Lekki stres przed ważnymi wydarzeniami w życiu jest całkowicie normalny. Jeśli jednak całkowicie Cię paraliżuje, musisz coś z tym zrobić. Tym bardziej że zbliża się matura, a to właśnie od jej wyniku w dużej mierze będzie zależała Twoja przyszłość. Oto trzy sposoby, które pomogą Ci ograniczyć stres.
Medytacja i wizualizacja — czy to działa?
Medytacja i wizualizacja są skutecznymi narzędziami, które można wykorzystać, aby zminimalizować stres przed maturą. Pozwalają się skoncentrować na chwili obecnej i uspokoić umysł, co w konsekwencji pomoże w redukcji lęku związanego z egzaminem. M.in. innymi polegają na wyobrażeniu sobie pozytywnego wyniku egzaminu. To z kolei daje pewność siebie, dzięki czemu negatywne emocje nie mają do Ciebie dostępu.
Jak wykorzystać medytację i wizualizację? Znajdź spokojne miejsce i wygodną pozycję. Następnie skup się na oddechu i zacznij sobie wyobrażać pozytywne sytuacje związane z egzaminem, takie jak pełne zrozumienie zadania czy osiągnięcie dobrego wyniku. To pozwoli na wytworzenie pozytywnych emocji, które pomogą w zminimalizowaniu stresu.
Bez odpowiedniego przygotowania ani rusz
Brak przygotowania do matury może znacznie zwiększyć stres związany z egzaminem. Niepewność co do własnych umiejętności będzie prowadzić do poczucia lęku i bezradności. Aby zmienić ten stan rzeczy, skup się na rzetelnym przygotowaniu się do matury.
Rozpocznij od ustanowienia realistycznych celów i opracowania planu nauki, który pozwoli Ci na osiągnięcie tych celów. Następnie przygotuj odpowiednie materiały. Możesz sięgnąć po repetytorium maturalne, skorzystać z dedykowanej aplikacji, wykupić kurs online lub skorzystać z korepetycji. Ucz się regularnie, dzięki czemu szybko zobaczysz pierwsze efekty, które dadzą Ci pewność siebie.
Nie oczekuj od siebie zbyt wiele
Musisz wiedzieć, że nie matura jest bardzo ważnym egzaminem, ale nie determinuje całego Twojego życia. Nawet jeśli jej nie zdasz, nic się nie stanie. Podejdziesz do niej za rok lub po prostu zmodyfikujesz swój plan na życie. Choć teraz może to wydawać się nieco przytłaczające, za kilka lat prawdopodobnie już nawet nie będziesz za dobrze pamiętał(-a) o swojej maturze.
Ponadto nie wymagaj od siebie, aby napisać każdy z testów na 100%. Jest to mało prawdopodobne, a przy rekrutacji na większość kierunków studiów — niekonieczne. Uświadom sobie, że tak naprawdę nic się nie stanie, jeśli nie rozwiążesz 3-5 zadań. To powinno choć trochę Cię uspokoić.