Kiedy śniegi topnieją, a dni stają się coraz cieplejsze, przyroda daje nam wyraźny sygnał, że wkrótce nadejdzie wiosna. Zanim natura w pełni obudzi się do życia, na horyzoncie zaczynają pojawiać się pierwsze jej zwiastuny w postaci np. przebiśniegów. Choć jesteśmy wtedy ospali i niechętni do chwytania za grabki i motyki, to najlepszy czas na rozpoczęcie przygotowań ogrodu do sezonu wiosenno-letniego. Nawet banalne prace wykonane u schyłku zimy mają ogromny wpływ na jego późniejszy wygląd.
Usuwanie osłon
Przełom marca i kwietnia to najlepszy czas na zdjęcie osłon zimowych w postaci agrowłókniny, słomianych mat oraz kapturów ochronnych. Przed przystąpieniem do tej czynności warto jednak wziąć pod uwagę stan roślin oraz warunki atmosferyczne. Najlepiej zrobić to w słoneczny i bezwietrzny dzień. W pierwszej kolejności należy odsłonić krzewy ozdobne, które cechują się wysoką odpornością na zmiany pogody. Natomiast bardziej wrażliwe gatunki roślin mogą pozostać okryte nawet do maja. W przypadku powrotu przymrozków trzeba je ponownie zabezpieczyć. Warto również pamiętać, że zbyt długie przetrzymywanie osłon może przynieść negatywne skutki w postaci rozwoju chorób grzybowych czy niepożądanego wydłużenia międzywęźli.
Przycinanie drzewek i krzewów owocowych
Drzewka owocowe powinno się regularnie przycinać, by zapewnić im optymalne warunki wzrostu. Na początku usuwa się gałęzie zainfekowane, uschnięte i zdrewniane, a w dalszej kolejności te, które wzrastają w stronę środka drzewa lub się krzyżują z innymi gałązkami. Dzięki temu uzyskuje się prześwit konieczny do bujnego owocowania. W marcu należy przyciąć grusze, jabłonie i śliwy, na przełomie kwietnia i marca brzoskwinie i morele, a z wiśniami i czereśniami trzeba poczekać aż do końca zbiorów. Natomiast krzewy owocowe tj. agonia, porzeczki, malina, jeżyna czy agrest najlepiej podcinać na przełomie lutego i marca. Sposób cięcia należy dostosować do wymagań danego gatunku.
Ochrona przed szkodnikami i chorobami
Wiosna to dobry czas na zabezpieczenie roślin przed grzybami i insektami, które z początkiem marca zaczynają siać postrach w ogrodach. Drzewka owocowe najczęściej atakuje parch przyczyniający się do powstawania brunatnych plam na liściach grusz lub jabłoni oraz zaraza ogniowa, która sprawia, że liście masowo usychają i opadają. Ofiarami mszyc i przędziorków zwykle padają byliny np. róże, begonie czy chryzantemy, a także warzywa. Jeśli szkodziły naszym roślinom w poprzednich sezonach, opryski ochronne z użyciem naturalnych lub chemicznych preparatów warto rozpocząć już na przedwiośniu.
Pielęgnacja trawnika
Wraz z nadejściem wiosny warto również zadbać o wygląd trawnika. Aby bujnie rósł, powinno się go kolejno:
- oczyścić z pozostałości jesiennych liści,
- odżywić nawozem zawierającym dużą dawkę azotu,
- obficie podlać,
- pozbawić chwastów i obumarłych części roślin oraz napowietrzyć za pomocą wertykulatora lub grabi.
Po zabiegu wertykulacji na trawniku mogą pojawić się nieestetyczne gołe place, które należy nasiać nową trawą.
Czas na zmiany
Gdy temperatury za oknem już się ustabilizują, warto pomyśleć o drobnych roszadach w ogrodzie. Jeśli jakimś roślinom nie udało się przetrwać zimy, trzeba pozbyć się ich pozostałości i na tym miejscu zasadzić coś nowego. Można uzupełnić je iglakami, które będą cieszyć nas swoją zielonością przez cały rok. Innym ciekawym pomysłem na wiosenne odświeżenie ogrodu jest zakup drzewek kolumnowych, gdyż zajmują bardzo mało przestrzeni i dostarczają obfite zbiory. Po zasadzeniu wybranej rośliny należy pamiętać o jej regularnym podlewaniu, by dobrze się przyjęła.