Aktualne ceny mieszkań w Gorzowie Wielkopolskim. Zobacz, ile przeciętnie płacono za metr nieruchomości do końca września 2026

· aktualizacja:
Ceny nieruchomości w Gorzowie Wielkopolskim - raport z rejestru cen

Barometr cen, październik 2026: mediana ceny mieszkania w Gorzowie Wielkopolskim z ostatnich 12 miesięcy wyniosła 7 582 zł/m². To o 457 zł/m², czyli 6,4% więcej wobec poziomu odniesienia z 2025 r. Analizujemy ceny transakcyjne z aktów notarialnych, nie oczekiwania sprzedających zapisane w ogłoszeniach. Dla kupującego równie ważne jak wynik całego miasta są różnice między lokalizacjami, metrażami oraz rynkiem pierwotnym i wtórnym.

Redakcja mojgorzow.pl dokłada szczególnych starań, by informacje na tej stronie były rzetelne i aktualne. Jeśli mimo to zauważysz błąd, zgłoś go redakcji.

Spis treści:

Ceny mieszkań w Gorzowie Wielkopolskim: najważniejsze liczby

  • 7 582 zł/m² - mediana ceny mieszkań.
  • 457 zł/m² i 6,4% - wzrost wobec poziomu odniesienia z 2025 r.
  • 6 218-8 646 zł/m² - przedział obejmujący połowę transakcji.
  • 344 331 zł - mediana ceny całego mieszkania.
  • 47 m² - mediana powierzchni kupowanego lokalu.
  • 11% - wzrost ceny metra od 2024 r.; średnie roczne tempo wyniosło 5,3%.

Mediana ceny całego lokalu i mediana powierzchni opisują osobne cechy rynku. W praktyce budżet zakupu zależy od ich połączenia z lokalizacją i rodzajem budynku, dlatego miejski punkt odniesienia warto zestawiać z odpowiednim segmentem.

Infografika: ceny mieszkań w Gorzowie Wielkopolskim
Infografika: ceny mieszkań w Gorzowie Wielkopolskim

Nowe mieszkanie od dewelopera czy z rynku wtórnego?

RynekMediana zł/m²
pierwotny (deweloperski)7 814
wtórny7 306

7 814 zł/m² płacono na rynku pierwotnym, a 7 306 zł/m² na wtórnym. Premia mieszkań deweloperskich wyniosła 7,0%. Może ona odzwierciedlać różnice w wieku budynków, rozwiązaniach technicznych i lokalizacji inwestycji. Przy porównywaniu ofert znaczenie ma również koszt doprowadzenia mieszkania do stanu umożliwiającego zamieszkanie.

Ile kosztuje kawalerka, a ile duże mieszkanie?

MetrażMediana zł/m²
25-35 m² (kawalerki)8 000
35-45 m² (małe 2-pok.)8 000
45-55 m² (2-pok.)7 306
55-70 m² (3-pok.)7 300
70-90 m² (duże 3-4 pok.)7 100
90-120 m² (największe)5 535

* Dla segmentu 90-120 m² w rejestrze niewiele danych dla tego segmentu - wartość orientacyjna.

8 000 zł/m² wyniosła mediana zarówno dla mieszkań o powierzchni 25-35 m², jak i 35-45 m². Przy metrażu 70-90 m² było to 7 100 zł/m², a dla największych lokali 5 535 zł/m².

Mniejsze mieszkania mogą osiągać wyższą cenę jednostkową, ponieważ niższy całkowity koszt zakupu poszerza grono potencjalnych nabywców. Większy metraż oznacza natomiast większe wymagania wobec budżetu, nawet gdy sam metr kosztuje mniej.

Ceny wg metrażu - Gorzów Wielkopolski
Ceny wg metrażu - Gorzów Wielkopolski

Mapa cen: gdzie najdrożej, a gdzie najtaniej

9 424 zł/m² to najwyższa mediana w zestawieniu, odnotowana w rejonie Osiedle Górki Gazowe. Najniższą, 4 792 zł/m², miał rejon Śródmieście. Różnica między tymi poziomami wyniosła 97%.

Rejonzł/m²
Europejskie9 290
Osiedle Manhattan9 134
Osiedle Europejskie8 422
Osiedle Św. Jana Pawła II8 419
Wieprzyce8 146
Osiedle Sady8 068
Osiedle Dolinki6 502
Osiedle Staszica6 376
Stare Miasto6 264
Zamoście6 063
Osiedle Słoneczne6 056
Nowe Miasto5 590

* Dla rejonu Osiedle Górki Gazowe w rejestrze niewiele danych dla tej okolicy - wartość orientacyjna. Rejony wyznaczono na podstawie nazw OSM; granice są orientacyjne, a nie administracyjne.

Zróżnicowanie przestrzenne pokazuje, dlaczego szukanie mieszkania wyłącznie według średniego poziomu miejskiego może zawężać wybór. Lokalizacja łączy się z typem zabudowy i strukturą dostępnych mieszkań, a te cechy wpływają na cenę metra oraz całkowity koszt zakupu.

Mapa cen mieszkań - Gorzów Wielkopolski
Mapa cen mieszkań - Gorzów Wielkopolski

Ceny wg części miasta - Gorzów Wielkopolski
Ceny wg części miasta - Gorzów Wielkopolski

Ile naprawdę kosztuje zakup: PCC, notariusz, opłaty

Przy cenie mieszkania 344 331 zł budżet powinien uwzględniać także koszty zawarcia transakcji. Na rynku wtórnym podatek PCC według stawki 2% to około 6 887 zł; nie zapłacą go osoby korzystające ze zwolnienia przy zakupie pierwszego mieszkania.

Maksymalna taksa notarialna wynosi w tym przykładzie około 2 641 zł z VAT, a stawki można negocjować. Opłaty sądowe za wpisy do księgi wieczystej to 300 zł. Przy zakupie od dewelopera PCC nie występuje - cena zawiera VAT.

Najświeższe wiadomości z Gorzowa Wielkopolskiego czekają na stronie głównej mojgorzow.pl, a koncerty, spotkania i imprezy na najbliższe dni – w kalendarzu wydarzeń.

Jak zmieniały się ceny od 2019 roku

Historia cen pokazuje wzrost z 6 836 zł/m² w 2024 r. do 7 582 zł/m² w aktualnym zestawieniu. Łączna zmiana wyniosła 11%, przy średnim rocznym tempie 5,3%. Z kolei porównanie z poziomem 7 125 zł/m² z 2025 r. odpowiada na pytanie, o ile wzrosły ceny w bieżącym ujęciu: o 457 zł/m² i 6,4%.

Trend cen - Gorzów Wielkopolski
Trend cen - Gorzów Wielkopolski

Gorzów Wielkopolski na tle regionu: gdzie za metr płaci się mniej

7 577 zł/m² wyniosła mediana dla monitorowanych miast województwa lubuskiego. Gorzów Wielkopolski przekracza ten poziom o 5 zł/m², pozostając blisko regionalnego punktu odniesienia.

MiastoOdległośćMediana zł/m²Różnica
Gorzów Wielkopolski-7 582-
Stargard66 km7 503-1,0%
Babimost75 km5 904-22,1%
Sulechów77 km7 227-4,7%
Czerwieńsk80 km6 058-20,1%

W oddalonym o 66 km Stargardzie metr kosztował o 79 zł, czyli 1,0% mniej. Wybór innego miasta oznacza jednak także zmianę warunków dojazdu i dostępu do usług, nie tylko ceny nieruchomości.

Komentarz analityczny

6,4% bieżącego wzrostu przewyższa 5,3% średniego rocznego tempa od 2024 r. Lokalny wykres wskazuje więc na kontynuację wzrostu cen, przy jednoczesnym wyraźnym zróżnicowaniu rynku według metrażu i położenia.

Na największych rynkach kierunek również był wzrostowy: w II kwartale 2026 r. średnie ceny nowych mieszkań wyniosły 14 444 zł/m², rosnąc o 0,6% rok do roku, a używanych 13 657 zł/m², ze wzrostem o 0,7% (źródło: NBP, Informacja o cenach mieszkań i sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych, II kwartał 2026 r.). Gorzowski rynek ma zatem własną dynamikę, której nie należy utożsamiać z przebiegiem cen w największych miastach.

Ważnym kanałem oddziaływania na popyt pozostaje finansowanie. Stopa referencyjna utrzymała się na poziomie 3,75% (źródło: NBP, decyzja RPP z 9 września 2026 r.), a średnie oprocentowanie nowych kredytów mieszkaniowych wyniosło w czerwcu 6,07%, o 0,7 punktu procentowego mniej rok do roku (źródło: AMRON-SARFiN nr 2/2026). Niższy koszt kredytu może zwiększać możliwości zakupowe gospodarstw domowych także na lokalnym rynku.

Co dalej z cenami? Jeśli dostępność finansowania poprawi się, a podaż nie nadąży za popytem, presja wzrostowa może się utrzymać. Jeśli wybór mieszkań wzrośnie lub możliwości zakupowe osłabną, tempo może wyhamować. Twarda prognoza nie zastępuje obserwacji kolejnych aktualizacji.

Najczęstsze pytania

Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w Gorzowie Wielkopolskim?

Mediana z ostatnich 12 miesięcy wynosi 7 582 zł/m². Połowa transakcji mieściła się w przedziale 6 218-8 646 zł/m².

Czy ceny mieszkań w Gorzowie Wielkopolskim rosną, czy spadają?

W tym zestawieniu rosną: poziom jest o 457 zł/m², czyli 6,4% wyższy wobec odniesienia z 2025 r.

Która część miasta jest najdroższa, a gdzie kupię najtaniej?

Najwyższą medianę ma rejon Osiedle Górki Gazowe: 9 424 zł/m², a najniższą rejon Śródmieście: 4 792 zł/m².

Ile kosztuje kawalerka lub małe mieszkanie w Gorzowie Wielkopolskim?

Dla lokali 25-35 m² oraz 35-45 m² mediana wynosi 8 000 zł/m².

Czy mieszkanie od dewelopera jest droższe niż z rynku wtórnego?

Tak, mediana wynosi odpowiednio 7 814 i 7 306 zł/m². Rynek pierwotny jest o 7,0% droższy.

Metodologia

Analiza powstała na podstawie Rejestru Cen Nieruchomości (RCN) prowadzonego przez starostwo powiatowe i udostępnianego przez GUGiK w serwisie geoportal.gov.pl - to rzeczywiste ceny transakcyjne z aktów notarialnych, nie ceny ofertowe. Podstawą tego opracowania jest 871 transakcji mieszkaniowych z ostatnich 12 miesięcy - akty notarialne z datami od 2 stycznia 2026 do 21 października 2026 (mieszkania 25-120 m² z aktów jednolokalowych; filtr 1500-30 000 zł/m² odcina garaże, transakcje pakietowe i symboliczne). Jeśli nie zaznaczono inaczej, wszystkie wartości - mediana dla miasta, zestawienia osiedli i rejonów, metraży i ulic oraz historia cen - obejmują łącznie rynek pierwotny (223 transakcji) i wtórny (648); rozdzielenie rynków pokazuje wyłącznie tabela w sekcji o mieszkaniach od dewelopera i z rynku wtórnego. Podajemy mediany - odporne na skrajne akty.

Tam, gdzie rejestr zawiera niewiele wpisów dla danej okolicy lub segmentu, wartość oznaczamy jako orientacyjną, a przy skrajnie małej liczbie danych w ogóle jej nie publikujemy. Dla części zestawień o rzadszych transakcjach analiza obejmuje dłuższy okres (do 24 miesięcy lub od 2019 r.), aby wynik był stabilny.

Podział miasta na rejony oparto na zwyczajowych nazwach z map OpenStreetMap (© OpenStreetMap contributors, licencja ODbL); granice są orientacyjne i nie są to jednostki administracyjne.

Stan danych: 2026-10-21; wpisy trafiają do rejestru z opóźnieniem do kilku tygodni, więc ostatnie 2-3 miesiące są niepełne i mogą ulec rewizji.

Analiza ma charakter informacyjny - nie stanowi wyceny nieruchomości ani porady inwestycyjnej. RCN nie zawiera informacji o standardzie lokali. Ten barometr cen aktualizujemy co miesiąc; następna aktualizacja: listopad 2026.

Widzisz błąd lub nieaktualną informację? Zgłoś błąd, sprostowanie lub uwagę

Treści na stronie są opracowywane z wykorzystaniem sztucznej inteligencji

Ostatnie Artykuły