Przedwalentynkowe Spotkanie z OFF Teatrem – „Krople nasercowe”

Dodano: 24 stycznia 2024

Przedwalentynkowe Spotkanie z OFF Teatrem
„Krople nasercowe” – monodram muzyczny

Scenariusz: Janina Tomaszewska, Marta Andrzejczyk inspirowany życiem i twórczością Haliny Poświatowskiej;
Reżyseria: Janina Tomaszewska;
Wiersze: Halina Poświatowska;
Muzyka i aranżacje piosenek: Piotr Banaszek;
Piosenki: Maria Jenny Burniewicz;
Głosy z off: Marcin Kiszluk, Michał Sabat, Janina Tomaszewska.

Jestem znieczulona. Operacja trwa! Śnię sen o życiu, że chodzę do szkoły, bawię się, że zachorowałam, jestem w sanatorium albo w jakimś szpitalu… I śni mi się, że jestem zakochana, że lecę do Ameryki, że śpiewam, że mama woła mnie na obiad.

Sen, że moje serce pofrunęło wysoko, jak ptak i nie może powrócić do gniazda. Nawet jestem tym Ptakiem, Wierzbą, Trawą, Wiatrem, Pszczołą… Przychodzę i odchodzę – tak mi się śni… I wtedy się budzę! Budzę się do Jestnienia.

Marta Andrzejczyk z Janiną Tomaszewską – autorki scenariusza monodramu muzycznego KROPLE NASERCOWE, zakradają się do snu, który śni podczas swojej ostatniej operacji serca Halina Poświatowska (polska poetka, autorka słynnych liryków miłosnych, chora na niedomykalność zastawki). Akcja monodramu umiejscowiona zostaje w SENatorium Otwartego Serca. Sen Haliny, pozbawiony jest chronologii zdarzeń, charakteryzuje się absurdalnymi zwrotami akcji. Pojawiają się w nim rożne postaci, z którymi Halina prowadzi dialog. Jak to bywa w sennej malignie, można dać się uwieść konsultantce ds. suplementów, jak i relaksacyjnemu głosowi guru medytacji. Gdy bohaterka błądzi w labiryncie snu, znajduje ukojenie w słowie śpiewanym, odpoczywa w piosenkach. Bo serce trzeba odżywiać, dać się mu prowadzić, podążać za jego głosem. Przypominamy, w tym monodramie, o słuszności patrzenia i kierowania się w życiowych wyborach – uczuciami.

Marta Andrzejczyk – olsztynianka, monodramistka, pieśniarka, animatorka społeczno-kulturalna, menadżerka kultury, studentka Pedagogiki Teatru (Uniwersytet Warszawski), aktorka

Białego Teatru w Olsztynie

. W latach 2007-2011 aktorka

Teatru Kreatury z Gorzowa Wlkp.

W latach 2002-2004 w Teatrze Pantomimy Olsztyńskiej, adeptka Olsztyńskiego Teatru Rapsodycznego. Nagradzana w dziedzinie piosenki i aktorstwa, stypendystka Ministra Kultury i Sztuki, Ministra Edukacji Narodowej i Sportu, Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Prezydenta Olsztyna. W 2019 wyróżniona Odznaką Honorową za zasługi dla Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Nagroda Prezydenta Miasta Olsztyna za szczególne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury w 2009. Człowiek Teatru 2007 nagrodzona przez Towarzystwo Kultury Teatralnej w Olsztynie za wybitne osiągnięcia w upowszechnianiu kultury teatralnej.

Monodramy: Letnie małżeństwo (2008),

Spadanie też jest formą lotu

, Kim jest Wiera Gran (2011), Śpiewająca kura domowa (2018), Krople nasercowe (2022).

Piotr Banaszek – urodzony 7 stycznia 1980 roku w Olsztynie. Autor muzyki, producent muzyczny, aranżer, multiinstrumentalista, tłumacz filmów. Z wykształcenia fagocista, z zamiłowania poszukiwacz dźwięków. Czasami zdarza mu się śpiewać. Absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Współpracował z wieloma znakomitymi orkiestrami (m.in. SinfoniaVarsovia), występował pod batutą wielkich dyrygentów (m.in. Jerzy Semkow). Zdobywał laury na konkursach solowych i kameralnych. Ma na swoim koncie liczne występy i nagrania zarówno muzyki klasycznej jak i rozrywkowej. Jego dokonania można usłyszeć w radiu i telewizji, w kraju i za granicą. Założyciel i lider zespołu The OlstenBrothers Band. Członek zespołu Ordalia. Grał i tworzył wspólnie z Markiem Piekarczykiem (TSA), Julią Pietruchą, Kacprem Kuszewskim, Kasią Żak, Olgą Bończyk, Katarzyną Zielińską, Anną Smołowik, Ryszardem Wolbachem (ex Harlem), Dorotą Osińską, Damianem Maliszewskim, Krystyną Świątecką, Martą Andrzejczyk, Aurelią Luśnią, Niką Jager i wieloma innymi artystami. W radio Planeta FM prowadził audycję „Muzyczny radar Piotra Banaszka”, w której propagował muzykę i artystów związanych z Warmią i Mazurami.

Maria „Jenny” Burniewicz – olsztyńska eurytmistka, pedagożka eurytmii, instruktorka muzyczna i teatralna, kompozytorka, reżyserka teatrów dziecięcych i młodzieżowych. Staż a następnie zatrudnienie zdobyła w Interdyscyplinarnej Placówce Twórczo- Badawczej „Pracownia” w Olsztynie. Tam brała udział w tworzeniu sztuk teatralnych i wydarzeń artystycznych. Wypracowała autorski warsztat ruchowo-głosowy „Droga do źródeł”. Prowadziła warsztaty muzyczno-ruchowo-teatralne w Polsce i zagranicą (Holandia). Tworzyła przedstawienia teatralne z dziećmi, młodzieżą i młodymi Dorosłymi.

Janina Tomaszewska – reżyserka teatrów nieinstytucjonalnych. Od lat związana z olsztyńskim Biały Teatrem, gdzie reżyserowała spektakle: Salome, Ziemia jałowa, Raz na stole raz pod stołem, 3D, PÓŁPIEŚNI, Gra: Zamek, Po nitce do pępka, Kolebka do wynajęcia. Od lat współpracuje ze Stowarzyszeniem Scena Babel, uczestnicząc w projektach i działaniach. Na stałe związana z Lidzbarkiem Warmińskim. Mieszka i tworzy w Stryjkowie.

9 lutego 2024, godz. 19:00
sala widowiskowa MCK, ul. Drzymały 26
Wstęp wolny.