Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Gorzów Wielkopolski

Nasłonecznienie w województwie lubuskim a fotowoltaika

Samodzielna produkcja energii elektrycznej i uniezależnienie się od zewnętrznego dostawcy? To możliwe. Wystarczy zainwestować w instalację fotowoltaiczną. Należy jednak zapytać, czy taka inwestycja jest opłacalna w województwie lubuskim. U nas nie ma przecież tyle słońca, co na południu Polski.

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w Polsce udział energii elektrycznej w całkowitym zużyciu energii przez gospodarstwa domowe wynosi 13%, a w krajach Unii Europejskiej to średnio 24,6%1. Natomiast z danych Urzędu Regulacji Energetyki wynika, że polska rodzina wydaje przeciętnie na prąd około 220 zł na dwa miesiące2. W skali roku to daje kwotę 1320 zł.

A gdyby ta suma pozostała w naszych portfelach? To możliwe dzięki fotowoltaice, którą oferuje coraz więcej firm w Polsce (np. Stilo Energy). W województwie lubuskim również można coraz częściej zauważyć panele PV na dachach domów. Chociaż nasze województwo jako całość nie zużywa zbyt dużo energii elektrycznej w porównaniu z innymi województwami, bo około 4 TWh/rok (mała liczba mieszkańców i brak dużego przemysłu), to już w przeliczeniu na głowę otrzymamy wynik 780 kWh, a to już plasuje nas w połowie stawki zużycia prądu w Polsce3. Warto zatem wziąć pod uwagę rozwiązanie z fotowoltaiką.

Dlaczego warto inwestować w fotowoltaikę?1

Za inwestowaniem w fotowoltaikę najbardziej przemawiają niższe rachunki za energię elektryczną, a nawet zbicie ich niemal do zera. Wystarczy dobrać odpowiednią moc instalacji PV do rocznego zużycia prądu przez gospodarstwo domowe. Wtedy zazwyczaj na bieżące zużycie będzie można przeznaczyć tylko 40% wyprodukowanej w instalacji fotowoltaicznej energii elektrycznej. Co z resztą? Można ją magazynować w specjalnych akumulatorach, ale łatwiej przesłać nadwyżkę do sieci elektroenergetycznej. W okresach mniejszej produkcji energii elektrycznej (np. zimą) można odzyskać 80% oddanej do sieci energii. Do tego po 7 lub 8 latach inwestycja w instalację fotowoltaiczną powinna się zwrócić.

Fotowoltaika w województwie lubuskim i w każdym inny pozwala zatem:

  • osiągnąć niezależność energetyczną;
  • zapewnić bezpieczeństwo energetyczne – awarie sieci elektroenergetycznej nas nie dotyczą, podobnie jak czasowe wyłączenia spowodowane innymi problemami;
  • oszczędzać – eliminuje się wysokie rachunki za energię elektryczną;
  • zadbać o środowisko naturalne – fotowoltaika należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), które nie mają negatywnego wpływu na klimat.

Nasłonecznienie w województwie lubuskim

Jeśli spojrzeć na mapę nasłonecznienia przygotowaną przez Polskie Towarzystwo Fotowoltaiki, szybko zauważymy, że najwięcej słońca mają południowe województwa naszego kraju. Tam poziom nasłonecznienia waha się od 1080 do 1160 kWh/m2. Rekordzistami nasłonecznienia są:

  • Rzeszów – 1351 kWh/m2,
  • Tarnów – 1339 kWh/m2,
  • Lublin – 1337 kWh/m2.

Jak na tym tle wypada województwo lubuskie? Okazuje się, że całkiem dobrze. Nasłonecznienie w naszym województwie wynosi średnio od 1022 do 1095 kWh/m2 w zależności od położenia danego obszaru. Mało tego, doskonale sprawdzi się na przykład fotowoltaika w Zielonej Górze. Tam średnie roczne nasłonecznienie wynosi 1247 kWh/m2. To oznacza, że można tam wyprodukować rocznie średnio 1010 kWh/kW energii elektrycznej, a maksymalnie nawet 1132 kWh/kW5.

Z tych danych wynika, że województwo lubuskie należy do średnio nasłonecznionych, zatem bez obawy można tu inwestować w instalacje fotowoltaiczne. Bez wątpienia będą efektywnie działały i produkowały wystarczającą ilość energii elektrycznej na pokrycie zapotrzebowania gospodarstwa domowego (pod warunkiem że zostanie dobrana odpowiednia moc instalacji PV).

Już dziś można zauważyć panele fotowoltaiczne na dachach wielu domów w takich miastach jak Zielona Góra, Gorzów Wielkopolski, Kostrzyn nad Odrą czy Świebodzin. Warto również przypomnieć, że już w 2014 roku w województwie lubuskim, a dokładnie w Gubinie, powstała elektrownia fotowoltaiczna o mocy 1,5 MW, zajmująca powierzchnię 2,6 ha. Inwestor już wtedy wyjaśniał, że wybrał nasze województwo ze względu na odpowiednie nasłonecznienie i mikroklimat6. Skoro dużym firmom opłaca się inwestować w fotowoltaikę w lubuskim, dlaczego indywidualni inwestorzy mieliby się tego bać? Szczególnie tereny Wysoczyzny Zielonogórskiej nadają się do tego doskonale – właśnie tam były przed laty zlokalizowane znane w całej Europie winnice, które potrzebują przecież bardzo dużo słońca.

Czy panele PV potrzebują przez cały czas słońca?

Jeśli ktoś jeszcze ma wątpliwości, czy tereny w województwie lubuskim rzeczywiście nadają się do uruchomienia instalacji fotowoltaicznych, powinien zwrócić uwagę na jeszcze jedną istotną kwestię. Panele PV nie wymagają do działania tylko słonecznych dni, gdy ostre, letnie słońce świeci od rana do wieczora. Nowoczesne ogniwa PV świetnie radzą sobie także w czasie pochmurnej pogody i potrafią pracować w warunkach zmiennego zaciemnienia. Stosowane dziś rozwiązania sprawiają, że panel niejako podąża za słońcem. Nie można również zapominać, że nawet zimą słońce potrafi mocno świecić, szczególnie gdy jest mróz. Dla paneli fotowoltaicznych to nawet lepiej, gdy nie ma przedłużających się upałów i nasłonecznienia bez wiatru, ponieważ wtedy narażone są na przegrzanie i obniżenie sprawności instalacji. Polski klimat jest zatem odpowiedni.

Jak sfinansować fotowoltaikę?

Obecnie coraz więcej Polaków i mieszkańców województwa lubuskiego inwestuje w fotowoltaikę. Coraz łatwiej jest też sfinansować takie przedsięwzięcie. Z jednej strony banki coraz chętniej kredytują takie inwestycje, z drugiej – można skorzystać z dofinansowania z programu „Mój Prąd”. W ten sposób można otrzymać zwrot połowy kosztów kwalifikowanych związanych z instalacją PV, ale nie więcej niż 5000 zł. Już 73 tys. Polaków skorzystało z tego rozwiązania7. Do tego można również skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby fotowoltaika rozwijała się dynamicznie w województwie lubuskim. Mamy tutaj dobre warunki do tego, żeby produkować energię elektryczną z energii słonecznej. Coraz więcej mieszkańców naszego regionu korzysta z tej możliwości. Jeśli interesuje Cię fotowoltaika w Zielonej Górze i okolicach to zapraszamy do kontaktu ze Stilo Energy.

 

1 Źródło:  https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/srodowisko-energia/energia/energia-2020-folder,1,8.html

2 Źródło:  https://plus.gloswielkopolski.pl/w-czasie-epidemii-mieszkancy-wielkopolski-wydaja-wiecej-ile-bedzie-nas-kosztowac-koronawirus/ar/c15-14924492

3 Źródło:  https://optimalenergy.pl/lubuskie/

4 Źródło:  https://wysokienapiecie.pl/28314-nadchodzi-najlepszy-czas-fotowoltaiki-jak-dobrze-wykorzystac/

5 Źródło:  http://pv.home.pl/pv-pl/wp-content/uploads/2013/04/Poland-naslonecznienie-PV-Poland.pdf

6 Źródło:  https://www.rynekinfrastruktury.pl/wiadomosci/lubuskie-powstala-elektrownia-sloneczna-za-10-mln-zl-45395.html

7 Źródło:  https://mojprad.gov.pl/informacje-szczeg%C3%B3%C5%82owe-o-programie-m%C3%B3j-pr%C4%85d/