13 czerwca 2019 roku /czwartek/ w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wlkp. odbyła się debata społeczna poświęcona tematyce przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Celem spotkania bylo przybliżenie samego zjawiska i zagrożeń płynących z przemocy w rodzinie oraz wskazanie, co robić i gdzie uzyskać kompleksowe wsparcie w sytuacji uwikłania w przemoc domową. W debacie uczestniczyli funkcjonariusze Policji Komendy Miejskiej Policji w Gorzowie Wlkp., w tym z Komisariatu Policji I oraz zaproszeni goście i mieszkańcy naszego miasta.

Debatę rozpoczął asp. szt. Eryk Pyrzyński, Naczelnik Wydziału Prewencji z Komisariatu Policji I w Gorzowie Wlkp., prezentując zadania i strukturę Komisariatu Policji I w Gorzowie Wlkp., następnie przypomniał założenia programu "Dzielnicowy bliżej nas" oraz aplikacji "Moja Komenda", umożliwiającej szybką i skuteczną pomoc dzielnicowego. Nie zabrakło również informacji na temat "Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa", dzięki której każdy obywatel może wskazać miejsca, gdzie zagrożone jest bezpieczeństwo oraz porządek publiczny.

Najważniejszym punktem debaty była jednak rozmowa na temat zjawiska przemocy w rodzinie,a przede wszystkim jej skutecznego przeciwdziałania. Przewodnicząca Zespołu Interdyscyplinarnego do spraw Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie, Pani Anna Sadzik oraz koordynator procedury "Niebieska Karta" przy Komendzie Miejskiej Policji w Gorzowie Wlkp. mł. asp. Agata Kądziołka przedstawiły skalę zjawiska przemocy w rodzinie na terenie miasta Gorzowa Wlkp., zwracając szczególną uwagę na osoby, które tej przemocy doświadczają. Przybliżyły zakres kompetencji instytucji działających w ramach procedury "Niebieska Karta" oraz wskazały gdzie i na jaką pomoc mieszkańcy Gorzowa mogą liczyć. W trakcie debaty podkreślano, że na sytuacje przemocowe i krzywdę drugiego człowieka nie powinniśmy pozostać obojętni.Warto przełamywać swoje lęki i zgłaszać przemoc, jeśli jest się jej świadkiem lub samemu się jej doświadcza. Nie dajemy w ten sposób przyzwolenia na bezkarność sprawców. Warto reagować dzwoniąc na nr alarmowy 112 lub zgłaszając się do instytucji m.in. takich jak Policja, Ośrodki Pomocy Społecznej czy Miejsko- Gminne Komisje Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Na koniec debaty po krótkiej dyskusji wszyscy zebrani wypełnili ankiete, w której mogli wyrazić swoje opinie oraz oczekiwania w zakresie poruszanego tematu. Każdy otrzymał także "Informator dotyczący przeciwdziałania przemocy w rodzinie na terenie miasta Gorzowa Wielkopolskiego" zawierający niezbędne informacje o przemocy w rodzinie wraz z adresami i numerami telefonów instytucji pomocowych na terenie kraju i Gorzowa Wlkp. Wśród materiałów informacyjnych znalazły się również te dotyczące bezpieczeństwa osób starszych oraz cenne porady dla osób wyjeżdżąjących na urlopy, w tym wskazówki, jak zadbać o swój dom i mieszkanie, aby nie paść ofiarom złodzieja.

mł.asp. Agata Kądziołka

Wydział Prewencji

KMP w Gorzowie Wlkp.