muszą one pozostawiać wyraźny ślad, po to, by uczyć kolejne pokolenia szlachetnych postaw, by pokazywać na czym polega jedność i siła w obliczu zagrożeń i represji – dodał prezydent.
 
 
 
Podczas uroczystości do mieszkańców zwrócił się także Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak, przewodniczący Regionu Gorzowskiego NSZZ „Solidarność” Waldemar Rusakiewicz, a także poseł Jarosław Porwich, uczestnik Gorzowskich Wydarzeń Sierpniowych.
 
 
Na zakończenie oficjalnej części uroczystości na skwerze przy dawnym Empiku, prezydent Jacek Wójcicki, wojewoda Władysław Dajczak oraz  przewodniczący „NSZZ Solidarność” Waldemar Rusakiewicz symbolicznie odsłonili tabliczkę z nową nazwą skweru. Zgodnie z uchwałą Rady Miasta jest to „Skwer 31 sierpnia 1982 roku”.
 
 
W dalszej części obchodów odbyła się rekonstrukcja historyczna, przedstawiająca gorzowską demonstrację w 1982 roku.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Po zakończeniu rekonstrukcji, na scenie wystąpiła z koncertem „Klęska, Walka, Chwała” Orkiestra Wojska Polskiego z Żagania.
 
 
 
 
 
W niedzielę w amfiteatrze odbędzie się koncert zespołu „Perfect”. W związku z rocznicą w czwartek (6. września) odbędzie się Gra miejska, zorganizowana przez Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej, a w sobotę (8. września) 21. Bieg Solidarności.
 
Honorowy patronat nad obchodami objął premier RP Mateusz Morawiecki.
 
Karolina Machnicka
Wydział Promocji i Informacji
 
Fot. Karolina Machnicka

 

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją