W środę (16 października) w auli Akademii im. Jakuba z Paradyża odbyła się uroczystość wręczenia stypendiów motywacyjnych dla 78 uczniów szczególnie uzdolnionych w zakresie przedmiotów zawodowych, przyznawanych w ramach projektu „Zawodowcy w Gorzowie 2.0”. 
 
- Jesteście najlepsi z najlepszych i już mi żal, że wyjedziecie studiować na różnych uczelniach na całym świecie. Zapewniam was, że zrobimy wszystko, abyście chcieli wrócić i pracować w Gorzowie – powiedział prezydent miasta Jacek Wójcicki.
 
 
- Przed wami ciekawa przyszłość zawodowa; dwóch na trzech będzie pracować w zawodach, których jeszcze nie ma - podkreślił prezydent.
 
 
- W dobie rynku pracownika, niedoborów kadrowych i słabej motywacji uczniów do podejmowania edukacji zawodowej, zapoczątkowane w ramach projektu działanie w postaci stypendium dla uczniów szczególnie uzdolnionych w zakresie przedmiotów zawodowych, jawi się jako sposób na promowanie kształcenia zawodowego, motywowanie uczniów do holistycznego podejścia do edukacji zawodowej, planowania swojego rozwoju – dodała wiceprezydent Małgorzata Domagała.
 
 
Stypendia zostały przyznane zgodnie z regulaminem, który został przygotowany specjalnie w celu wyróżnienia uczniów, osiągających ponadprzeciętne wyniki w przedmiotach zawodowych. Będą wypłacane w 10 transzach w roku szkolnym 2019/2020. Łącznie na ten cel przeznaczono 300 tysięcy złotych.
 
 
Stypendyści są uczniami 11 gorzowskich szkół: Liceum Plastycznego (2 osoby), Zespołu Szkół Budowlanych i Samochodowych (12), Zespołu Szkół Ekonomicznych (11), Zespołu Szkół Elektrycznych (22), Zespołu Szkół Gastronomicznych (4), Zespołu Szkół Mechanicznych (9), Zespołu Szkół nr 12 (2), Zespołu Szkół Odzieżowych (5), Zespołu Szkół Ogrodniczych (4), Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących (6), jeden uczy się w Zespole Szkół nr 14.
 
 
Projekt Zawodowcy w Gorzowie 2.0 to innowacyjny projekt, w ramach którego uczniowie mają możliwość korzystania z profesjonalnego doradztwa zawodowego oraz szerokiej oferty kursów, warsztatów i szkoleń.
 
W ramach projektu uczestniczą w stażach i praktykach oraz maja możliwość uczyć się zakładania własnej działalności gospodarczej poprzez uczestnictwo w start-up-ach, doskonalić swoje umiejętności na kołach naukowych.
 
Innowacyjnym działaniem na skalę województwa jest również wdrożenie systemu motywacyjnego, ukierunkowanego na promowanie umiejętności zawodowych - jest to stypendium przyznawane dla uczniów szczególnie uzdolnionych w zakresie przedmiotów zawodowych.
 
Dariusz Wieczorek
Wydział Promocji i Informacji
 
Fot. Bartłomiej Nowosielski

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją