Gorzowskie place zabaw, zewnętrzne siłownie oraz place aktywnej rekreacji i wypoczynku zostają zamknięte do odwołania. To decyzja Prezydenta Miasta Jacka Wójcickiego, która jest wynikiem bieżącej analizy sytuacji epidemiologicznej w całym kraju, podyktowana troską o zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców Gorzowa. Na terenie całego miasta jest blisko 100 takich miejsc.
 
- W związku z koniecznością większego ograniczenia możliwości rozprzestrzeniania się koronawirusa podjąłem decyzję o zamknięciu miejskich placów oraz wszystkich miejsc związanych z rekreacją i wypoczynkiem, które mogą stanowić źródło dodatkowego zagrożenia dla mieszkańców – poinformował prezydent Jacek Wójcicki.
 
O podobne działania prezydent poprosił administratorów placów i boisk sportowych nie będących w zarządzaniu miasta. Dwa dni temu Jacek Wójcicki apelował o unikanie miejsc rekreacji i zabaw, jednak po analizie sytuacji w mieście, podjął decyzję o całkowitym zamknięciu obiektów. Zakaz obowiązuje od piątku, 20 marca br. do odwołania.
 
Strażnicy miejscy zadbają, by informacja o zamknięciu placów, siłowni i terenów aktywnego wypoczynku w mieście była widoczna dla mieszkańców. W następnych dniach będą sprawdzali jak gorzowianie radzą sobie z zakazem.
 
Metalowe i drewniane elementy placów zabaw i siłowni są niestety pasem transmisyjnym dla brudu, bakterii i wirusów, które mogą utrzymywać się na przedmiotach długo po kontakcie z chorą osobą. Stąd apel prezydenta Jacka Wójcickiego, by w czasie stanu zagrożenia epidemicznego nie korzystać wcale z placów i terenów aktywnej rekreacji.
 
- Mam pełną świadomość, że czas, który trwa jest trudny również, jeśli nie głownie, dla rodziców i opiekunów dzieci, które pozbawione możliwości chodzenia do szkoły szukają innych forma spędzania czasu. Place zabaw jednak to ostatnie miejsce, gdzie dzieci powinny spędzać teraz czas – zaapelował prezydent Wójcicki.
 
Bardzo proszę, by do czasu zakończenia stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce, zwracać szczególną uwagę na dzieci i młodzież – podkreślił Jacek Wójcicki.
 
Na terenie Gorzowa jest 25 miejskich otwartych placów zabaw, 10 siłowni „pod chmurką” oraz skate park w parku Kopernika. Ponadto funkcjonuje kilkadziesiąt małych placów zabaw w podwórkach, zarządzanych przez spółdzielnie i Administracje Domów Mieszkalnych. Mamy około 50 placów przy szkołach i przedszkolach, których część jest dostępna dla mieszkańców również poza godzinami pracy placówek.
 
Marta Liberkowska
Wydział Promocji i Informacji

Fot. Straż Miejska

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją