Policjanci wielokrotnie otrzymują sygnały o osobach, które mają problemy emocjonalne i chcą zrobić sobie krzywdę. Dla funkcjonariuszy to informacje, które są traktowane priorytetowe. Powołani do pomagania i ratowania życia i zdrowia ruszają do działania, by jak najszybciej dotrzeć do osoby z problemami. Kolejne dwa takie przypadki zakończyły się szczęśliwie i pomoc przyszła na czas. Interwencja policjantów to jednak dopiero początek. Funkcjonariusze wskazują osobom w kryzysie instytucje, które mogą pomóc w radzeniu sobie z problemami.
Gorzowscy policjanci wielokrotnie interweniują w związku z osobami, które nie radzą sobie ze swoimi problemami i ostrzegają, że zrobią sobie krzywdę. Takie sygnały są dla funkcjonariuszy priorytetowe, bo każda sekunda decyduje o życiu człowieka. Czasami krótka informacja musi zostać szybko rozbudowana, by ostatecznie ustalić nie tylko kto dzwonił, ale również gdzie jest. Tylko wtedy można skutecznie pomóc.
W minioną sobotę z podobnymi sytuacjami spotkali się policjanci z Gorzowa i Kostrzyna. Tylko dzięki ich szybkiemu działaniu nie doszło do tragedii. Kostrzyńscy policjanci po godzinie 16 otrzymali sygnał o mężczyźnie, który potrzebuje pomocy i grozi zrobieniem sobie krzywdy. Nikt jednak nie widział, gdzie się znajduje. Praca policjantów doprowadziła do odnalezienia mężczyzny w jednym z hoteli. Na miejsce wezwano pogotowie ratunkowe. Podobna sytuacja miała miejsce tego samego dnia w Gorzowie. Mężczyzna nie podawał żadnego adresu. Służby wiedziały jednak, że jego życie jest zagrożone. Policjanci szybko ustalili miejsce jego przebywania. Trafił pod opiekę medyków. Obaj mężczyźni otrzymali pomoc służb w odpowiednim czasie, a podstawą tego były ustalenia policjantów. Ale funkcjonariusze doskonale wiedzą, że tym osobom trzeba pomagać nie tylko doraźnie, ale długofalowo, dlatego wskazują właściwe rozwiązania.
W kryzysie warto skorzystać z pomocy odpowiednich osób i instytucji. W trudnym procesie radzenia sobie z problemami zwróćmy się do specjalistów. W Gorzowie i powiecie można skontaktować się z Gorzowskim lub Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie. Istnieją także ośrodki Interwencji kryzysowej. W całej Polsce funkcjonuje bezpłatna linia telefoniczna 116 123. Wszystkie instytucje powstały z myślą o osobach, które są w kryzysie emocjonalnym, potrzebują wsparcia i porady. W trudnych chwilach warto z tej możliwości skorzystać.
podkomisarz Grzegorz Jaroszewicz
Komenda Miejska Policji w Gorzowie Wielkopolskim