Gorzowscy seniorzy będą mogli w przyszły czwartek dowiedzieć się o oszustwie „na wnuczka”, o prawach konsumenta oraz gdzie i od kogo uzyskać pomoc, gdy zostaną oszukani. W bibliotece im. Zbigniewa Herberta odbędzie się pierwsze spotkanie z cyklu „Seniorem być, czyli jak bezpiecznie żyć”.
- Zapraszam wszystkich, nie tylko seniorów. Pokażemy, jakimi metodami działają oszuści i jak nie dać się przestępcom – powiedział prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki.
- Gorzów zamieszkuje 30 tysięcy seniorów. Rośnie liczba naciągaczy, którzy docierają do osób starszych, by proponować im nieuczciwe zakupy. Najlepszą metodą, aby do tego nie dopuścić, jest uświadamianie niebezpieczeństwa – dodał.
- Profilaktyka, ciągłe mówienie o coraz bardziej wyrafinowanych metodach złodziei i oszustów sprawdza się. Ludzie natychmiast powiadamiają policję, nie dają się naciągać – podkreślił komisarz Arkadiusz Mucha, zastępca komendanta gorzowskich policjantów.
- Rolą biblioteki jest też działalność edukacyjna. Zwracam się do wnuczków; przyprowadźcie na to spotkanie swoją babcię, swojego dziadka – zaapelował Sławomir Szenwald, dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zbigniewa Herberta.
Biuro gorzowskiego Rzecznika Konsumentów i Spraw Mieszkańców udziela rocznie ponad 4 tysiące porad prawnych. – Duża cześć tych spraw dotyczy seniorów, którzy najłatwiej stają się ofiarami przestępstw – przyznał miejski rzecznik konsumentów Tomasz Gierczak.
Organizatorem spotkań jest Urząd Miasta, Komenda Miejska Policji oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gorzowie Wielkopolskim.
Dariusz Wieczorek
Wydział Promocji i Informacji
Fot. Łukasz Kulczyński