Uwaga! Upał (komunikat RSO)

Cztery prace z Lubuskiego w konkursie o handlu ludźmi

Cztery prace z Lubuskiego w konkursie o handlu ludźmi

FOT. Lubuski Urząd Wojewódzki Gorzów Wielkopolski

W konkursie o handlu ludźmi młodzi autorzy mieli pokazać temat, o którym zwykle mówi się półgłosem, a jednak dotyka on bardzo konkretnych ludzkich historii. Lubuski Urząd Wojewódzki przekazał wyniki ogólnopolskiej rywalizacji plastycznej, w której liczyły się nie tylko talent i pomysł, ale też umiejętność nazwania zagrożenia prostym, czytelnym obrazem. Z Lubuskiego zgłoszono cztery prace, a finałowy werdykt zapadł już na szczeblu krajowym. Jesienią nagrodzone prace zobaczą także odwiedzający Warszawę.

  • Cztery lubuskie prace weszły do krajowego etapu
  • Jury wskazało laureatów z kilku stron kraju
  • Gala i wystawa pokażą finał konkursu w Warszawie

Cztery lubuskie prace weszły do krajowego etapu

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji ogłosiło wyniki konkursu organizowanego wspólnie z wojewódzkimi zespołami ds. przeciwdziałania handlowi ludźmi. Zadanie było wymagające, bo chodziło o przełożenie ciężkiego tematu na język plastyki tak, by był zrozumiały dla młodszych odbiorców, a jednocześnie nie spłycał problemu.

W województwie lubuskim do pierwszego, wojewódzkiego etapu zgłoszono cztery prace. Ten etap zakończył się 10 czerwca 2026 roku. Zwycięzców wybierała komisja złożona z przedstawicieli MSWiA, Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i Ministerstwa Edukacji Narodowej, czyli osób patrzących na prace zarówno przez pryzmat bezpieczeństwa, jak i wartości artystycznej.

Jury wskazało laureatów z kilku stron kraju

Wśród nagrodzonych znaleźli się uczniowie i uczennice z Lublina , Jarosławia, Tarnobrzega, Dzierzgonia i Owidza. Organizatorzy podkreślili, że każda z wyróżnionych prac była próbą opowiedzenia o zjawisku, które bywa ukryte za obietnicą łatwej pracy, wyjazdu albo szybkiego zarobku.

Laureaci konkursu:

  • I miejsce – uczeń XXVII Liceum Ogólnokształcącego im. Zesłańców Sybiru w Lublinie
  • II miejsce – uczennica Zespołu Szkół Drogowo–Geodezyjnych i Licealnych im. Augusta Witkowskiego w Jarosławiu
  • III miejsce – uczennica Zespołu Szkół im. gen. Władysława Sikorskiego w Tarnobrzegu
  • wyróżnienie – uczennica I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Lublinie
  • wyróżnienie – uczennica Zespołu Szkół im. Cypriana Kamila Norwida w Dierzgoniu
  • wyróżnienie – uczennica Technikum im. Gen. Józefa Hallera w Owidzu

Gala i wystawa pokażą finał konkursu w Warszawie

Wręczenie nagród zaplanowano na 16 października 2026 roku w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Uroczystość ma się odbyć w ramach obchodów Europejskiego Dnia Walki z Handlem Ludźmi, co nadaje konkursowi wyraźny społeczny kontekst.

Dwa dni później, 17–18 października, organizatorzy planują wystawę prac laureatów oraz wybranych finałowych realizacji. Ekspozycja ma stanąć na małym dziedzińcu ASP przy Krakowskim Przedmieściu, dzięki czemu prace zobaczy nie tylko środowisko szkolne, lecz także przypadkowi odwiedzający centrum Warszawy.

na podstawie: Lubuski Urząd Wojewódzki Gorzów Wielkopolski.

Ilustracja wykorzystana w artykule została pobrana z zewnętrznego źródła (Lubuski Urząd Wojewódzki Gorzów Wielkopolski). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt.