Wybieramy ubezpieczenie OC — czym się kierować przy podejmowaniu decyzji?

Obowiązkiem każdego posiadacza samochodu jest wykupienie polisy OC, czyli ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. W tym przypadku wszystkie Towarzystwa Ubezpieczeniowe muszą oferować ten sam zakres ochrony, ponieważ jest on regulowany ustawowo. Z tego powodu wielu właścicieli aut myśli, że wybierając polisę OC, wystarczy kierować się jedynie jej ceną. Warto jednak zwrócić uwagę również na szereg innych czynników. Jakich? Podpowiadamy.

Cena ubezpieczenia OC

Właściciele pojazdów, którym zależy wyłącznie na podstawowej ochronie i nawet za niewielką dopłatą nie chcą korzystać z dodatkowych polis, podczas wyboru ubezpieczenia OC mogą kierować się jedynie jego ceną. Aby jednak znaleźć najkorzystniejszą ofertę powinni skorzystać z narzędzia, jakim jest porównywarka oc. Warto użyć takiego kalkulatora, ponieważ w ciągu zaledwie kilku minut możemy porównać oferty kilkudziesięciu Towarzystw Ubezpieczeniowych. Często okazuje się, że za niewielką dopłatą lub w cenie OC możemy otrzymać dodatkowe usługi takie jak NNW, czy Assistance.

OC a dodatkowe polisy

Wielu ubezpieczycieli za darmo lub za niewielką dopłatą proponuje dodatkowe polisy, lub zniżki na wykup innych produktów, takich jak na przykład AC. W takiej sytuacji warto najpierw sprawdzić ich zakres ochrony, ponieważ w odróżnieniu od OC, w ramach dobrowolnej polisy każda firma może zaoferować nam inną ochronę. Wśród najczęstszych rozszerzeń OC wymienia się Smart Casco, czyli okrojoną wersję OC, która chroni przed kilkoma uwzględnionymi w Ogólnych Warunkach Umowy zdarzeniami.

Ubezpieczyciel może nam również zaoferować Assistance, czyli polisę zapewniającą usługi pomocowe w razie wypadku lub awarii samochodu. NNW z kolei to ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, które obejmuje ochroną kierowcę oraz jego pasażerów. Wśród dodatkowych elementów często wybieranych przez właścicieli pojazdów jako rozszerzenie OC, wymienia się również ochronę szyb, opon, a także Zieloną Kartę.

Opinie o Towarzystwie Ubezpieczeniowym

Wybierając polisę OC, warto wcześniej poprosić o polecenie dobrego ubezpieczyciela swoich znajomych lub rodzinę. Można również sprawdzić opinie o konkretnej firmie w internecie. Tutaj warto zwrócić uwagę na to, jak jej klienci opisują sposób zlikwidowania szkody, obsługę posprzedażową i szybkość działania konsultantów. Coraz więcej przedsiębiorstw oferuje również bezpośrednią likwidację szkody, kiedy to klient ma możliwość zgłoszenia wypadku z OC sprawcy u swojego ubezpieczyciela.